Se Sky Europe Airlines do Burgasu (-Sarafova)
Bulharsko

25. - 28. srpna 2007


Na konci podzimu loňského roku, v době kdy Sky Europe Airlines zveřejnily svůj letní letový řád pro rok 2007, jsme naplánovali další výpravu s touto společností - tentokrát do bulharského Burgasu (v let. mluvě často zvaný Bojkovice podle kódu letiště BOJ). Zpáteční letenka stála 972 Kč + 150 Kč za platbu kartou - celkem tedy 1122 Kč se všemi poplatky.

25. srpna jsme se krátce před 4. hodinou ranní sešli na TS1 pražského letiště a vydali se k check-inu na let NE 2810 s plánovaným odletem do BOJ v 6:00 hod. Dostali jsme oblíbená místa a pokračovali přes pasovou kontrolu na vyhlídkovou terasu. Toho rána byly k vidění stroje Boeing 737-800 Travel Servisu - OK-TVA, OK-TVF a od Futury pronajatý EI-DJT, Airbus 320 British Airways, Boeing 737-500 Smart Wings a další. K naší velké radosti byl na ranní cca 120 pax obsazenou linku do Burgasu nasazen nejnovější Boeing 737-700 Sky Europe Airlines - letoun registrace OM-NGN.

Od gatu byl letoun vypushován přesně v 6 hodin a pár minut poté proběhl start z rwy 31. Cesta vedla přes Vožici, Mikulov, Piešťany, Budapešť, Transylvánské Alpy až do Burgasu, kde letoun na dráhu 04 dosedl v 9 hodin místního času (o 1 hodinu více než v ČR). Poklidný let s posádkou kapitána Pivarčiho se po většinu času odehrával ve FL 390, venkovní teplota činila - 52°C.

Po příletu jsme lehce zdokumentovali místní provoz a po vyzvednutí zavazadel se pěšky vydali do 500 m vzdáleného hotelu Sea Horse. Hotel se nachází v městečku Sarafovo, je vzdálen asi 200 m od pláže a 100 m od zastávky autobusu, kterým se lze bez problémů dostat každých 30 minut do 6 km vzdáleného Burgasu. Cena jízdenky činí v přepočtu 7 Kč, neboť se jedná o spoj zařazený do sítě městských linek.

Pobyt v Bulharsku jsme využíli k návštěvě Nessebaru, Burgasu a Sozopolu. Ochutnali jsme místní pokrmy - od polévek přes ryby a saláty až po zdejší vína a piva. Nechybělo ani koupání v Černém moři - za tři dny setrvání v Bulharsku toho bylo rozhodně požehnaně.

Zpáteční let NE 2811 byl naplánován na úterý 28. srpna - odlet z Burgasu v 9:55 (skutečný vzlet v 9:53) místního času s příletem do Prahy v 11:15 hod. Na tuto linku byl nasazen Boeing 737-700 reg. OM-NGL. Let vedl přes Bukurešť, Transylvánii, Budapešť, Bratislavu, Brno až na rwy 31 LKPR (FL 400, 800 km/h, cpt. Veselý).

Bulharsko na nás zapůsobilo jako země kontrastu 80. let a současnosti. Nutno podotknout, že na některých místech se to tříská pěkně :-). Mimo turistické oblasti je dost velký nepořádek a množství odpadků. Cenově je však Bulharsko stále velmi dostupné. Ceny jsou zde nejvýše srovnatelné s ČR, většinou ale výrazně nižší.

Výprava do Bulharska byla opět povedená, Sky Europe Airlines si drží svůj punc kvality a vždycky rádi vstoupíme na palubu některého z jejich letounů. Posádky příjemný, výklady kapitánů vyčerpávající, zbrusu nový catering od Airestu a mnoho dalšího. Hotel nás mile překvapil svou čistotou, rozlehlostí pokoje i výbornou snídaní.

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

© LKKV info

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - webové stránky společnosti

Burgas Airport - stránky letiště v Burgasu

Sea Horse Hotel - hotel, který lze v Bulharsku rozhodně doporučit