S Tunisairem do Monastiru 19. - 29. září 2006

 

Při volbě místa letošní dovolené zvítězila nakonec jediná možnost, kterou cestovky nabízely s odletem z Karlových Varů...... totiž tuniský Sousse, ovšem s přistáním v asi 20 kilometrů vzdáleném Monastiru. Zpestřením této již druhé návštěvy Tuniska bylo to, že tento charter již druhým rokem létá tuniská společnost Tunisair (TAR) se svými Boeingy B737-6H3. Obojí bylo pro mne poprvé, do třetice všeho dobrého pak pro nás přilétla "šestistovka" registrace TS-IOL, pojmenovaná TOZEUR NEFTA, která byla v den mého odletu v Karlových Varech poprvé. Ta přistála na dráhu 29 v 8:45 hodin za husté mlhy na hranici povětrnostních minim letiště jen díky radionavigačnímu zařízení ILS 29 (Instrument Landing System) a nové světelné přibližovací soustavě se zábleskovou řadou, aby s námi na palubě přesně za hodinu odstartovala do stejné sloty směr Afrika.

Z evropského kontinentu jsme stěží zahlédli pouze Vítkovu horu, jenž vévodí karlovarskému letišti a úpravnu vody v Březové. Pak už vůbec nic! O orientaci se tak staralo jen palubní airshow, za povšimnutí stojí zejména významné evropské orientační body v tuniském pojetí (ne, že bych měl něco proti Klagenfurtu či Košicím...). Domovský kontinent se s námi rozloučil na úrovni Sicílie úhlednou řádkou rodících se bouřek, na palubě pohoda umocněná podávaným sladkým občerstvením (tunisští cukráři jsou opravdovými mistry svého oboru) a vyplňováním policejní přihlášky vyvedené v rozsypaném čaji (arabské písmo), vedle kterého se skromně krčí francouzský překlad. Nutno dodat, že tento dokument notně zjednodušuje pasové odbavení na cílovém letišti.

Téměř přesně jižním kurzem nad vodami Středozemního moře dosahujeme záhy afrických břehů, jež jsou po pravé straně v dohledu (já bohužel sedím na 2A, tedy vlevo). Po poněkud prudším sestupu točíme pravou zatáčkou tentokrát do osy RWY 25 DTMB a pobřeží přetínáme až na krátkém finále nad plážemi města Monastir. Po hladkém dosednutí na africkou pevninu a uvolnění dráhy defilujeme podél rozlehlé odbavovací plochy, kde máme možnost zahlédnout tyto stroje:

Airbus A320-214 (I-EEZH) italské společnosti Eurofly;Airbus A320-214 (OE-LBR) společnostiLauda Air; Boeing B737-6H3 (TS-IOM) a Boeing B737-5H3 (TS-IOG) Tunisairu, abychom následovně zaparkovali mezi Airbus A320-211 (TS-IMH) Tunisairu a starého známého Boeing B737-4Y0 (OK-TVR), který pro Tunisair celou letošní sezónu operoval. V povzdálí na vlastní stojánce parkovalo několik Airbusů společnosti Nouvelair Tunisie , nejblíže nový Airbus A321-212 (TS-IQB).

 

A již podruhé vstupujeme na rozžhavenou odbavovačku monastirského letiště (před dvěma lety jsme vystupovali do 38 stupňů, teď je příjemnějších 32), krátký převoz autobusem k terminálu, odbavení a mikrobusem do letoviska Sousse. Ráno před osmou jsme zamykali dveře bytu, v půl třetí se noříme do vyhřatých vln Středozemního moře.............., no, nekupte to!!! Čilý provoz na asi dvacet kilometrů vzdáleném letišti sledujeme každý večer z balkónu hotelového pokoje při sklence výborného tuniského červeného vína. Náš starý známý z Čech - OK-TVR - nás přilétl pozdravit až nad hotel, zkrátka pohoda!!

Jak praví stará moudrost, nic netrvá věčně (ani láska k jedné slečně....) a tak je tu den odjezdu. Nezbývá, než se naposledy vykoupat v moři, naposledy posedět na balkóně a je tu den odjezdu. Jelikož na nás jaksi nezbylo místo v mikrobusu, přistavuje nám CK operativně taxíka a během několika minut poněkud odvážné jízdy, jenž je místním drožkářům vlastní, stojíme jako první před prostorným terminálem AEROPORT MONASTIR HABIB BOURGUIBA. Do odletu domů zbývá něco přes dvě hodiny, jdeme se odbavit.

Pohled z nabitého tranzitního prostoru na prázdnou odbavovací plochu vyvolává otázku, zdali do Evropy nebudeme muset veslovat. Teprve asi hodinu před plánovaným odletem začínají přistávat letadla, která nás mají dopravit do našich domovů:

Airbus A320-214 (HB-IHZ) společnosti Edelweiss Air; Airbus A320-214 (TS-INF),Airbus A321-212 (TS-IQB), Airbus A320-214 (TS-INL) společnosti Nouvelair Tunisie; domácí Tunisair zastupovalyBoeing B737-6H3 (TS-IOL) a konečně i "náš" Boeing B737-6H3 (TS-IOQ). Jako bonbónek přibyla i španělská McDonnell Douglas MD-88 (EC-JKC) společnosti Air Plus Comet. A ještě Boeing B737-6H3 (TS-IOR) společnosti Tunisair .

Let TU 8979 byl stejně jako před dvěma lety boardován z GATE 02, autobusem cca 80 metrů a na sedadlo 10F už po svých. Pohodlí pro mé dlouhé nohy u nouzového východu bylo vykoupeno zcela neprůhledným okénkem (viz.prostřední foto dole), takže další focení bylo daleko za hranicí lidských možností. Přesto jsme úspěšně odstartovali z dráhy 25 nad pevninu a po odletové trati levou zatáčkou o 270 stupňů stoupáme do FL 380 směr Karlovy Vary a loučíme se s africkou pevninou.

 

Evropa je zahalena vrstevnatou oblačností, krátce vidíme jen kousek území Bavorska. Následné rozhodování kapitána, zda použít k přistání na LKKV dráhu 11, nebo 29 se projevilo docela razantní kličkovanou. Verdikt, že to bude přes BALTU na RWY 29 tento obří slalom ukončil, avšak přistání s poněkud svižnějším jihovýchodním větrem do zad prověřilo manévrovací schopnosti našeho letadla měrou vrchovatou. Zarolováním na stojánku č. 1 končí letošní dovolená a nezbývá, než se těšit na tu příští.

A že je na co, lze vytušit z nabídky CK pro příští rok 2007.

Související odkazy:

Vzpomínky na Afriku a B 737-800 TVS poprvé na LKKV

 

Fotil a zpracoval: Jarda Blažek, LKKV.info