S ČSA do Barcelony;

jednodenní polétání s Airbusem A330-300,

vlajkovou lodí českého národního leteckého dopravce

Španělsko

19. června 2013

Sedmého července 2013 uplynuly již tři roky od doby, kdy České aerolinie vyřadily své poslední „dálkové letadlo“ Airbus A310 (OK-YAD). Jen málokdo věřil, že se ještě někdy dálkové lety do portfolia českého vlajkového dopravce vrátí.

Naději na vzkříšení přinesl rok 2011, ve kterém České aerolinie navázaly strategickou spolupráci s Etihad Airways. Po tomto kroku pak mj. následovalo otevření pravidelné dálkové linky z Prahy do Abú Dhabí. Na tento spoj jsou však od počátku nasazovány pouze některé stroje z devítičlenné skupiny střednětraťových „třistadevatenáctek“ dopravce.

Opravdový průlom v segmentu dálkových letů přišel až na jaře letošního roku 2013, přesněji počátkem dubna. V té době ČSA definitivně našly svého strategického partnera. Korean Air vstoupily do Českých aerolinií a odkoupily 44% jejich akcií. Navázané partnerství přineslo Českým aeroliniím po dlouhé době oživení dálkových letů operovaných dálkovým letounem, který byl za tímto účelem od Korean Air pronajat. Dvanáctiletý Airbus A330-300, jenž v barvách asijské společnosti nosil registraci HL7701, byl opatřen plnými barvami ČSA a českou registrací OK-YBA. Tato kombinace písmen však nebyla vybraná náhodou. Již v 90. letech 20. století ji u ČSA nosil Iljušin Il-62 a teď po 26 letech jí tak trochu nostalgicky byl opatřen dosud největší dopravní letoun, který kdy ve své devadesátileté historii České aerolinie provozovaly. Však také logo tohoto Airbusu, který na runway 24 Letiště Václava Havla v Praze poprvé dosedl 14. května 2013, doznalo o pár dní později změn. Standardní nápis ČSA nahradila devadesátka a letopočty 1923 – 2013. První červnový den se pak český velikán vydal na svůj první komerční let dálkové linky do jihokorejského Soulu.

Airbus A330 se od 1. června vydával do Koreje dvakrát v týdnu, a protože pro něj v počátku nebylo jiného dálkového využití, rozhodly se jej ČSA ve volných chvílích nasazovat na kratší linky do Moskvy nebo Tel Avivu. Snad možná dálkovou linkou bychom mohli nazvat lety do kazašské Almaty, kam Airbus občas zavítal v rámci pátečně-sobotní rotace.

Koncem května zveřejnila letecká společnost tiskovou zprávu, ve které stálo, že se český wide-body podívá také do španělských měst, 19. června do Barcelony a 26. června do Madridu. Když jsme zjistili, za kolik je možné let s OK-YBA absolvovat, bylo rozhodnuto, že si tuto zcela mimořádnou záležitost nenecháme ujít. Z nabízených variant jsme vybrali Barcelonu.

Česko se ve druhé polovině června stalo tropickou oblastí, kdy odpolední teploty dosahovaly až 38°C. A tak jsme se v neposlední řadě vydali vcelku rádi a rozhodně netypicky na jih alespoň na pár desítek minut ochladit.

Po setkání a poklábosení s našimi letištními přáteli, shlédnutí expozice zaměřené na letošní výročí a vstup strategického partnera do Českých aerolinií a absolvování pro množství odlétávajících cestujících velmi zdlouhavé bezpečnostní kontroly nám již nic nebránilo v přivítání se s největším českým letadlem všech dob.

Pro nástup cestujících byly vzhledem k velikosti letounu vybrány gaty C10 (business class) a C11 (economy class). Množství pasažérů nacházejících se před těmito nástupními bránami dávalo tušit, že původní předpoklady o nevelké obsazenosti stroje byly mylné. Airbus A330-300, jehož boarding byl zahájen pouhých 20 minut před plánovaným odletem, se alespoň v ekonomické třídě čítající 252 sedadel zaplnil do posledního místa. Tedy alespoň my jsme žádné prázdné sedadlo nenalezli.

Kapitánem největšího stroje ČSA připraveného k letu OK 688 byl toho dne Marek Týbl, prvním důstojníkem Radek Novotný a vedoucím palubního personálu Ivo Hrstka. Ze zkrácené dráhy 12 se „třistatřicítka“ odlepila 7 minut po půl dvanácté a po dosažení předepsané letové hladiny a absolvování levé 270° zatáčky zamířila na jih. Během 130 minut trvajícího letu bylo možné spatřit např. letiště v německém Mnichově či francouzském Marseille, mezi nimiž letoun přelétával nad italskými městy Miláno a Turín. Cestovní rychlost kolísala mezi 800 – 850 km/h, letoun plul převážnou část své cesty oblohou ve FL 410 (cca 12500 m). Kromě pokusování tradičních karamelových sušenek a popíjení velmi dobrého červeného vína vyplnil podstatnou část letu průzkum palubního IFE. Letové mapy se nám vcelku líbily, co se však filmů, hudby a her týká, nabídka v těchto oblastech byla opravdu poplatná době. Což o to, na mimořádném evropském letu žádná tragédie, je-li ale tento produkt nabízen např. i na letech do Soulu, stálo by za úvahu jej výrazně zaktualizovat.

Oč bylo IFE v některých sekcích méně aktuální, o to příjemnější a milejší se po palubě letounu pohybovala posádka. Od jedné z jejích členek přišla v průběhu letu pozvánka na prohlídku předních částí českého „obra“, jíž jsme se rozhodli využít před zpátečním letem.

Airbus se přibližoval k barcelonskému letišti El Prat. Vane-li příznivý vítr a v drtivé většině dnů roku vskutku vane, užívají se v Barceloně dráhy z východního směru. Tento fakt přináší cestujícím během přiblížení jedinečnou příležitost – tedy nepadají-li toho dne zrovna „trakaře“ – shlédnout celou Barcelonu nejprve svrchu. Gaudího katedrálu zvanou Sagrada Familia pak jednoduše nelze přehlédnout.

V 13:41 hod. následovalo hladké přistání na runway 25R a krátké pojíždění k stále ještě novému terminálu 1. Vedle právě odbavovaných třistadvacítek Air France nebo Lufthansy vypadal český letoun opravdu majestátně.

Mírně zpožděný přílet zkrátil čas na průzkum nám dosud neznámého terminálu barcelonského letiště. Překvapilo nás jeho architektonické řešení včetně vcelku velkého venkovního prostranství určeného pro cestující pohybující se v tranzitním prostoru letiště. Kavárna, lavičky, kvetoucí levandule a dostatek prostoru. Opravdu vynikající počin. Po malém občerstvení v podobě bagety s nezaměnitelnou španělskou šunkou zbývalo už jen několik málo minut do zahájení boardingu na zpáteční let.

Po vstupu na palubu jsme si za doprovodu velmi milé letušky prohlédli business class třistatřicítky a pokračovali do přední části Airbusu za pány piloty. Prohodili jsme ještě pár slov s vedoucím kabiny, který se ukázal býti příznivcem našich webových stránek. To nám udělalo opravdu radost.

Pro zpáteční cestu padla volba na přední část ekonomické třídy, resp. nepřednější možné řady, ze kterých nebrání výhledu z letadla křídlo. Opět zcela zaplněný Airbus i se zmatenou blondýnou, která až těsně před odletem dokázala najít jí přidělené sedadlo nedaleko od nás, opustil stojánku krátce po 15. hodině a stejně majestátně projížděl mezi menšími letouny vlajkových dopravců jiných evropských zemí k místu vzletu z dráhy 25L.

Airbus A330 opustil Barcelonu v 15:29 hod. a po ostré levé zatáčce těsně po startu zamířil zpět do střední Evropy. Místo karamelových sušenek se podávaly slané crackery, nabídka nápojů zůstala oproti předchozímu letu nezměněna.

Počáteční rychlost 1000 km/h se před dosažením pevniny ustálila na přibližně 930 km/h. Trasa vedla přes Toulon, Nice, Janov, Brescii, Innsbruck, Písek, Příbram a Kladno převážně ve FL 400 (12 200 m). Přistání na dráhu 12 pražského Letiště Václava Havla proběhlo v 17:20 hod. místního času. Zbývalo už jen pojíždění na místo, odkud letoun před necelými šesti hodinami na svou španělskou cestu vyrazil.


Rozloučili jsme se s věru příjemnou a milou posádkou a vstoupili do letištního terminálu. A resumé ?

Naskytnuvší se možnost využít v novodobé éře první opravdu dálkový letoun Českých aerolinií a k tomu ještě na evropské lince nebylo možné nevyužít. Jednalo se o naprosto výjimečnou příležitost. Jen jednou bylo možné zavítat s tímto Airbusem do Barcelony (o týden později do Madridu). Nyní se již plně věnuje své hlavní „náplni práce“, jíž jsou lety do jihokorejského Soulu, a jak již bylo uvedeno, i nadále občas zavítá do Moskvy, Tel Avivu a Almaty.

Přejeme Českým aeroliniím, aby si „královna“ flotily OK-YBA svou letku dobře hlídala, pořídila si brzy ještě podobně velkého "krále" a společně s menšími "princi a princeznami" se jim nejen na evropském nebi dlouho a bez turbulencí dobře létalo.

LKKV.info

Reporty z dalšího cestování naleznete v sekci Letecké výpravy

 

Související odkazy:

České aerolinie - stránky letecké společnosti

Letiště Václava Havla Praha - webové stránky letiště v Praze

Letiště El Prat v Barceloně - stránky letiště v Barceloně

Airbus A330-300 ČSA - největší letadlo ve flotile