Se Sky Europe Airlines do Bergama
( jednodenní výlet do italské Lombardie )
18. října 2008

Jednodenní výlet do Bergama byl tak trochu výpravou nad rámec letošních plánů, ale kdo může odolat těm skvělým letenkám Sky Europe Airlines a nezaletět si na den třeba právě do Itálie, dokud je to možné.

Naknihováno nás nakonec bylo 12, výpravu absolvovalo celkem 8 cestovatelů. U stabilních přepážek Sky Europe Airlines na Terminálu 2 LKPR jsme se tentokrát sešli opravdu jen pár minut před uzavřením check-inu. Odlet byl plánován na 6:20 hod. a k cestě do Bergama přistaven u gatu D4 Boeing 737-76N reg. OM-NGJ. Boarding proběhl bleskově a letadlo s posádkou kapitána Rautnera, ve kterém cabin crew tentokrát "šéfovala" námi velmi kladně ohodnocená letuška Eva, bylo připraveno k odletu. Start z dráhy 24 proběhl ještě pár okamžiků před časem uvedeným v letovém řádu.Bylo to nádherné ráno s minimem oblačnosti a mlh. Svítání a východ slunce před Bergamem byl skvělý, škoda jen, že jsme pak již nejjasnější hvězdu po celý den neviděli. Byť teplo, zůstalo nad Bergamem téměř zataženo.

Let trvající z Prahy něco málo přes hodinu vedl dle slov kapitána podél Norimberka, Mnichova, Innsbrucku a Bolzana v letové hladině 12 500 m nad střední hladinou moře. Na RWY 28 letiště Orio al Serio jsme dosedli pár minut před půl osmou ranní.

V první budce po pravé straně po vstupu do veřejné části terminálu je možné zakoupit denní lístek na MHD vč. obou bergamských lanovek, a to za 3,50 EUR. Autobusová zastávka se nachází přímo proti východu z příletové části haly. Autobus z letiště odjíždí cca každých 30 minut, v našem případě přesně v 8 hodin ráno. Cesta do centra trvá zhruba 15 minut.

Vystoupili jsme přímo u stanice první ze dvou lanovek. Nachází se po levé straně ve směru od letiště a z autobusu je velmi dobře viditelná (cca 3 zastávky za nádražím, přes které autobus rovněž projíždí). Cestujících do starého města - Cittá Alta bylo po ránu nemnoho, lanovka nás do horní, stále opevněné části dovezla během několika minut. Lanovka je vskutku netradiční a samotná cesta i její sklon přinejmenším zajímavé. Po výstupu z lanovky pokračovala naše cesta podél právě se otevírajících krámků včetně cukrárny, před jejíž výlohou se nikomu z nás nemohly nezačít sbíhat sliny. Opravdu nádhera. Zamířili jsme na Piazza Vecchia, což je nejvýznamnější náměstí Cittá Alta. Nachází se zde mj. věž Torre Civica (je na ni možné za 5 EUR vystoupat nebo vyjet výtahem) se zvonicí Campanone a bazilika Santa Maria Maggiore. Určitě stojí za to alespoň na chvíli vstoupit a nasát její atmosféru. Pár kroků dále nás zlákala malá kavárna, kde jsme neodolali v klidu posedět a popít capuccino. Tak dobré jsme už opravdu dlouho nepili. Při následném brouzdání uličkami starého města polizovali někteří z nás tradičně výbornou italskou zmrzlinu. Objevili jsme i úžasnou pizzerii s neuvěřitelným množstvím variant tradičního italského pokrmu (poblíž Piazza Vecchia).

V rámci naší bergamské prohlídky jsme ještě nemohli vynechat pevnost La Rocca ze 14. století s několika kanóny a výhledy do okolí.O poznání lepší je však pohled na historickou část i celé Bergamo, letiště Orio al Serio i významnou část Lombardie, který se návštěvníkům naskytne z vyhlídky nad Bergamem, kde se nachází pozůstatky osady San Vigilio. Dostat se sem lze lanovkou č. 2, jejíž stanice je pár kroků od konečné autobusu č. 1 (1A, B ... atd.). Ze starého města Cittá Alta není cesta také složitá, ukazatelů poskytujících info o správném směru k lanovce je dostatek.

Po prohlídce vyhlídky jsme sjeli lanovkou zpět a busem č. 1C kamsi k centru Bergama. Dostavil se hlad a tak nám do oka za nedlouho padla jakási restaurační jídelna. Víno a pizzu tu měli vynikající, někteří z nás podnik opouštěli mírně ovínění. Byl ještě čas na procházku po centru a konzumaci italské čokolády i příšerně přeslazeného jablkového závinu. Ten Italové opravdu neumí.Přesunuli jsme se na letiště. Do odletu zbývalo ještě dost času a tak padla volba na návštěvu obchodního Orio centra. Všechna slova typu hypermarket, megamarket jsou pro toto obchodní centrum nepoužitelná. Plocha, na které je postaveno, je vskutku obrovská.

Byl čas odbavení. Pro let zpět do Prahy jsme zvolili zadní část aeroplánu (+ - 24. řadu). Sky Europe Airlines na večerní linku nasadily Boeing 737-76N (OM-NGG). Odhadem z poloviny obsazený stroj se k cestě do Prahy vydal o pár minut dříve oproti plánovanému času. Cesta do Prahy s posádkou kapitána Tritze trvala opět něco málo přes hodinu. Letová hladina činila 10 900 m , venkovní teplota - 60°C a cestovní rychlost 800 km/h . Po sérii ukázkových přistání z předchozích výprav bylo dosednutí z Bergama poměrně tvrdé. Proběhlo 30 minut před plánovaným příletem.

Italské Bergamo má rozhodně úžasnou atmosféru a návštěvu tohoto města můžeme jen doporučit. Byla by škoda nevyužít možnosti a do města v samém středu Lombardie se nepodívat, dokud sem přímé linky z české metropole ještě za nevelký obnos létají. Bergamo je ideálním místem pro jednodenní návštěvu, v rámci které je z tohoto města možné v pohodě a klidu poznat všechno podstatné. Zkuste to také, Bergamo se bude líbit !

 

LKKV.info

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - stránky letecké společnosti

Orio al Serio Airport - stránky letiště v Bergamu

Bergamo Airport bus - stránky o letištním busu včetně jízdního řádu

Bergamo guide - průvodce Bergamem v angličtině

Mapa 1 - mapka centra města

Mapa 2 - mapka Cittá Alta