Kefallinia (EFL/LGKF) - Greece
září 2005

 

Kefalonie je šestý největší řecký ostrov. Je součástí jónského souostroví, do kterého spadají dále Korfu, Paxos, Antipaxos, Lefkáda, Zakynthos a Ithaka. Je však na rozdíl od svých kolegů ostrovem, pro který je turistický ruch až třetím nejdůležitějším zdrojem příjmů. A to se odráží i v počtu návštěvníků, kteří na "Kefču" dorazí. Bohužel je to tím pádem znát i na počtu letadel, která na tento ostrov v sezóně směřují.

Je to však místo, kde se rozhodně neprovozují "bitvy" o poslední slunečníky a lehátka na přelidněné pláži a vše si člověk může prohlédnout a vyfotografovat bez toho, že by kromě sochy slavného návštěvníka ostrova měl na snímku ještě dalších deset "slavných" turistů.

Na ostrově se nachází mezinárodní letiště mající 2430 m dlouhou a 45 m širokou přistávací plochu. Dráhy nesou označení 14 a 32. Apron je rozdělen na dvě části - ten o rozloze 22 800 m2 je určen pro větší a o rozloze 3 200 m2 pro menší letadla. Zdejší letiště je jako jedno z mála řeckých vzdušných přístavů letištěm civilním, a proto je zde fotografování možné absolutně bez problémů. Mezi hlavní spotterská místa patří parkoviště vedle terminálu a konce obou drah, kam se lze bez problémů dostat po silnici vedoucí kolem celého letištního areálu. V době leteckého klidu lze doporučit jednu ze dvou písečných pláží nacházejících se přímo pod dráhou 14. I na nich - co se obsazenosti týče - platí průměr 10 slunečníků a 20 lehátek na osobu.

 

 

Hlavním městem je od letiště 8 km vzdálené Argostoli se zhruba 7000 obyvateli (samotný ostrov má 38000 obyv.), pěší zónou Lithóstroto, historickým mostem Drápano, nedaleko vzdálenými Katavóthres a majákem. Letoviskem s nejdelší a nejširší písečnou pláží je na východním pobřeží zhruba 50 km od letiště vzdálená Skala, mezi další patří Poros, Lássi, Sami, Fiskárdo a Lixoúri na pooostrově Pallikí. Za návštěvu určitě stojí krápníková jeskyně Drongaráti a jeskyně Melissáni s jezerem vzdálené asi kilometr od Sami, Fiskardo - jediná oblast ostrova, která přežila ničivé zemětřesení v roce 1953 bez újmy i nejslavnější pláž ostrova Mýrtos, proslavená mj. filmem Mandolína kapitána Corelliho s Nicolasem Cagem a Penelope Cruz, který se na Kefalonii v roce 2001 natáčel. V městečku Agía Evfimía je možné zajít přímo do baru cpt. Corelliho.

 

 

Kefalonie zvítězila jako místo letošní dovolené hned z několika důvodů. Především je to Řecko - země, která toho nabízí opravdu mnoho od Soluně až po Krétu a ve které se vždy cítím dobře.

V užším výběru pak zvítězila nad ostrovem Samos i díky společnosti zajišťující charterové lety, typu letadla (tak už to u leteckých fandů občas bývá) a délce pobytu (v neposlední řadě).

Samos letos - sice naposledy - operoval Boeing 737-300 Fischer Air (Charter Air), mnohdy i s mezipřistáním na Rhodu či Kosu, ale týden pobytu byl příliš krátký, 15 dní zas příliš dlouhá doba a nemohu říct, že by pro mě byl modrý Boeing tím největším lákadlem.

To však již neplatí o Airbusu 321 Českých aerolinií, kterým byly dva exempláře - původně létající u Air Canady - dodány letos na přelomu jara a léta. Tento letoun se mi tuze zachtělo vyzkoušet, a i díky vcelku příznivým letovým časům (ne uprostřed noci) padla volba právě na Kefalonii, kam pouze tento letoun zajišťoval pravidelné chartery z ČR - letos poprvé. Nahradil Boeing 737-400 ČSA, který sem mířil v předchozích sezónách. Pouze jednou byla letos "321ka" nahrazena "310kou" - letoun reg. OK-WAA zaskočil na tomto charteru 19. července - v době, kdy pro technickou závadu pobýval Airbus 321 OK-CEC v Curychu.

A právě OK-CEC byl tím okřídlencem, kterého jsem měl tu čest vyzkoušet se vší parádou. Zážitek to byl vskutku úžasný - dvě a půl hodiny v ráji, na který nikdy a nikomu, kdo se v tom ráji před, během i po letu pohyboval a pohybuje dál, nezapomenu.

Let trval zhruba 2 hodiny a 30 minut. Od gatu A3 byl letoun vytlačen přesně v čas odletu - v 6.25 a z dráhy 06 pražské Ruzyně vzlétl toho rána v 6.41. Start byl výborný a obloha s právě vycházejícím sluncem i přes opar rovněž. Přistání - rovněž bezvadné - proběhlo krátce před 9. dopolední (10. řeckého času) na dráhu 32 LGKF. Letoun byl naveden na od terminálu vzdálenější stojánku. Na tu bližší dorazil po našem odjezdu z letiště Boeing 757 First Choice. Setkávaly se tu tak s českým Airbusem každé třetí úterní dopoledne.

Provoz kefalonského letiště Argostolion je zachycen v tabulce a fotografiích.


Společnost
Typ letounu
Destinace
Den výskytu
Adria Airways
CRJ-200
LJU
Ne/Su
Air Scandic
MD-83
EMA
Ne/Su
Astraeus
Boeing 737-700
Boeing 757-200
MAN, LGW
Út/Tu, So/Sa
Austrian Airlines
CRJ-200
INN
Ne/Su
Britannia Airways
Boeing 757-200
MAN,BHX,LGW,LTN
Čt/Th
British Midland
Airbus 320,321
BHX, MAN, NCL
Ne/Su
Czech Airlines ČSA
Airbus 321
PRG, BRQ, OSR
Út/Tu, Pá/Fr
každé 3.,every 3rd
European Aircharter
Boeing 737-200
MAN
Út/Tu, Ne/Su
Excel Airways
Boeing 737-400
Boeing 737-800
Boeing 757-200
Boeing 767-200
LGW, MAN, BRS
Út/Tu, So/Sa, Ne/Su
First Choice Airways
Boeing 757-200
Airbus 320
BHX, LTN, LGW,
CWL, MAN
Út/Tu, Ne/Su
JAT Airways
Boeing 727
Boeing 737-300
BEG
Po/Mo
Lauda Air
Boeing 737-800
VIE
Pá/Fr
My Travel Airways
Boeing 757-200
Airbus 320
LGW, MAN
Út/Tu
Thomas Cook UK
Boeing 757-200
Airbus 320
LGW, MAN
Ne/Su
Transavia
Boeing 737-800
AMS
Po/Mo
Olympic Airlines
ATR 42/72
denně/daily

 Zpáteční let operoval opět A 321 OK-CEC pokřtěný na Nové Město nad Metují. I tentokrát byla posádka velice příjemná, kapitán podával velmi podrobné a vyčerpávající informace během celé vzdušné plavby. Rovněž audiovizuální program byl pestrý a neměl chybičku. Po přesně dvou hodinách letu se "třistadvacetjednička" dotkla dráhy 31 LKPR a zakotvila opět u gatu A3. I tentokrát mě ČSA přesvědčily o svých kvalitách i na charterových linkách a jejich služby, které umocní zážitek z dovolené, lze jen doporučit.


Foto: Makis Galiatsatos

Na závěr bych rád poděkoval Makisu Galiatsatosovi ze samotné Kefalonie za info o provozu i fotografie, Phillipovi V. z European Aviation Friends za info o provozu, delegátce CK Fischer Ladě za vše, co pro nás udělala, neboť bez ní by leccos bylo o mnoho složitější, Vládíkovi M. - jako vždycky a všem těm z již zmíněného ráje za vše, co mi s Airbusem umožnili prožít.


Jiří Nedoma, LKKV info