Výprava na Azurové pobřeží - Nice, Monaco 6. - 9. 7. 2006


Azurové pobřeží Francie, Nice, Monaco a Monte Carlo byly již delší dobu na seznamu míst, kam jsme se v rámci některé z dalších cest chtěli vypravit. A o tom, že to byla místa pro mnoho členů naší party opravdu lákává, svědčil i počet těch, kteří se téměř okamžitě po zveřejnění letového řádu z Prahy do Nice společností Sky Europe Airlines rozhodli této nabídky využít.

Stalo se tak 14. února letošního roku. Den plný telefonátů a tvorby kompletní "azurové" sestavy byl v pozdních večerních hodinách zakončen objednáním osmi kusů letenek na 6. července (let Praha - Nice, operoval Boeing 737-700 OM-NGA, Sky Europe Airlines) a osmi kusů na 9. července (let Nice - Praha, letoun Boeing 737-700 OM-NGD, Sky Europe Airlines).

Cesta do Francie byla téměř pro každého z nás něčím, co zažil úplně poprvé. Někdo absolvoval svůj vůbec první let v životě, někdo viděl prvně nový terminál Sever 2 letiště Praha - Ruzyně, byli i tací, kteří si premiérově vyzkoušeli "sedmtřisedmičku" v "sedmistovkové" verzi a konečně se mezi členy výpravy objevili i cestovatelé, kteří vůbec poprvé navštívili Francii.

Let NE 2482 dne 6. července byl tedy odbavován na Terminálu Sever 2. Na check-inu našeho letu jsme natrefili na dvě příjemná děvčata, která nám umožnila rozmístění na palubě letadla tak, jak jsme si přáli.

Linka do Nice byla boardována z východu C11 TS2 v 6.40. Tento gate se nachází na samém konci prstu C, takže jeho dosažení je velice slušným chodeckým výkonem. Přesto jsme se k odletu dostavili včas. Před otevřením gatu jsme měli tu čest spatřit mj. Boeing 757 Israiru, Airbus 320 Condoru a mnoho letounů ČSA připravujících se na svou první denní linku.

Po menším zdržení jsme z dráhy 24 LKPR odstartovali krátce po půl 8. ráno. Druhý "skyeuropák" (OM-NGD) letící toho dne do Amsterdamu, byl o chlup rychlejší. Let na azurové pobřeží trval hodinu a 40 minut, přes Plzeň jsme se ve výšce 11 700 m dostali nad území Rakouska, Itálie, Středozemní moře. S ohledem na hlukovou zátěž pobřeží probíhá přiblížení od moře kolmo na zhruba pátou míli osy dráhy. Poslední zatáčka v nevelké výšce nad mořskými vlnami je pro mnohé vskutku silným zážitkem. Poté už jen srovnání do osy, azurové pobřeží a runway 04L letiště Nice - Côte d'Azur. Dosednutí se skokem proběhlo v 9.17 dopoledne. Po vyzvednutí zavazadel jsme se vydali do hotelu nacházejícího se zhruba kilometr od Terminálu 1 letiště.


První den měl čistě průzkumný charakter s cílem dorazit na pláž poblíž prahů drah 04L a 04R. To se nám po menším bloudění podařilo. Průzkumu neunikl ještě místní hypermarket - přeci jen jsme potřebovali obhlídnout sortiment především francouzských sýrů a vín. K ochutnávce pivního moku jsme se dostali ve večerních hodinách, kdy se jednotlivé skupiny opět sešly a sdělovaly si dojmy z prvního dne.

Na den druhý byla naplánována mise na opačnou část pobřeží až do samotného centra Nice. Jedna skupina vyrazila ihned po snídani na pláž, druhá fotit letouny, třetí do historické části města. Odpoledne bylo opět vyhrazeno pobytu na druhostranné tzv. "čtyřkodráhové" pláži, počasí se však zkazilo dříve, než jsme stačili vyrazit. Náhradním řešením byla výprava do centra i nad centrum Nice, kam jsme se v podvečer jedním z místních busů za 1.30 EUR na osobu vydali. Výhled na celou pobřežní promenádu až k letišti byl opravdu fascinující.Předposlední den byl již předem vyhrazen výletu do Monaca a Monte Carla. Pobyt zde byl opět nezapomenutelným zážitkem a návštěvu těchto míst lze jen doporučit. Fascinující je už samotný příjezd; nádraží se třemi nástupišti je kompletně vykutáno ve skalním masívu, na němž je Monaco vybudováno. Navštívili jsme mj. zdejší pevnost a knížecí palác, chrám s kaplí knížecího rodu Grimaldiů, oceánografické muzeum, vstoupili jsme do casina, prozkoumali zdejší okruh F1 a obdivovali perly automobilového průmyslu, jimiž se okolí casina jen hemží. Podvečerní hodiny jsme pak vyplnili mj. spottováním a nákupem výše zmíněných produktů sladké Francie.Pro spottery je letiště v Nice poněkud skoupé na výhodná místa pro focení, je to vlastně poloostrov nasypaný do moře a pokus o vylodění na jeho pozemky by ostraha letiště jistě velice rychle odrazila, ostatní místa jsou proti ostrému slunci. Pláž vedle konce drah 04 však v odpoledních hodinách vše vynahradila. Kromě focení (nutný ovšem objektiv od 300mm výše) nabízela koupání ve vyhřátých mořských vlnách, rybaření tamtéž a úlovky bylo možno si upravit na ohni přímo na místě (viz poslední foto série níže), čehož místní domorodci hojně využívali.

Neděle byla dnem návratu do našich českých domovů. I na zdejším letišti bylo odbavení bezproblémové a všichni dostali místa, která si přáli - pět z 8 členů toužilo po sedadle "F", aby si po vzletu mohli vyfotografovat celé "azurové" letiště. Zpáteční let probíhal ve výšce 12 000 m a vedl přes Janov, Bolzano, Innsbruck, Plzeň mezi věžemi bouřkových cumulonimbů až na RWY 24 LKPR, na kterou letoun dosedl v 11.05 SELČ.Letecká výprava do Nice byla dosud nejpočetnější výpravou LKKV info Group a obsahovala mnoho pěkných chvilek, na které budou všichni jistě ještě dlouho vzpomínat, např. pokojový bazén, osmiproudové kaskadérství, úžasný smart hotelový výtah, místní dopravu - zasvěcení vědí :-D) - a mnoho dalších. Někteří členové výpravy se netajili tím, že by se sem opět brzo rádi vrátili - tak třeba zas příští rok ?


Za tým LKKV info Group Jiří Nedoma a Jaroslav Blažek

Další reportáž z výpravy do Nice naleznete na www.lkpd.site.cz