Anglicko - holandský okruh
se Sky Europe Airlines a EasyJetem
(aneb z Terminálu 1 do Terminálu 2 LKPR
přes Londýn/Luton a Amsterdam)
12. července 2008

Do Amsterdamu jsme se v poněkud okleštěnější sestavě vrátili v krátké době ještě jednou. Několik měsíců předtím, než ČSA přišly v rámci svého produktu Click4Sky s nabídkou, kterou jsme využili pro naší předchozí amsterdamskou výpravu, našlo své místo v našem letovém itineráři kolečko po trase Praha - Londýn/Luton - Amsterdam - Praha. Díky poměrně hojně se v poslední době vyskytujícím nabídkám Sky Europe Airlines jsme pro první a poslední let rotace zvolili právě tuto společnost, prostřední let obstaral EasyJet.

Pro ranní linku NE 2122 ESK do Londýna / Lutonu jsme zvolili odbavení přes web. Před východem "A" T1, což je náš "meeting point" při odletech z tohoto terminálu, jsme se sešli krátce před 7. hodinou ranní. U našeho gatu postával B737-7GL (OM-NGQ), který se však během pár okamžiků vydal na cestu do chorvatského Zadaru. Bezprostředně poté dorazil z portugalského Lisabonu mírně zpožděný B737-76N (OM-NGK). Na jeho palubě jsme po několika desítkách minut opustili Prahu a zamířili do Velké Británie. Cabin crew byla tentokrát složena ze tří stewardek, všechny byly Slovenky. Objednali jsme catering, jako bonus dostali ještě chipsy a oříšky, a vychutnávali si první let víkendového polétání. Na RWY 26 vskutku zajímavě řešeného londýnského Lutonu dosedlo NGKčko po pěkném vektorování a přiblížení v 8:50 hod. místního času.

Na letišti, kde má svou hlavní základnu britský EasyJet, bylo k vidění neuvěřitelné množství bizjetů všech druhů a velikostí. Na 12. července bylo v Lutonu úžasně "teplo" - celých 10°C.

Po krátké prohlídce terminálu a pár snímcích před ním, zamířily naše kroky na prohlídku bezprostředního okolí. Vzhledem k poměrně brzkému odpolednímu odletu EasyJetu do Amsterdamu jsme se i tentokrát návštěvy centrálního Londýna vzdali. Průzkumná mise nás po celkem dlouhé době zavedla až na dlouhodobé parkoviště, odkud jsme pro návrat zvolili free shuttle svážející cestující, kteří zde zanechají na přechodnou dobu svá vozidla. Cesta autobusem z parkoviště vzdáleného odhadem 400 m od terminálu trvala před odbavovací budovu přibližně 10 minut. :-) Je totiž nutné celý areál letiště objet.

Nastal čas na kávu, sendvič, průzkum tranzitní části lutonského airportu a krátký spotting letadel několika málo společností, které na Luton létají. K vidění byly především stroje domácího EasyJetu, dále společností Wizz Air, Sky Europe Airlines, Monarch, Air Europa, Ryanair ...

Jak už to tak na námi poznaných londýnských letištích bývá, ani na Lutonu nechyběl monitor, na kterém se postupně - několik minut před odletem - objevovaly gaty pro jednotlivé lety. Chumel cestujících tuto obrazovku neustále hypnotizoval s cílem dozvědět se, kde to jejich letadlo vlastně bude stát. Zvláště cestující našeho letu U2 2161 do Amsterdamu, který byl oné soboty operován Boeingem 737-73V reg. G-EZKB, byli notně nervózní, když ještě pět minut před plánovaným odletem nevěděli číslo gatu. Ve chvíli jeho zveřejnění to vypadalo naprosto stejně, jak když do houfu ovcí někdo střelí a ty se dají na úprk.

Ten byl zastaven až v místnosti klasického rozfázování cestujících na ty, kteří mají předplacenou službu Speedy boarding, rodiče s dětmi, skupinu A, skupinu B ... - více o nástupních skupinách na webu EasyJetu.

Nástup se uskutečnil cca 10 minut po plánovaném odletu. Kapitánka asijského původu stroze oznámila, že odlet je předpokládán za 40 minut. Domnívali jsme se, že se jedná o slotovou koordinaci. Po zhruba půlhodině však před letoun dorazil mikrobus se šesti penzisty, kteří neuvěřitelnou "rychlostí" nastupovali do letadla a usazovali se na místech v prvních dvou řadách. Tak to jsme opravdu nepochopili. Boarding byl kompletní a letadlo s více než hodinovým zpožděním, které málem nerozdýchal jeden spolucestující Holanďan, opustilo z dráhy 26 Luton. Let do Amsterdamu byl krátký, trval přibližně 40 minut. Přistání na dráhu 18R amsterdamského Schipholu proběhlo v 17:50. Následovalo poměrně dlouhé pojíždění ke gatu. Díky zpoždění EasyJetu nám už na spotting v Amsterdamu mnoho času nezbývalo. Chvíli jsme pobyli na jedné z nejlepších evropských letištních vyhlídkových teras, naše kroky pak vedly k odbavení letu NE 2615 Sky Europe Airlines do Prahy. Čas zbývající do odletu jsme ještě vyplnili nákupem holandských sýrů a čokolád.

O dost dříve dorazil na Schiphol Boeing, se kterým jsme ještě neměli tu čest. To nás samozřejmě potěšilo, neboť jsme si mohli do seznamu letů připsat B 737-7GL reg. OM-NGP, který byl společnosti dodán 16. srpna 2007. Do Prahy toho večera cestovalo přibližně 100 pax. Vzlet proběhl z RWY 09 o půl 10. večer. Do Prahy dorazil letoun o deset minut dříve oproti plánovanému příletu. Posádka byla opět vynikající, jen pokrmy nebyly na palubě k dispozici. Všechno se prý snědlo na letu do Amsterdamu. Inu, posilnili jsme se tedy z vlastních zásob a pak si užívali posledního letu víkendového brázdění oblohy. Pohled na křídlo s wingletem na večerním nebi byl za poklidného letu do Prahy opravdu krásný.

Dosedli jsme na RWY 24, dorolovali k T2, opustili NGPčko, rozloučili se a za svitu hvězd a měsíce vyrazili o sobotní noci k domovům.

Jirka N., LKKV.info

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - stránky letecké společnosti

EasyJet Airline - stránky nízkonákladového produktu Českých aerolinií

Schiphol Airport - webové stránky letiště v Amsterdamu

Londýn/Luton Airport - webové stránky letiště v Londýně/Lutonu ve slovenské verzi