Miláno/Bergamo (Orio al Serio) - Itálie 25. 7. 2006

Jednoho jarního odpoledne přišel Jirka K. s myšlenkou uskutečnit nějaký jednodenní letecký výlet a vyzkoušet přitom dvě letecké společnosti. Z užšího výběru jsme nakonec vybrali Itálii - Bergamo, letiště Orio al Serio, které se nachází zhruba 25 km od Milána. Jediným dnem, kdy bylo možné výpravu uskutečnit tak, abychom měli v cílové destinaci alespoň trochu času na spotting, bylo úterý. I přes značné riziko - pravděpodobnost zrušení letu, což u Smart Wings není nic výjimečného, jsme u této společnosti objednali letenky za 190 Kč bez tax pro cestu Praha - Bergamo a letenky za 14 Euro bez tax u Sky Europe Airlines pro let Bergamo - Praha. Asi týden po naší rezervaci stála již letenka z Prahy 2990 Kč bez tax a tak jsme začali věřit, že letoun Smart Wings bude v námi zvolený den dost obsazen a do Itálie opravdu poletí.

Náš předpoklad se naštěstí potvrdil a na úterý 25. července byl na let QS 018 PRG - BGY nasazen Boeing 737-500 reg. OK-SWV (druhý B737 SW jsme vyzkoušeli při loňské výpravě do Madridu). Po velmi rychlém a bezproblémovém odbavení na přepážce TS2 letiště Praha - Ruzyně, před kterým jsme ještě pořídili pár snímků odlétávajících strojů, jsme se přesunuli do tranzitního prostoru k pozorování dopoledního leteckého provozu.Na stojánkách byly mj. k vidění téměř všechny letouny Travel Servisu, pod který nízkonákladová společnost Smart Wings spadá, stroje Sky Europe Airlines, Českých aerolinií, Meridiany a dalších. Navštívili jsme ještě jednu z tranzitních restaurací, kde jsme poobědvali a pak se již přesunuli ke gatu C6, odkud měl být náš let boardován. U nástupního mostu však postával Boeing 737 ČSA připravený k letu OK 700 na letiště Madrid / Barajas. Nahlédli jsme na obrazovky odletů, ze kterých byla patrná změna gatu na C20. Tento gate slouží k tzv. boardingu by bus. Nastoupili jsme do letištního busu, který nás pěkně povozil po ploše LKPR až k TWY AA poblíž Menzies a ČSA Cargo, kde již postával zmíněný Boeing Smart Wings, dorazivší ze svého předchozího letu na/z Santorini. Z původně plánovaných 123 pax se na palubu nakonec dostavilo 116 cestujících - vcelku úctyhodný počet. Usadili jsme se na svá místa ve 4. a 5. řadě a vyrazili na další projížďku po ploše směrem k prahu dráhy 06, která byla toho dne v užívání. Letoun s posádkou v čele s cpt. Šindelářem odstartoval krátce po půl jedné (plánovaný odlet 12.20).

V tento den bylo dost mlhavo, i přesto bylo pěkně vidět letiště F. J. Strausse v Mnichově, celý Innsbruck včetně místního vzdušného přístavu i Alpy. Od jara letošního roku nabízí Smart Wings v ceně letenky bezplatné občerstvení obsahující obloženou housku a nealkoholický nápoj. Lehce jsme tedy pojedli a pak si už užívali jedno z dalších zajímavých přiblížení na dráhu cílového letiště. Boeing 737 se koly hlavního podvozku dotkl dráhy 28 letiště Orio al Serio v Miláně - Bergamu ve 13.50.

Na letišti v té době pobýval pouze Airbus A300B4-203 (F) OO-DLR DHL. Po letmém prozkoumání terminálu jsme se vcelku intuitivně vydali směrem k prahu dráhy 28 za účelem pozorování a zaznamenání alespoň části zdejšího ne příliš hustého, avšak zajímavého provozu. K vidění byly mj. stroje společnosti Ryanair, Myair.com, Belleair, Club Air nebo kanárské Binter Canarias. TWY vedoucí k prahu rwy 28 je tak blízko, že na fotografování strojů velikosti B738, A320 nebo MD80 není téměř vůbec potřeba žádný zoom.

Po pár hodinách pobytu v úmorném snad 40° horku jsme se kolem páté odpolední vydali strastiplnou a náročnou cestou zpátky k letišti. Jistý italský dobrák v průběhu odpoledne zavřel a zamknul jednu z místních bran, kterou jsme za jeho přítomnosti použili před pár hodinami při putování k plotu.

Nakonec jsme však ve zdraví dorazili do klimatizovaného terminálu. První cesta vedla k doplnění tekutin, jejichž zásoby jsme mírně podcenili a tak bylo potřeba doplnit vskutku velké množství. Následovalo odbavení pro let společnosti Sky Europe airlines z Bergama do Prahy. U check-inu jsme požádali o místa v přední části letounu a vhledem k tomu, že na nás asi bylo vidět spotterské vyčerpání, dostali jsme místa hned v první řadě - snad proto, abychom si mohli krásně natáhnout nohy a třeba i zdřímnout.

Jak už je, alespoň podle našich zkušeností dobrým zvykem společnosti, dorazil Boeing 737-700w reg. OM-NGA naprosto přesně a jen pár minut oproti plánovanému času z Bergama vzlétnul.

Z terminálu letiště Orio al Serio začal opět boarding by bus (nástupní mosty zde používají zřejmě jen klasické aerolinie, jako např. Alitalia) krátce po 3/4 na 8 večer. Na palubě sedmistovky do Prahy bylo v ten den 85 cestujících rozmístěných převážně v zadních řadách letadla. Měli jsme tak možnost v průběhu letu fotografovat z obou stran. Posádka cpt. Rautnera byla vskutku profesionální, let byl klidný a příjemný i včetně manévrů při oblétávání bouřkových oblastí. Boeing dosedl opět na dráhu 06 LKPR ve 21.15 (o deset minut dříve oproti plánovanému příletu) a zaujal pozici ve výklenku mezi nástupními prsty A a B terminálu Sever 1 pražského letiště. Údajně kvůli chybnému navádění, jak vysvětlil kapitán, se letoun dostal do tohoto prostoru místo aby svůj let zakončil u prstu C, který slouží schengenským letům.

Vystoupili jsme do gatu, sešli po schodech na plochu a před nástupem do autobusu, který nás dopravil do správného terminálu, jsme ještě pořídili pár "plošných" večerních fotografií.

V autobusu linky 119 jsme zhodnotili celou krátkou italskou výpravu a začali se těšit na další, která nás již brzy čeká.

Jiří Nedoma a Jiří Kot, LKKV info