Jednodenní výlet do Košic
Slovensko se Sky Europe Airlines

25. července 2008

Během jedné z mnoha letenkových akcí společnosti uvízla v našem hledáčku nabídka letenek do východoslovenských Košic. Sky Europe Airlines v současnosti létají do této destinace v některých dnech i dvakrát (ráno a večer), což je ideální pro návštěvu tohoto města. A tak jsme se i my rozhodli navštívil Košice a zaknihovali letenky na pátek 25. července. Jedna zpátečka vyšla i s všemi možnými poplatky na 550 Kč.

Plánovaný odlet Boeingu 737 byl v 6 hodin a 30 minut. Nechtělo se nám tak brzy vstávat, a proto přišel dva dny před odletem na řadu web check-in.

Na pražské Ruzyni jsme se sešli 25. července v 5:45 hod. To bylo na snídani v McDonaldu, která se při našich ranních odletech stala již tradicí, trošku brzy, a tak jsme zamířili rovnou k bezpečnostní kontrole a ke gatu D2. Pro let do Košic, který toho dne využilo cca 110 pax, byl vybrán Boeing 737-76N reg. OM-NGB. Ke své cestě na Slovensko se letoun s posádkou kapitána Rautnera vydal jen pár minut po půl sedmé. FL letu do Košic byla 12 500 m a trasa vedla přes Holešov, Žilinu, jižně od Tater až do Košic. Po bezvadném vizuálním přiblížení dosedlo NGBčko na RWY 01 přibližně 20 minut před 8. hodinou.

Košice nás přivítaly nevlídným počasím - deštěm a silným větrem. Prozkoumali jsme letiště, neboť od naší poslední (říjnové) návštěvy doznalo drobných změn (zřejmě souvisejícím se vstupem do Schengenu), a pak se s použitím místní MHD (linky č. 23) vydali do centra města. Cesta trvá 15 - 20 minut. Lístek je na letisku možné pořídit pouze u řidiče a vychází na 30 SKK (v trafice na 17 SKK).

Naše kroky potom vedly na Mlýnskou ulici, kde se nachází Jakabov Palác, ve kterém svého času pobýval i prezident Edvard Beneš. Podél francouzské pekárny nacházející se na levé straně Mlýnské ulice ve směru do centra jsem došli k Dómu sv. Alžběty - největší slovenské katedrále na Slovensku, Urbanově věži a kapli sv. Michala. Nemohli jsme opomenout hrající fontánu (údajně první v Československu), která je "okořeněna" i zvonkohrou.

Podél Státního divadla jsme pak pokračovali centrem, až nám do oka padla vskutku pěkná cukrárna, kde jsme nemohli neochutnat místní dorty a kávu. Během pokračujícího průzkumu dorazila další přeháňka. Zamířili jsme do Východoslovenského muzea, kde je k vidění mj. košický zlatý poklad sestávající z 2920 mincí, 3 zlatých medailí a zlatého renesančního řetězu.

Byl čas na posilnění. V jedné z pěkných restaurací poblíž náměstí jsme poobědvali česnečku, halušky se smetanou, klobásou, cibulkou, slaninou, špenátové taštičky a vše zapili tmavým Šarišem. Chuťově i cenově - vynikající.

Odpoledne ještě zbývalo navštívit městské hradby, podvečer jsme pak vyplnili např. ochutnáním místní ledové kávy.

Byl čas opustit centrum a zamířit zpět na letiště. Obloha se po odpoledním slunečnu opět zatáhla, zvolili jsme tedy pobyt v terminálu a na vyhlídkové věži, která se od vstupu do Schengenu nachází již v tranzitní části. Z letounů byly k vidění z Manchesteru dorazivší Boeing 737-700 OM-NGL Sky Europe Airlines, do Prahy mířící ATR 42 OK-KFO Českých aerolinií a k více než 2 hodiny zpožděnému odletu do Antalye se připravující Boeing 737-200 OM-RAN Air Slovakie. Pak byl již netrpělivě očekáván přílet Skye z Prahy - dorazil o cca 15 minut později z důvodu bouřky nad naší metropolí.

K velké radosti jednoho ze členů výpravy jím byl letoun Boeing 737-700 reg. OM-NGG. Do Prahy toho večera cestovalo se Skyem odhadem 120 pax. Posádka kapitána Svrčiny byla opět skvělá (jak je na posádky této společnosti zvykem), během letu byly vidět krásné kumulonimby související se zmíněnou bouřkou. NGGčko mířilo do české metropole v letové hladině 10 300 m cestovní rychlostí 730 km/h. Minuli jsme Poprad, Žilinu, Kunovice a přesně ve 22:00 hod. se koly hlavního podvozku dotknuli dráhy 06 LKPR. Následovalo rozloučení a návrat do našich západočeských domovů.

Výprava do Košic opět stála za to a bylo fajn ji podniknout. Košice rozhodně stojí za vidění a jednodenní výpravu tohoto typu můžeme směle doporučit. Tak tedy: Let´s go to Slovakia with Sky Europe Airlines - dokud je tu ještě máme :-)

za tým LKKV.info Jirka N.

 

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - stránky letecké společnosti

MHD Košice - stránky městské hromadné dopravy; linka č. 23 zajišťuje spojení mezi letištěm a centrem města

Košický zlatý poklad - webové stránky o zlatém nálezu

Košice Airport - webové stránky letiště v Košicích

LKKV.info