Odpolední výprava do lombardského Bergama
na italskou pizzu a zmrzlinu
se společnostmi Wizz Air a Travel Service
7. května 2009

Myšlenka odpolední letecké výpravy do italského Bergama se zrodila během jedné z našich dubnových - pozemních cest do rakouského Salzburgu a okolí. Chuť zrealizovat tuto myšlenku umocnila navíc možnost premiérově vyzkoušet pro nás novou leteckou společnost - Wizz Air, který v únoru otevřel několik linek z největšího českého letiště a v blízké době na něm plánuje bázovat své dva letouny Airbus A320, jichž v současnosti provozuje celkem 22.

Příznivé časy letů i ceny letenek byly posledním střípkem do mozaiky rozhodnutí, že se do Itálie alespoň na pár hodin opět vypravíme.

Chech-in u jedné z přepážek Terminálu 2 pražské Ruzyně proběhl bleskurychle (Wizz Air prozatím nenabízí možnost web check-inu). Následoval přesun do tranzitního prostoru a ještě před dosažením gatu C19 určeného pro boarding letu W6 835 do Bergama jsme z vyššího podlaží shlédli odpolední provoz i samotný přílet Airbusu A320 reg. HA-LPM společnosti Wizz Air.

Na sever Itálie toho odpoledne cestovalo na palubě třistadvacítky něco málo přes 100 pax. Letoun po startu z RWY 31 proběhnuvšího v 15:19LT stoupal levou zatáčkou do letové hladiny 10 800 m a zamířil na německý Mnichov, přes rakouský Innsbruck a italské Bolzano k cíli - na dráhu 28 letiště Orio al Serio u Bergama. Přistání proběhlo 8 minut před půl pátou odpolední. Bergamo bylo zalité sluncem, teplota se pohybovala kolem 24°C.

Naproti východu z příletové haly jsme zakoupili opět celodenní "lupeny" za 3,50 EUR platící na celou bergamskou síť ATB včetně lanovek a po pár minutách opustili mezinárodní letiště na palubě městského autobusu 1A směřujícího do historické části města zvané Citta Alta.

Cesta úzkými uličkami lombardského města trvala k cíli přibližně 25 minut. Vlevo od konečné autobusu se nachází dolní stanice lanovky na San Vigilio. Během dne jezdí každých 15 minut. Svezli jsme se na nejvyšší bod města a chvilku se kochali výhledem. Při dobrém počasí je odsud možné dohlédnout nejen na místní letiště, ale obdivovat i vrcholky nedalekých Alp.

Nastal čas pravé italské zmrzliny. Po zkušenostech z říjnové výpravy jsme celkem jistě zamířili do zdejší gelaterie na náměstí Piazza Mascheroni (od spodní stanice lanovky stačí projít přes Piazza Cittadella). Vynikající zmrzlinu jsme si pak vychutnávali na největším náměstí staré bergamské části města - Piazza Vecchia.

Již na podzim nás v jedné z nedalekých uliček upoutala místní pizzerie. Ta se během této návštěvy Lombardie stala naším dalším místem návštěvy a posléze i nákupu a konzumace tradičního italského pokrmu opět na zmíněném náměstí.

Poslední sluneční paprsky čtvrtečního dne jsme využili pro krátké slunění a návštěvu pevnosti Rocca - parco delle Rimembranze nacházející se pár kroků nad druhou bergamskou lanovkou mířící do nové čtvrti města.

Sedmá hodina večerní znamenala zahájení přesunu zpět na letiště k odletu do Prahy. Lanovka nás z historické části svezla k hlavní třídě Viale Vittorio Emanuele, odkud cesta pokračovala linkou č. 1 se symbolem letadla k vzdušnému přístavu.

Check-in na zpáteční let do české metropole byl proveden v předstihu elektronicky, naše kroky tedy mířily přímo k bezpečnostní kontrole a gatu 11 určeného pro nástup.

Již z dřívější doby známá informace o letounu jiné společnosti zaskakujícího na lince Sky Europe Airlines pro nedostatek vlastních letadel se potvrdila a na letišti Orio al Serio přistál po půl deváté večer mírně zpožděný Airbus A320 (YL-LCF) Travel Servisu.

Aeroplán opět se zhruba stovkou pasažérů zahájil pojíždění k prahu RWY 28 o přibližně 30 minut později. Take-off doprovázený mírnými vibracemi proběhl ve 21:35LT.

Rovněž zpáteční cesta se obešla naprosto bez turbulencí a s ukázkovou viditelností. Nádherně zářil celý Mnichov včetně místní Allianz arény, skvrnkou na celém letu bylo snad jen tvrdší přistání na dráhu 31 pár minut po půl 11.

Rozloučili jsme se s "třistadvacítkou" a po nezbytných naplánovaných činnostech zamířili po dálnici nocí směrem na Mariánské Lázně, ve kterých následoval nádherně prožitý víkend.

Bergamo je z České republiky v současnosti nalétáváno společnostmi Sky Europe Airlines a Wizz Air. Jednodenní, popř. odpolední návštěva zelení a horami oplývající metropole Lombardie stojí rozhodně za návštěvu, sloužit však může i jako výchozí bod k návštěvě cca 60 km vzdáleného Milána.

 

Jirka N., LKKV.info, Kuba J.

Reportáže z předchozích výprav do Bergama (2006) a (2008) i ostatních našich cest naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Wizz Air - stránky letecké společnosti

Sky Europe Airlines - stránky letecké společnosti

Travel Service - stránky letecké společnosti

Orio al Serio Airport - stránky letiště v Bergamu

Bergamo Airport bus - stránky o letištním busu včetně jízdního řádu

Bergamo guide - průvodce Bergamem v angličtině

Mapa 1 - mapka centra města

Mapa 2 - mapka Cittá Alta