Karlovy Vary - Heraklion s B 737-400 TVS

Při výběru letošní dovolené jsem se samozřejmě rozhodoval podle místa odletu a proto měla nejvyšší prioritu varianta odletu z "našeho" letiště. A tak se i stalo, vybrán byl pobyt na Krétě v Malii (asi 38 km přímo na východ od prahu dráhy 27 LGIR) v termínu 18. 9. - 29. 9. V sobotu 18. 9. v 11:00 hodin jsme se tedy dostavili do haly karlovarského letiště k odletu linky QS 718 na trase Karlovy Vary - Pardubice - Iraklio (Heraklion). Linku operoval "tradiční krétský" B 737-400 OK-TVR. Téměř na čas - ve 13:00 hodin s námi odstartoval za slunečného počasí z dráhy 11 směrem k Pardubicím. Tam jsme po zhruba 30-ti minutách dosedli na dráhu 27. Po hodinové pauze v téměř přeplněné tranzitní hale pardubického letiště jsme opět usedli do sedadel 27. řady a odstartovali z dráhy 09 opět na východ. Ze svého místa (F) jsem za jasného počasí a z výšky 10.000 metrů krásně viděl Brno, Bratislavu a z velké dálky i Vídeň. Po změně kurzu na jih byla vidět Budapešť a za ní i Balaton. Krátce poté jsme se dostali nad hustou oblačnost, která trvala až do prostoru řeckého města Thessaloniki. Po nějaké chvíli a mírné turbulenci se po pravé straně objevily Athény se svým mezinárodním letištěm. Potom už jenom ostrovy Kimolos a Milos a po levé straně ostrov Santorini. (Trasy letadel, letících z a do Karlových Varů). Při klesání jsme se dostali do oblačnosti, takže po "vypadnutí" z mraků a pravé zatáčce následovalo už jen přiblížení a přistání "opět" na dráhu 27, tentokrát však letiště Nikose Kazantzakise v Heraklionu. Let z Pardubic trval přibližně 2 hodiny a 40 minut. Následovalo 9 dnů slunečné dovolené.

Po hodinovém transferu z hotelu jsme ve středu 29 9. v 9:30 hodin SELČ (tedy 10:30 řeckého času) dorazili na Heraklionské letiště k odbavení. Mimochodem, po tomto zážitku jsem přesvědčen, že stávající hala letiště Nikose Kazantzakise již dávno nevyhovuje hustotě provozu a hlavně počtu přepravovaných osob. No nic, poslední eura jsme úspěšně utratili ve free shopu a pomalu vpřed na palubu TéVéeRka, se kterým jsme se přibližně v 10:20 hodin SELČ vznesli z dráhy 27 LGIR a pravou zatáčkou nad centrem Heraklionu a přístavem nabrali kurs "domů" na LKKV. Téměř celou cestu nás provázela slabá oblačnost a místy hustá oblačnost s horní hranicí v naší FL 330. Proto nezbývalo nic jiného, než veškerou pozornost věnovat nabízenému občerstvení, které sestávalo z uzeného masa, bramboráčků a zelí. Poprvé za celou dobu letu jsem se zorientoval až po přiblížení na dráhu 29 LKKV a po sestupu pod spodní hranici oblačnosti, kdy jsem z okénka poznal Žalmanov. Následovala Andělská hora a potom už jen finále a přesně ve 12:00 hodin SELČ dosednutí na dráhu 29 velmi chladného LKKV. O tom jsme okamžitě přesvědčili na vlastní husí kůži po vystoupení na schůdky. Vždyť před necelými třemi hodinami bylo 27 stupňů a nyní bylo o 15 méně. Brrrrr.

Co říci k takové možnosti létat na dovolenou (a nejen tam) z LKKV? Nic jiného než: SKVĚLÉ. Doufám, že příští rok budu mít možnost si cestu na dovolenou (klidně i do jiné destinace, čím více - tím lépe) přímo z a do Karlových Varů opět zopakovat.

 

Airbus A310-204 Hapag-Lloyd - D-AHLV Boeing 737-85F Euralair - F-GRNE Airbus A320-214 Star Airlines - F-GRSE Boeing 757-3E7 Arkia - 4X-BAW

Petr "Nachty"