Májová cesta na Sinaj; Egypt - Sharm El Sheikh 9. - 16.5.05

Krátká reportáž z cesty a pobytu v jednom z rušných turistických center na jižním cípu Sinajského poloostrova. Původce textu není literárně nadán a je si vědom použití nestandardních výrazů, proto nechť případný čtenář projeví svou shovívavost, bude-li mít chuť tento výplod páně autorova přečíst a shlédnout až do konce.

1.Rozhodnutí

V závislosti na objektivních okolnostech a neopominutelných vnějších vlivech padlo letos v dubnu naše společné rozhodnutí, že nelze jinak, než strávit začátkem května zahraniční pobyt v teplém a příjemném místě, na mým andělem strážným (dále jen AS) a spřízněnou duší (dále jen SD) , kde AS=SD, již prakticky vyzkoušeném egyptském Sharm El Sheikh . Jednak proto, že (mimo jiné) v blízkých nehlubokých pobřežních vodách lze spatřit faunu a flóru nejrůznějších kombinací barev, velikostí a tvarů, ale také - a to z hlediska mého spotterského srdce - proto, že nedaleké letiště a příznivý hlavní směr přistání létajících aparátů dávaly tušit možnost sledovat a snad i fotografovat v závěrečné fázi přiblížení pestrou paletu letadel.

Protože jsme na spotterských stránkách, pokusím se omezit v dalším povídání jen na podstatné záležitosti související s aviatikou a opominu detaily, jako šnorchlování, ubytování, all inclusive režim a jiné, další příjemné i méně příjemné okolnosti a děje, jež náš pobyt doprovázely.

 

2.Odlet, "letění" a přistání v SSH

Po vyřízení a realizaci objednávky u příslušné CK a všech úkonech, souvisejících vždy s přípravou a uskutečněním cest do zahraničí, dostavili jsme se s  AS v pondělí 9.května 2005 po příjezdu na PRG v cca 00:20h k převzetí dokumentů u zástupce CK v letištní hale. Poté jsme se odebrali k odbavovací přepážce č.163, kde jsme obdrželi palubní lístky na velmi krásná místa 3A, 3B(!!!) - ony vykřičníky vyjadřují poděkování, jež patří zasvěceným.

Po průchodu pasovou kontrolou zašli jsme do nonstop restaurantu na něco k snědku, neb vyhládlo nám po cestě z K.Varů a prodělaných počátečních procedurách, abychom poté zaujali místo v čekárně u Gate A1, kde již majestátně postával "náš" B737-4Q8 OK-YGA. Mezitím jsem na osvětlené ploše mezi nástupními prsty, kam moje oko dohlédlo, zaznamenal stojící B737-33A OK-FAN FISCHER AIR, B737-8FH OK-TVF, právě prodělávající hygienu A320-214 OK-GEA, který dorazil z Karlových Varů a Moskvy a izraelský ztemnělý B737-858 4X-EKA. Jinak nic moc, klid, pohyb téměř žádný, zmíněné stroje nefotografovatelné.

Zasedli jsme, 3C zůstalo neobsazeno a bylo nám obrovsky! Lehký pushback letounu začal v 02:24, abychom po téměř "exkurzní jízdě" po ruzyňském letišti (vzhledem k uzavření RWY 06/24) a následně po TWY L projeli na startovní pozici na RWY 31. Take-off proběhl téměř přesně podle plánu ve 02:35h a po stoupavé levé zatáčce jsme nabrali kurz na východ.

Celý, cca 4,5 h trvající let probíhal za jasného a klidného počasí při parametrech sdělených nám kapitánem letadla: FL=9600m, v=830 kmh -1 při vnější teplotě vzduchu -30 o C po trase zhruba: PRG (LKPR) - Česká republika - Slovensko - Maďarsko - Srbsko - Makedonie - Řecko - Středozemní moře - Káhira - Rudé moře - koncový APT Sharm El Sheikh, jinak SSH (HESH) . Těsně před přistáním se dalo udělat i několik fotografií krajiny - pouště na poloostrově při přiblížení od jihu.

Jak z Jeppesena vyplývá, má letiště dvě paralelní dráhy 04L/22R a 04R/22L 3081m dlouhé, a náš B737-4Q8 OK-YGA po přiblížení od jihu měkce dosedl na 04L v 07:17h a přes TWY G a TWY A dorazil na APRON 2.

 

 

3.Sharm El Sheikh - pobyt a letadla

Po příjezdu z APT SSH do hotelu a vybalení nejnutnějších organizačních, ubytovacích a dalších formalit, jimiž se z pochopitelných důvodů nechci zabývat, jsem začal zjišťovat vše, co mělo nějaký vztah k air traffic v dosahu hotelu a možnosti nějak ho podchytit. Podle předcházejících informací jsem si už jakous-takous představu udělal, ovšem když přímo nad apartmánem č.212, který nám byl přidělen, ve výšce cca 100-150m začaly majestátně klesat přistávající eroplány , nemohlo mě to nechat klidným.

Po nepříliš dobrých zkušenostech z jiných částí této zeměkoule jsem obezřetně vnímal přítomnost ozbrojených mužů na téměř každém kroku (neklid a nedůvěru v této oblasti netřeba dlouze vysvětlovat), a proto i s notnou dávkou opatrnosti začal jsem používat fotoaparát i scanner. Nutno říci, že v krátké době jsem došel poznání, že všudypřítomná ochranka, armádní i policejní síly jsou zde především jako štít proti arabským nebo semitským extrémistům, a tudíž seriózně evropsky vypadající turista nemá zde žádných potíží, pokud se chová standardně, což můj případ samozřejmě byl.

Kromě fotografií pořizovaných přímo z mateřského hotelového komplexu SONESTA CLUB jsem fotografoval za asistence radiového scanneru z  pláže , jíž byl vybaven příbuzný hlavní hotelový komplex SONESTA BEACH, která byla ideálně situována na vstřícném kurzu proti trvale používanému hlavnímu směru přistání na RWY04. K vidění a snímání byla zajímavá škála společností a typů letadel, z nichž alespoň ta povedenější část je součástí obrazové přílohy.

 
Na obloze se vystřídala téměř celá flotila společnosti EGYPT AIR mimo B747, bohužel (no, co by ne, vždyť jsou doma!), dále byly k vidění stroje společností LTU, AMC AIRLINES, VIM AIRLINES, KRAS AIR, SYRIAN, THOMAS COOK AIRLINES, MONARCH AIRLINES, AIR ATLANTA EUROPE, SIBIR AIRLINES, HAPAG-LLOYD FLUG, LAUDA AIR, MYTRAVEL AIRWAYS, FLYJET, MAERSK AIR, PULKOVO AVIATION ENTERPRISE, EAST LINE AIRLINES, AIR EUROPE, HELLO AG, AIR FINNLAND, CAIRO AVIATION, AEROSVIT UKRAINIAN AIRLINES, BLUE PANORAMA AIRLINES, AIR ONE, SWISS SUN, THOMSONFLY a dalších. Skutečně krásný výběr a s přihlédnutím k tomu, že nechyběly ani takové mašiny jako B777, IL96, B747, B767, A340, a jiné, opravdu oko se kochalo! Samostatnou část tvořily VIP letouny , které jsem v pozdním odpoledni středečním pozoroval (k tomu viz níže).

Ne všechno bylo ovšem ideální, a tak se zde projevily zejména tři nepříznivé, avšak pochopitelné faktory:

•  Bezpečných míst k radiovému sledování provozu a fotografování letadel, tedy těch, kde si turista může být jist, že se na něj nesesypou ozbrojenci a nepadne někam do ztemnělé kobky coby potenciální terorista, je ve vztahu k velmi ostrému slunečnímu svitu pohříchu málo. Nutno proto vzít zavděk kompromisem, jehož výsledkem ovšem je nižší kvalita snímků vzhledem k poloze možných stanovišť vůči pohybu slunce během celého dne.

•  Fotografování v těsné blízkosti letiště je zcela vyloučeno jednak předpokládanou neznalostí okolního terénu, místních specifik terénních i populačních, a hlavně téměř po celém obvodu APT vystavěnou vysokou betonovou zdí, jištěnou v krizových místech dalším drátěným plotem s ostnatým drátem. Kromě toho okolo letiště vartující po zuby ozbrojené hlídky ve speciálních upravených pick-upech, připravené snad okamžitě zahájit palbu z ručních zbraní v momentu, který vyhodnotí jako krizový. Proto zde fotografování rozhodně nelze doporučit.

•  Třetí vyplývá z prvních dvou: Všechna letadla jsou z výše uvedených důvodů fotografována téměř výhradně z podhledu nebo polobočního podhledu, což představuje spíše polohu pro studium letadla v přistávací konfiguraci, což taky není někdy k zahození. Fotografie mnou pořízené proto nemohou konkurovat těm, které jsou případně v tomto regionu nasnímány profesionálně a z optimálních až ideálních pozic. Ovšem ani na prestižním Airliners.net nebo podobném serveru jsem mnoho fotografií ze zdejších míst, splňujících přísná uměleckotechnická kriteria nenašel.


Ovšem třešničkou na dortu všech opatření, která lze v tomto letovisku vidět na vlastní oči, byla policejní akce v době přítomnosti egyptského prezidenta Mubaraka, neboť do tohoto místa podle zjištěných informací pravidelně zavítá cca 3-4krát měsíčně a má zde i svou soukromou mešitu, zdaleka viditelnou a nepřehlédnutelnou ( původně jsem ji vyhodnotil jako vodojem! ). Ve čtvrtek 12.5.05, po jednání s ostatními významnými arabskými představiteli, odjížděl v cca 14:40 ze Sharmu prezident Mubarak na letiště a děj, který jsem asi 40 minut sledoval, by vydal na samostatný článek. Je to jen dokreslení velmi rizikové situace a potažmo pozice zaníceného spottera v této oblasti, pokud by opustil oficiálně turisticky vymezené teritorium.

Ať už se fotografie povedly nebo ne, už jenom např. vidět blížící se nádherné letouny přímo z lehátka je zážitek a pokud přičtu i ostatní dojmy, vydají všechny tyto zkušenosti za knihu. Znovu třeba podtrhnout, že je to se vším všudy specifická oblast velmi rozsáhlé země a během několika dnů v žádném případě nelze proniknout do všech jejích tajů a zvláštností.

 

4. Už zase domů

Krásné dny sladkého nicnedělání utekly jako voda a nastal den odletu. Opět nezbytné balení, stokrát opakované kontroly, zda jsme nic nezapomněli a v 06:12 nástup do busu, který nás přepravil na APT SSH.

Snídaně v letištním bufetu, nákup v letištím "duty-free shopu", rutinním způsobem probíhající odbavovací proces a jsme v hale, čekáme na odjezd k letadlu a snažím se udělat poslední snímky letiště ze země. Zase to protivný slunce! Je relativně brzy ráno, takže aspoň teplota vzduchu je přijatelná a na ploše vidíme náš "odletový" eroplán B737-4K5 OK-VGZ . Po nezbytných přípravách a kontrolách jsme po skupinách vpuštěni do autobusů a míříme k letadlu.
Sympatický hlas kapitána P.Haška nás vítá a seznamuje se zpětnou trasou letu, která je až na poslední fázi od Maďarska tentokrát přes Vídeň prakticky totožná. Po osmé ranní se letoun rozjíždí a pokouším se udělat poslední snímky zajímavých letadel a bezpečnostních bariér , než definitivně vstoupíme na RWY04L a tah motorů na maximál nás zatlačí do sedadel (tentokrát jen za vlastní pomoci na místech 20E a 20F). Let probíhá opět standardně, oblačnost někde nad Balkánem znemožní cokoli na zemi pozorovat. Ve 12:12 SELČ v PRG přistáváme. Tentokrát už na RWY24, protože je pro změnu uzavřena RWY 13/31, taxiing kolem nově stavěného terminálu po TWY C, TWY F a opět Gate A1!. Výstup, pasová kontrola, zavazadla, bus do K.Varů - a zase doma!!!


5. Závěr

Díky všem, kteří dočetli až sem (ještě krucinál začnu básnit). Mým cílem nebylo, a ani bych nemohl objektivně a detailně popsat vše, co lze v Sharm El Sheikh vidět, zažít, cítit - jako ostatně v žádné jiné, tak exotické zemi za tak krátkou dobu. Chtěl jsem jen nechat aviatikou načuchlého čtenáře nahlédnout do tohoto regionu očima náruživého spottera a případně ho motivovat k návštěvě.

Rozhodnete-li se někdy v budoucnu pro tuto destinaci, určitě uděláte dobře a v tom případě přeju všem

ŠŤASTNÝ LET a PŘÍJEMNÝ POBYT!

P.S. V úplném závěru si dovolím poděkovat všem, kteří se tak či onak podíleli na úspěchu a spokojenosti, které jsem při přípravě, realizaci i zdárném ukončení této výpravy prožíval a jmenovitě pak dík pražskému příteli V.M., z Varů pak kamarádovi J.N. juniorovi, a za nezměrnou trpělivost, toleranci a pochopení při páchání všech spotterských extravagancí svému AS J.B.

Honza Slezák - LKKV info