Se Sky Europe Airlines do Olbie

Sardinie - Itálie
21. - 24. června 2008

Byl pozdní večer, 15 máj, když v karlovarské restauraci "U draka" padla při tradičně výborné večeři otázka: "Nepoletíme na Sardinii ?" Sky Europe teď nabízí zpáteční letenky za přibližně 2000 Kč včetně všech poplatků, a to i na konec června.

Rozhodnutí bylo učiněno prakticky během pár minut. Zbývalo jen u některých vyřešit volno v zaměstnání a pak již nic nebránilo bookingu letenek, hotelu a auta. Až nezvykle dlouho vydržely letenky na stejné ceně, to byla klika. Protože jsme ale tentokrát zvolili trochu nestandardní metodu jejich nákupu, nezbývala nakonec jiná možnost, než cenu uhradit na letištní přepážce v Praze / Ruzyni. Tohoto úkolu se zhostil kamarád Pavel, kterému za provedení úhrady letenek mockrát děkuju.

Odlet jsme naplánovali na sobotu 21. června. Potěšující bylo zjištění, že toho dne má ranní linku do chorvatského Zadaru v plánu nejnovější Boeing 737-7GL(WL) (OM-NGQ) Sky Europe Airlines, který byl společnosti dodán 15. dubna letošního roku. Na zadarskou linku po návratu do Prahy navazuje let do sicilské Catanie a třetí sobotní rotací je během léta právě sardinská Olbia, kam naše cesta směřovala.

Na LKPR jsme dorazili pár desítek minut před 15. hodinou. Na check-inu opět vše proběhlo podle našeho přání. Následovalo posilnění v Mc Donnaldu, návštěva vyhlídkové terasy, kde jsme při pohledu na Boeing 737-800 Travel Servisu (OK-TVG) zavzpomínali na naši loňskou výpravu na Kypr a shlédli i jeden z A319 (OK-MEK) Českých aerolinií. Ten obměněnou sestavu cestovatelů přepravil o týden později z nizozemského Amsterdamu do Prahy. Naše cesta dále vedla ke gatu D1, kam v 16:45 hod. dorazil již ze zmíněné Catanie mírně zpožděný B 737 OM-NGQ.

Boeing 737 s posádkou cpt. Jabůrka odstartoval z RWY 24 chvilku po půl šesté odpoledne. Na jeho palubě cestovalo do Olbie 95 pax - někteří sólo, někteří s CK. Let to byl opravdu krásnej. Vůbec poprvé jsme se ocitli až ve 13ti kilometrech nad střední hladinou moře, na vlastní "airshow" jsme ověřili cestovní rychlost cca 850 km/h. Letadlo ještě vonělo novotou a i viditelnost stála za to. Pěkně byly opět vidět Alpy, Bolzano, Vicenza, Ferrara, Florencie, ostrov Elba a především část severu Sardinie, neboť v užívání byla toho večera na letišti Costa Smeralda v Olbii RWY 06. Okruh včetně ostré levotočivé zatáčky byl úžasnej a přistání rovněž jak do peřin. Na Sardinii jsme přistáli v 19:15 hod. K vidění byly např. letouny společností Air Italy, salónní TU-154 Atlant Soyuz, An-26 RAF Avie, A320 Edelweiss a neskutečné množství různých bizjetů (Hawkery, Falcony, Embraery, Gulfstreamy ... ).

Opustili jsme NGQčko a po vyzvednutí bagáže a malém občerstvení se přesunuli do budovy, ve které sídlí autopůjčovny. Nachází se vpravo od terminálu. U Europcaru, u kterého jsme tentokrát měli zamluvené vozidlo, byla neuvěřitelná fronta. Na tabuli za přepážkou v té chvíli svítilo číslo 49, námi pořízené bylo 67 :-). Čekání, které navíc nebylo dlouhé, se vyplatilo. Díky nedostatku vozidel jsme dostali krásnou, černou, novou Alfu Romeo 159. Za 3000 Kč na tři dny na Sardinii - neberte to :-). O deváté večerní jsme olbijské letiště opustili a zamířili do osady San Pasquale nacházející se na samém severu Sardinie, poblíž města Santa Teresa di Gallura. Hotel je umístěn na kopci, takže je z něj nádherný výhled do okolí. Je vzdálen asi 40 km od letiště v Olbii. Jen je potřeba trochu sledovat ukazatele :-) Třílůžkový pokoj vycházel v našem termínu na úžasných 80 EUR / noc, vč. bufetové snídaně a některých hotelových zařízení. Na 4* hotel v této lokalitě opravdu úžasné. O půlnoci jsme ještě vyzkoušeli vcelku prostorný hotelový bazén - osvěžení po cestě bylo luxusní.

Jak už to tak na našich krátkých přímořských výpravách bývá, deadline pro ranní odjezd či odchod z hotelu je 9. hodina. Naší první zastávkou byla již zmíněná Santa Teresa di Gallura. Po krátké prohlídce městečka a nákupu sardinského vína pokračovalo naše putování po severním pobřeží směrem k Sassari, druhému největšímu městu Sardinie (největším a jakýmsi hlavním je cca 250 km jižně položené Cagliari). V jednom z marketů jsme si pořídili čerstvé italské prosciutto, křupavé pečivo, doplnili zásoby tekutin a zamířili na jednu z místních klidnějších pláží. Teploměr ukazoval 32 °C. Dovádění v křišťálově čistém moři vyplnilo další zhruba hodinku našeho pobytu na Sardegne. Během pozdního odpoledne dorazila naše výprava do západosardinského Alghera (přes místní letiště), jehož apron zel prázdnotou - tedy až na jeden Boeing Ryanairu, který právě dorazil z Frankfurtu / Hahnu.

V centru Alghera, zejm. na pobřeží bylo živo. Po menším bloudění úzkými uličkami algherského centra jsme naši Alfu odstavili na jednom z modrých parkovacích míst. Ta jsou placené, o nedělích však stání poplatkům nepodléhá.

Za polizování italské zmrzliny jsme prošli algherské centrum a pak se již vydali na zpáteční cca dvousetkilometrovou cestu do San Pasquale. Projeli jsme Sassari a vnitrozemím přes Tempio Paussania zamířili opět k severu. Hned za Tempiem rozhodně můžeme doporučit silnici druhé třídy vedoucí na Aglientu, neboť "prvotřídka" je od Tempia na sever nekutečně klikatá a cesta po ní zdlouhavá a pro citlivé žaludky vyloženě nepříjemná. Cestou do hotelu prošla naše černá Alfa náročným testem na cestě spíše pro terénní vozy, dopadla výborně, i když ta spojka ... :-)

Večer byl pak ve znamení sýru a červeného vína. Ráno bylo pak opravdu krušné :-))

Deadline opuštění hotelu vzal v pondělí ráno za své. Střízlivá část výpravy pobývala dopoledne u bazénu, ta ovíněná se dala dohromady zhruba v poledne. Menší okruh vedoucí přes Tempio, Oschiri, Ozieri a samotné pobřeží Costa Smeralda vyplnil pondělní odpoledne.

Cestou zpět do San Pasquale jsme se ještě zastavili na jedné z nedalekých liduprázdných pláží. Koupání v nádherně čistém moři při západu slunce bylo opravdu famózní. Pozdní pondělní večer byl ve znamení návštěvy moc pěkné pizzerie nacházející se asi 3 min. od hotelu. Pizzy o rozměrech cca 45 cm různých druhů odeberou z peněženky 5 - 8 EUR a jsou vskutku výborné. Červené víno ani tentokrát nemohlo chybět.

Úterní dopoledne již bylo čistě relaxační. Po snídani a dopoledním pobytu u bazénu jsme o pravém poledni opustili základnu a zamířili do srdce Costa Smeraldy - Porta Cerva, stát se alespoň na hodinku místní smetánkou. Prošli jsme pobřeží plné luxusních jachet, ti nejmovitější jsou sem dopravováni především vrtulníkem :-).

Smetánkovsky jsme poseděli v jedné z místních kaváren a za "luxusní" cenu si objednali zmrzlinu a kávu.

Opustili jsme Porto Cervo a po pobřežní silnici zamířili k Olbii. Poslední zastávkou byl jeden z olbijských hypermarketů a pak již nastalo rozloučení s naším na tři dny svěřeným "alfofským" kočárem, odbavení a mírně zpožděný odlet na palubě Boeingu 737-76N(WL) OM-NGK s posádkou kapitána (pravděpodobně) Hataly. Posádce opět nelze nic vytknout - stálý Skyovský standard. Okusili jsme nejnovější pokrmy, které pro společnost nově připravuje Gastro Hroch - stejně jako pro Travel Service.

Před zahájením přiblížení zamířili někteří do 26. řady. Během přeletu Sušice, Plzně a jižního okruhu pro dráhu 24 LKPR jsme pozorovali západ slunce, pak i samotnou, jemným oparem pokrytou, Prahu. Kontakt mezi koly hlavního podvozku a ruzyňské dráhy proběhl ve 21:50 hod.

Po vyzvednutí bagáže jsme opustili letiště a zamířili opět na západ. Dorazili jsme pár desítek minut po úterně-středeční půlnoci.

A resumé ? Sardinii můžeme cento percento doporučit. Bělostné pláže, průzračné moře, milí lidé, přijatelné ceny - zkrátka ideální tip, jak SE SKYEM SKLOUBIT SARDINSKÉ SKVOSTY. Chce to ale opravdu hodně času, aby je člověk v klidu mohl poznat a udělat si tak o jednom z nejkrásnějších ostrovů středomoří reálný obrázek. - Tak zas někdy ARRIVEDERCI SARDEGNA !

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - stránky letecké společnosti

Europcar - autopůjčovna, kterou jsme na Sardinii využili

Hotel Club Borgo Saraceno - naše sardinská základna

Olbia Airport - webové stránky letiště v Olbii

LKKV.info