Barcelona (Katalánsko) - španělská brána do Evropy
9. - 11. března 2007

Ve druhé polovině loňského roku se objevila zpráva o novém španělském low-cost dopravci - společnosti Clickair. K zahájení provozu došlo 1. října 2006. Její základnou je letiště El Prat vzdálené pár kilometrů od Barcelony. Společnost operuje pouze s letouny typu Airbus 320 ve třech různých zbarveních (bílo-modrá, šedo-modrá a stříbrno-modrá).

Během podzimu otevřel Clickair i booking pro linku Barcelona - Praha a zpět. Zaváděcí ceny zpátečních letenek do Barcelony včetně všech letištních poplatků činily 29 Euro (v té době zhruba 820 Kč).

Následoval opět rychlý sled telefonátů, jejichž výsledkem byla objednávka 6 ks letenek ve výše uvedené ceně na období od 9. do 11. března letošního roku (víc jich v době objednávky již za tuto cenu na zvolené období nebylo).

V pátek 9. března jsme se odpoledne sešli v nákupním centru "Šestka" poblíž prahu dráhy 31 LKPR. Po 17. hodině jsme vyrazili busem č. 119 na TS2 letiště Praha-Ruzyně k odbavení na let XG 1056 společnosti Clickair do Barcelony. Check-in začal přesně v 18 hodin u přepážek 240 a 241 TS2, byl rychlý a bezproblémový. Před odletem jsme ještě navštívili prosklenou vyhlídkovou terasu, ze které jsme pozorovali odlet B 737-700 (OM-NGE) společnosti Sky Europe do Milána - Bergama (dost možná jej již brzy otestujeme na lince do Paříže - Orly), přílet A 319 Lufthansy z Frankfurtu a další.

V 7 večer jsme vyrazili přes pasovku ke Gatu C 3, odkud byl let do BCN boardován. Clickair nasadil na páteční linku "albína" A 320 reg. EC-ICU, do Prahy dorazil v 19.10. Boarding začal přesně podle plánu - o půl 8. Po dvojicích jsme se usadili u prvního exitu, v řadě před ním a v řadě úplně poslední. Clickair má free-seating, tzn. že si cestující vybírají sedadla podle toho, jak nastupují, pořadí nástupu podle odbavení (např. EasyJet) není stanoveno.

Airbus opustil dráhu 24 LKPR dvě minuty po 20. hodině a zamířil na Plzeň, Mnichov, Nice... Během letu jsme přes celou řadu rozložili mapu Barcelony a pustili se do plánování programu během našeho pobytu. Letoun dosedl ve 22.00 na dráhu 25R letiště Barcelona - El Prat. Po vyzvednutí zavazadel jsme přes přeplněnou příletovou halu vyšli na zastávku Aerobusu, kterým jsme během pěti minut odcestovali do centra Barcelony. Na náměstí Plaza Catalunya jsme dorazili pár minut před 23. hodinou. Sebejistým krokem pokračovala naše cesta do oblasti, kde se měl nacházet náš hotel. Postupem času však naše sebejistota opadala až nakonec opadla úplně.

Nakonec jsme hotel přeci jen našli a bez sebedůvěry související s cedulí "completo" na dveřích nakonec nejistě vstoupili a poskytli letitému recepčnímu naše rezervace. Recepční dvě z nich vyřídil a poté oznámil, že již další pokoj nemá k dispozici. Pro první noc však pro třetí dvojici zařídil ubytování v pár metrů vzdáleném hotelu téže společnosti, druhé přespání už absolvovali všichni společně v třech pokojích hotelu Call.

V sobotu jsme po snídani vyrazili na hlavní barcelonskou třídu La Rambla, zakoupili dvoudenní jízdenky na místní dopravu (9.60 EUR/os.) a navštívili místní tržnici La Boqueria. Naše kroky vedly dále okolo památníku Kryštofa Kolumba směrem k přístavu, kde jsme popili místní kávu a pokračovali přes část čtvrti Barceloneta až na místní pláž. Někteří otužilci smočili nožky, a pak jsme již s krátkou zastávkou v jedné z místních pekáren zamířili na stanici metra.

Katedrála Sagrada Familia byla naší další zastávkou. Poblíž tohoto architektonického skvostu s věčnými jeřáby jsme na zahrádce poobědvali a poté se metrem vrátili na Plaza Catalunyi. Krátká přestávka na hotelovém pokoji byla mj. vyplněna upřesněním odpoledního plánu. Vyhrál barcelonský kopec Montjuic. Cesta na něj vedla linkou L3 metra a podzemně-nadzemní lanovkou. Vítr již ustal a nad Barcelonou nebyl jediný mráček. Teplota se pohybovala kolem 20 stupňů (v neděli pak ještě o dva stupně výš).

Po výstupu z lanovky jsme zamířili vzhůru k pevnosti, odkud se nám naskytl úžasný výhled na celou Barcelonu včetně přístavu, překladiště i letiště.

Podél olympijského stadionu mířila naše cesta ke stanici metra, které nás přepravilo zpět do čtvrti Barceloneta, ve které jsme povečeřeli a popili Sangrii v jedné z místních pobřežních restaurací.

Večer byl ještě mj. ve znamení ochutnávky sušené španělské šunky zapíjené "G" z Plzně.

Po nedělní snídani následovala procházka gotickou čtvrtí Barcelony, barcelonskými zahradami až k oblouku Arc del Triomf. Poté následoval návrat, opuštění hotelu, výborná nugátová zmrzlina a káva v přístavu. Metrem a vlakem jsme se vypravili na letiště. Vzhledem k tomu, že v našem terminálu B začínalo odbavení až za dvacet minut po našem příjezdu, rozhodli jsme se ještě pro prohlídku terminálu A a postranních gatů. Odbavení bylo vzhledem k tzv. hromadnému check-inu opět rychlé a po pár chvílích jsme již s palubními vstupenkami mířili do tranzitního prostoru. Ten je vskutku rozlehlý. Krátká prohlídka místních shopů, pohled na odbavovací plochu a byl čas dostavit se ke gatu 48B. Boarding začal opět přesně půl hodiny před plánovaným odletem - v 16.15.

Následovala poměrně dlouhá projížďka autobusem až k místu, kde v té době postávaly letouny společnosti Clickair - mezi nimi mj. i EC-ICU, kterým jsme do Barcelony cestovali. Na linku XG 1057 do Prahy byl však v neděli 11. března nasazen stříbrno-modrý A 320 reg. EC-ICS. Po předchozím uvážení jsme se rozhodli pro místa A, popř. B, neboť jsme tušili, že po vzletu z dráhy 25L a následné otočce bude k vidění pobřeží, letiště a celá Barcelona. Tak se také stalo. Po velmi dlouhém pojíždění po barcelonském letišti, které Airbus zahájil přesně podle letového řádu - v 16.45, jsme se z uvedené dráhy vznesli v 17.07. Let do Prahy vedl mj. podél Marseille, Nice, Mnichova. Přistání na dráhu 24 letiště Praha - Ruzyně proběhlo 10 minut po 19. hodině. Po vyzvednutí bagáže jsme se na zastávce busu 119 na Dejvickou rozloučili - s některými ne však na dlouhou dobu, neboť nás již brzy čeká výprava další, tentokrát do francouzské metropole.

Jirka (LKKV info), Pavel, Bára, Ondra, Petr (lkpd.site.cz), David

Související odkazy:

Clickair - oficiální web letecké společnosti

Clickair - info o společnosti

Aerobus - transfer z letiště do centra Barcelony

Web o Barceloně - info o městě, rady, zkušenosti

Barcelona 2007 - verze LKPD.site.cz