Benátky se Sky Europe Airlines
aneb předjarní víkend na severu Itálie
13. - 15. března 2009

Ačkoli málokdo z nás po "zemětřesení" v předchozích měsících, kdy byla letecká společnost Sky Europe Airlines nucena vrátit leasingové společnosti 11 letounů B737-700NG, doufal, že ještě někdy vstoupí na palubu některé z modro-bílo-červených "sedmistovek", opak se stal pravdou. Byl čas vyrazit na další výpravu, tentokrát do italských Benátek.

Z cestovatelské složky přišla na řadu již v červenci předchozího roku za 248 Kč/os. zakoupená zpáteční letenka z Prahy na letiště Treviso, které se nachází asi 45 minut cesty autobusem od centra Benátek.

Na terminálu 2 pražské Ruzyně jsme se sešli cca 2 hodiny před plánovaně zpožděným odletem a na check-inu obdrželi dle naší prosby místa v zadní části letounu. Linka NE 2356 do Trevisa byla v pátek 13. března svěřena jednomu ze 4 v originálním zbarvení zbylých Boeingů 737-700, letounu reg. OM-NGN. Z Amsterdamu mírně zpožděný letoun byl po krátkém pobytu na stojánce u gatu D2 opět "naplněn" pasažéry směřujícími tentokrát na sever Itálie. A že jich k našemu překvapení bylo odhadem 130.

Posádku v čele s kapitánem Szabó doplňovali tradičně tři členové palubního personálu, Sky Europe stále věrná letuška Dráža, Denisa a steward Fanda.

Po pár minutách zamířilo již viditelně olítané NGNko k prahu dráhy 31, ze které vzlétlo 16 minut po 11. hodině dopolední. Plutí oblohou k Trevisu probíhalo přes Plzeň, východně od Mnichova, Innsbruck, Bolzano a Vicenzu úctyhodnou rychlostí 920 km/h . Letová hladina se po většinu letu pohybovala mezi sedmi a osmi kilometry nad střední hladinou moře, jen zhruba dvě minuty se letoun ocitnul poblíž hladiny 10 kilometrů .

Sotva jsme dojedli poslední sousto objednaného cateringu, zahájila posádka přiblížení na RWY 07 italského letiště. Let to byl vskutku rychlý, trval pouhých 45 minut.

Na apronu letiště se po našem příletu nenacházela žádná jiná letadla. Pořídili jsme tedy alespoň pár snímků letištního zázemí, opět se přesvědčili o velmi dobrém řešení terminálu letiště regionálního, či low-costového významu (docela by nás zajímalo, na kolik stavba nového letiště Canova v Trevisu přišla), a pak již zamířili před halu na spoj společnosti ATVO do Benátek. Časy odjezdů autobusů zmíněné společnosti jsou pouze orientační, záleží na skutečném čase příletu letadla a odbavení cestujících. - Řidič nás po příchodu k dopravnímu prostředku přistavenému ve 2. řadě před terminálem nasměroval zpět do haly k místu prodeje jízdenek (10 EUR zpáteční) a po jejich označení a nástupu ostatních cestujících odvezl na Piazalle Roma v Benátkách. Cestou se jen na chvilinku zastavil na vlakovém nádraží na předměstí Benátek - v Mestre, kde pár cestujících palubu spoje opustilo.

Následovala cesta po cca 4 km dlouhém náspu, na jehož konci se zmíněná P. Roma - poslední místo, kam se lze v Benátkách dostat vlakem, autem nebo autobusem, nachází.

Po krátkém rozkoukání jsme celkem jistě zamířili ke Canalu Grande, poblíž jehož začátku nebo spíš konci se nacházel i náš hotel. Check-in proběhl velmi rychle, pokoj ve druhém patře neměl chybu.

Nadešel čas siesty a po ní prvního průzkumu Benátek. Cílem páteční prohlídky se stalo náměstí Sv. Marka. A že nepůjde o letmou prohlídku nám bylo jasné už po pár minutách cesty podél úzkých bočních kanálů a průchodech úzkými uličkami.

Opravdu není snadné se tu vyznat a bez mapy člověk velmi snadno zabloudí do nějaké z mnoha slepých uliček, na jejímž konci číhá mazaný gondoliér se svou gondolou s cílem přinutit zatoulance k využití jeho služeb, a to ne zrovna levných.

Gondoly, které jsou bezesporu jedním ze symbolů Benátek, tu jsou využívány převážně ke dvěma účelům. Ty vyšperkovanější slouží především milostným a romantickým projížďkám, obyčejnější varianty pak pro převoz z jednoho břehu na druhý, především přes Canal Grande. Aby ne, když přes tuto benátskou "řeku" vedou jen čtyři mosty ( Academia, Rialto, Ponte degli Scalzi a nepojmenovaný) a dlouhý je cca 4 km .

Cíl byl dosažen, teploměr ukazoval 18 stupňů, obloha naprosto bez mráčku a návštěvníků nejslavnějšího místa města tak akorát. Pořídili jsme pár snímků baziliky sv. Marka, Dóžecího paláce Procuratie Nuove, Procuratie Vecchie a dalších staveb a rozhodli se investovat do vcelku vysokého vstupného na místní 100 m vysokou zvonici - Kampanilu (8 EUR). Výhled na celé Benátky za večerního světla nicméně za návštěvu určitě stál.

Po návratu ze stometrové věže následovala prohlídka nábřeží a pozorování místního vodního provozu. Po vodě se tu převáží opravdu leccos, viz poslední snímek série níže.

Cestou zpět do hotelu nemohla chybět ochutnávka italské zmrzliny a krátká zastávka u nejznámějšího benátského mostu - Ponte di Rialto. Degustace červeného vína a konzumace místních sýrů a šunky završily první den předjarní italské výpravy.

Sobotní ráno bylo oblačné, ale teplé. Ke snídani složené z croissantů, marmelády, jogurtu, ovoce, toastů jsme se odebrali kolem půl 10. A po snídaní vyrazili na další benátskou prohlídku. První zastávkou byla zvolena gelateria - slušná porce zmrzliny se tu dá pořídit za 1 EUR a výběr je vskutku pestrý. Je libo feferonkovou nebo cherry ?

Nebo snad malého úhoře z nedalekého při kanálu ležícího rybího trhu ? Či snad o kanál dále ochutnat právě dovezené ovoce a zeleninu ? Prodává se jak jinak z lodi. A kdo zatouží např. po kabelce, najde tu své u pouličních převážně černošských prodejců, kteří však při jakémkoliv náznaku blížících se strážců zákona okamžitě balí a přesouvají své "nádobíčko" do bezpečnějších míst.

Ve čtvrti Castello naší pozornosti neunikla socha Bartolomea Colleoniho, Scuola Grande di San Marco a také místní vinař, u něhož jsme si červené suché nechali načepovat přímo ze sudu. Během sobotního odpoledne došlo i na krátký odpočinek v jednom z parků nedalo náměstí Sv. Marka a projížďku místní MHD - vodním autobusem zvaným vaporetto. Nejprve nás vodní bus zavezl na nedaleké Lido, do přímořského letoviska, jehož hlavním znakem je několik veřejných pláží. I Lido má stejně jako Karlovy Vary svůj Mezinárodní filmový festival. Koná se tu každý rok na přelomu srpna a září.

Po kratičké prohlídce jsme opět vstoupili na palubu vaporetta a absolvovali hodinou platbu po největším benátském Canalu Grande - až k našemu hotelu.

K italskému odpoledni patří neodmyslitelně siesta, k našemu patřila také. Následující večerní procházku na náměstí Sv. Marka jsme zakončili posezením v jedné z místních pizzerií.

Nedělní ráno bylo opět bez mráčku. Ranní zimu velmi rychle vystřídalo dopolední teplo, během kterého jsme opustili naši benátskou základnu a na palubě autobusu společnosti ATVO zamířili opět na letiště v Trevisu. První kroky po výstupu mířili na check-in. Maximálně vstřícná pracovnice check-inu se snažila maximálně vyhovět našemu přání seatingu v prostřední části letadla. Palubenky se sedadly ve 13. řadě dávaly tušit, že si pro nás tentokrát letoun v originálním zbarvení Sky Europe Airlines nepřiletí. Letouny této společnosti totiž 13. řadu pověrčivě nemají.

Jako první nás napadla "třístovka" Bulgaria Air, která v uplynulých dnech pro Sky Europe létala. Oranžová skvrna přibližující se k letišti v Trevisu však naši domněnku brzy vyvrátila. Okleštěné flotile modro-bílo-červených začal právě od neděle 15. března vypomáhat oranžový Boeing 737-500 (OK-SWU) Smart Wings.

Ten se s 69 pasažéry a námi třemi k tomu vydal na svou cestu do Prahy z RWY 27 přesně podle letového řádu. Posádka kapitána Červenky byla mixovaná z letušek Travel Servisu, pod kterou Smart Wings spadají a personálu Sky Europe Airlines. Let dle slov kapitána probíhal v letové hladině 10 600 m cestovní rychlostí 860 km / h. Jediným zmíněným městem na trase byl Innsbruck. Cesta z Trevisa do Prahy trvala 65 minut.

Výpravu do Benátek jsme pak krátce zhodnotili jako další velmi povedenou a vydali se k našim domovům.

Benátky jsou bezpochyby dalším místem, které rozhodně stojí za návštěvu. Víkendový pobyt se nám pro město s více než 360 000 obyvateli nacházející se údajně na téměř 120 ostrovech zdál naprosto ideální a k prohlídce nejzajímavějších míst dostačující. Předjarní, popř. podzimní období je k jeho prohlídce jistě nejpříhodnější, příjemné počasí, přiměřený počet návštěvníků a nesezónní ceny nejen ubytování.

 

Jirka N., LKKV.info, Pavel M., Ondra B.

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

ATVO - webové stránky společnosti zajišťující mj. přepravu mezi letištěm Treviso a Benátkami

Treviso Airport - stránky letiště poblíž Benátek

Hotel Canal - webové stránky naší základny v Benátkách

ACTV - stránka vodní "MHD" v Benátkách