Víkendová výprava do metropole Holandska
Amsterdam - Nizozemí 2009 se Sky Europe Airlines
23. května 2009

Kdyý letecká společnost Sky Europe Airlines přišla na podzim loňského roku s další z mnoha nabídek úžasných letenek za 9 EUR v jednom směru, byli jsme už v rozhodnutí některé z nich na letošní rok pořídit opatrní. Nedalo se však odolat. Jednou ze zvolených cest se stala sobotní jarní výprava do nizozemské metropole - Amsterdamu. Poté, co letecké společnosti začaly být na počátku letošního roku Boeingy 737-700NG zabavovány, a flotilu opustilo celkem 11 z patnácti strojů, již málokdo doufal, že na danou výpravu předposlední víkend v květnu ještě vyrazíme.

Sky Europe však do té doby svá křídla ještě úplně nesložily, a tak jsme se na cestu do Holandska mohli vypravit a také vypravili.

Z Karlových Varů vyrazila naše posádka o květnové sobotě pár minut po 4. hodině ranní. Vzhledem k tomu, že pro odbavení nebyl tentokrát záměrně zvolen web check-in a čas nás pro mírně pozdní odjezd tak trochu tlačil, mířila naše první cesta ihned po příjezdu na pražské letiště k odbavovací přepážce. Milou pracovnici odbavení cestujících jsme požádali o místa v přední části letounu, ochotně nám vyhověla a podala palubenky se sedadly 5D,E,F.

Následovalo zaparkování vozidla, zmapování provozu z vyhlídkové terasy a přesun ke gatu D5, u kterého postával dalšími dvěma "sedmistovkami" Skye obklíčený Boeing 737-700 reg. OK-NGJ. Poté, co se jeho soused po pravici (OM-NGN) vydal do italského Bergama a u sousedního gatu začali cestující nastupovat do OM-NGG mířícího toho rána na letiště Orly v Paříži, jsme zahájili boarding i my. Boeing byl obsazen odhadem z necelých dvou třetin.

Pojíždění k místu vzletu z RWY 24 zahájila posádka kapitána Ludovíta Němčice pár minut před plánovaným odletem. Z hlavní ruzyňské dráhy letoun vzlétnul v 7:03 hod. Palubní personál byl složen z letušek Lucky a Lenky a stewardů Fandy a Richarda. Let, jež byl ukončen v 8:23 hod. přistáním na RWY 18C amsterdamského letiště Schiphol vedl ve FL 400 (přibližně 12 200 m nad střední hladinou moře) přes Karlovy Vary, Erfurt, Paderborn a Dortmund. Venkovní teplota činila -59°C, cestovní rychlost 720 km/h při protivětru 110 km/h.

Amsterdam nás přivítal modrou bezoblačnou oblohou. Po opuštění letounu a malém občerstvení v terminálu nastal čas na krátkou aklimatizaci u venkovních letištních květináčů a přesun do centra města. Oproti naší loňské červnové výpravě jsme tentokrát zvolili přímý vlak na Amsterdam - Centraal, který na hlavní stanici dorazil před desátou hodinou dopolední.

Poklidná atmosféra se linula v tu dobu velmi řídce zalidněným centrem Amsterdamu. První část naší cesty vedla po pěší zóně Nieuwendijk až k náměstí Dam, na němž se nachází mj. Královský palác, Nový kostel, ve kterém se do r. 1980 korunovali zdejší králové a královny. Opodál lze pak spatřit další symbol Amsterdamu - Národní památník obětem druhé světové války. Údajně se prý jedná o místo konání veškerých oslav či protestů obyvatel holandské metropole.

Podél brusírny diamantů, do nejstarší z nichž jsme později nahlédli, pokračovala naše cesta přes Kalverstraat až ke květinovému trhu. Nastal čas nákupu suvenýrů, tulipánů i jiných rostlin a chvilkového pozorování zdejšího ruchu.

Dobu zbývající do oběda vyplnilo pozorování oproti pohybu v ulicích mnohem čilejšího ruchu na kanálech v západní části města. Plavidla různých velikostí a vybaveností, resp. jejich lodivodi měli dosti často plné ruce práce, když se na "kanální" křižovatce setkali s několika dalšími vodními prostředky. Přestože to někdy vypadalo vskutku zajímavě, ke srážce naštěstí nedošlo a všichni bez škrábance na své lodi pokračovali zvoleným směrem. Trénink se zkrátka vyplatí.

Po pár dalších krocích jsme vstoupili do zřejmě největšího místního parku zvaného Vondelpark. Nastal čas na polední siestu a posilnění. A tak jsme se natáhli na jedno z mnoha míst zdejšího trávníků a pozorovali neuvěřitelné množství cyklistů, bruslaře i skateboardisty prohánějící se po parku. A právě v případě skateboardisty už k jedné srážce došlo. Nebylo to však nic vážného, a tak po oklepání se mohl klučina na svém prkně pokračovat vesele dál.

Poté co jsme usoudili, že máme dostatek sil na druhou část průzkumu Amsterdamu, vyrazili jsme na Max Euwe Plain (přímo proti hlavnímu vchodu do parku). Právě probíhala poměrně vypjatá partie šachu. Soupeři bojovali seč to dalo, nakonec však evidentně slabší partii vzdal a potřásl za jemného potlesku přihlížejících pravicí staršímu hráči.

Z plánované "obchůzky" jižní části zbývalo ještě navštívit zmíněnou nejstarší brusírnu diamantů - Coster Diamonds, alespoň zvenčí prohlédnout největší muzeum - Rijksmuseum - v Nizozemí a pokusit se s co nejmenším počtem ostatních návštěvníků vyblejsknout u dalšího - písmenného symbolu Amsterdamu.

Obloha se pomalu zatáhla a provoz v ulicích oproti dopoledni výrazně zhoustnul. Obrátili jsme směr zpět k hlavnímu amsterdamskému nádraží (mimochodem od stejného architekta jako Rijksmuseum). Cesta zpět vedla přes čtvrť červených luceren. Po stránce kvantity byla nabídka dívek i v odpoledních hodinách vskutku dostačující, po stránce kvality bychom mohli diskutovat :-). Místo zakoupení prostitutky jsme však raději zvolili zakoupení lístku na loď. Původní plán vyzkoušet oproti loňskému roku jinou plavební společnost nám tato zhatila ukončením svého sobotního provozu již v 16 hodin. A tak padla volba na osvědčenou společnost Lovers. Ta od loňského roku mírně změnila svou cca 80ti min. trasu plavby (jízdné 12 EUR), hlavní body (NEMO, Scheepvaart Museum, Herengracht nebo Opera) však zůstaly zachovány. K molu poblíž nádraží Amsterdam Centraal loď připlula pár minut před 18. hodinou.

Z centra Amsterdamu zbývalo už jen naskočit do přistaveného vlaku a přesunout se zpět na mezinárodní letiště Schiphol. Prohlídce samotného letiště, jedné z nejlepších vyhlídkových teras široko daleko a drobným nákupům předcházel ještě check-in na zpáteční let do Prahy. Tentokrát jsme zvolili téměř úplně zadní část letounu. Do Nizozemska toho večera dorazila z Prahy další ze čtyř zbývajících "sedmistovek" Sky Europe Airlines - Boeing 737-700 OM-NGG. Výrazně plnější "mašina" s posádkou kapitána Vitáloše zahájila pojíždění k místu vzletu z RWY 36L jen pár minut po plánovaném odletu. Vzlet proběhl ve 21:42 hod. Plutí oblohou ku Praze ve FL 390 (cca 11900m) cestovní rychlostí 850 km/h při venkovní teplotě -63°C přes Dortmund, Erfurt a Drážďany bylo natolik rychlé, že jsme si téměř nestihli vychutnat nejen naši Skyovskou večeři, ale i samotné letušky, které se nutno podotknout na tomto letu vskutku povedly. Fakticky fajn posádka.

Přesně ve 3 na 11 večer dosedl Boeing na dráhu 24 LKPR a doroloval ke gatu D1. Letoun jsme opustili jako poslední, rozloučili se s posádkou a po pár minutách zamířili zpět do Karlových Varů.

Letošní jednodenní výpravu lze ve finále zhodnotit opět jako vskutku povedenou. Svůj podíl na ní mělo nejen vynikající počasí, atmosféra Amsterdamu i povaha místních obyvatel, ale i sestava, ve které jsme tentokrát do Amsterdamu - města s až 160 kanály a 1200 mosty vyrazili.

LKKV.info

Reportáže z předchozích výprav do Amsterdamu (2008-1) a (2008-2) i ostatních našich cest naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - stránky letecké společnosti

Schiphol Airport - stránky letiště v Amsterdamu