Swiss International Airlines
EuroAirport
Basel - Mulhouse - Freiburg

22. - 24. června 2007

Další z poznávacích výprav části členstva grupy lkkv.info po letištích (nejen) Evropy probíhala téměř jako podle kopíráku: Výhodná a lákavá nabídka tentokrát jednoho z vlajkových dopravců za velmi příjemné ceny, rychlé rozhodnutí, bleskový booking letenek, zjištění a rezervace přijatelného ubytování - a třídenní výlet ve dnech 22. - 24. června 2007 na letiště do švýcarsko-francouzsko-německého rozhraničí (krásné slovo), byl na světě. Dalších několik měsíců bylo dostatečným časovým prostorem pro postupné získávání co možná nejpodrobnějších informací o letišti, spotterských možnostech, stanovištích, provozních údajích, hustotě, četnosti a pestrosti provozu, atd. A tak jsme si mohli, díky dobře zpracovaným stránkám (např. www.planepics.org , www.aeronet.ch ), krásně a přehledně vytvořenému letovému řádu včetně přehledu charterů, udělat poměrně přesnou a konkrétní představu o vlastním pobytu a jeho náplni, což následně realita potvrdila. Není holt nad důslednou přípravu.

V pátečních odpoledních hodinách 22. června jsme v terminálu SEVER 1 ruzyňského letiště zahájili - po běžných odbavovacích procedurách - naše putování, vyčkávajíce příletu AVRO RJ100 společnosti Swiss International Airlines na lince LX 1460 za řádící bouřky nad Prahou. Nepřejícím počasím jsou poznamenány i snímky z této etapy výpravy. S mírným zpožděním se ke "gejtu" B1 připlížil náš stroj registrace HB-IXX. Sedadla 3A, 3B pro karlovarskou část výpravy byla optimální pro případ pořizování snímků, i když provedení oken a hornoplošné uspořádání křídla s podvěšenými motory nezvykle blízko trupu poněkud limitovaly rozsah možností. V 17:44 h místního času jsme ucítili zátah všech čtyř motorů a po několika vteřinách AVRO stoupalo po opuštění RWY 24 směr jihozápad.

Příjemná palubní posádka pod vedením kapitána Petera Baumanna krátce po vzletu nabídla malé pohoštění, vadou na kráse během letu byl z velké části přechod studené fronty od jihozápadu, čímž - vzhledem k husté a silné vrstvě oblačnosti - jsme neměli možnost orientovat se podle pozemní situace. Až ke konci zhruba hodinového letu oblačnosti ubývalo, to už ale bylo v dohledu letiště Basel-Mulhouse.

Nezvykle působí důsledné rozdělení letiště na švýcarskou a francouzskou část, což zřejmě platí i pro město jako celek. Protože náš hotýlek "Captain Hotel" leží ve francouzské zóně, přesněji v městečku Blotzheim, bylo nutno nasměrovat naše kroky k příslušným kontrolám francouzským. Po jisté době, nutné ke zorientování se v letištních prostorách jsme se dopídili použitelného telefonního přístroje, jehož bylo nutno pro telefonát do hotelu, kterýžto po oznámení našeho příjezdu vyslal rychlý "free shuttle" a po několika málo kilometrech jsme stanuli v recepci. Rychlé ubytování, vybalení a nezbytná operativní porada.

Ještě večer jsme se vypravili prozkoumat vytipovaná spotterská stanoviště, nakonec jsme zakotvili na místě zvaném "Belvedere", slabých deset minut chůze od hotelu! V přeháňkovém počasí jsme objevili místo, které jen tak nemá, z hlediska spotterského, obdoby. Takové zázemí pro letecké nadšence, umístěné v terénu, můžeme basilejským a ostatním z blízkého okolí jen tiše, ale někteří i nahlas, závidět!!! Vynikající místo, a když existují ještě minimálně tři další v okolí RWY 16/34, nic lepšího už nabídnout nemohou. K doprovodným fotografiím netřeba dlouhého komentáře, o výstavbu nádherného centra fotografů se postaral, jak patrno, první řídící letového provozu na tomto letišti, Gérard Peche, pozdější prezident asociace AFEAP. Na závěr prvního dne pobytu jsme se už jen s blížící se nocí kochali sledováním přistávajících letadel na RWY 34 .

Sobota byla zcela zasvěcena fotografování čilého provozu, byť počasí nám nebylo příznivě nakloněno a zejména v dopoledních hodinách nebyly světelné podmínky optimální. Že je zde leteckých nadšenců dost a dost dokumentují snímky. Jen těžko jsme po příchodu na terasu i okolních prostor hledali to správné místo, nezbylo, než se postupně infiltrovat mezi ostřílené místní borce. Příjemným překvapením bylo zjištění, že oproti uváděnému provozu se vyskytovaly i letouny neočekávané, a tak naše výprava měla nádech lehkého vzrušení, jaké že se mašiny překvapivě objeví. Ani v tomto případě není třeba dlouhých komentářů, snímky o pestrosti dopravců i typů letadel mluví samy za sebe.

Čas běžel jak o závod a podvečerní posezení s krátkou procházkou po městečku bylo zpestřením a příjemným zakončením náročného spotterského dne.

A byla tu neděle, den návratu. Ač Jirka N. ještě v sobotu dělal možné i nemožné, ani při využití zdejšího internetového centra se nepodařilo zcela bez problémů zajistit si místa v letadle, proto jsme s napětím očekávali, jak rezervace proběhla, poněvadž hotelová tiskárna byla "out of service".

Po příchodu na letiště jsme ještě vyzkoušeli tzv. self-check-in kiosky, ale ty nám na konci booking procedury jen stroze oznámily "Error". Nadešla chvíle poslední varianty - klasického přepážkového check-inu. Dáma v letech se na nás po zjištění, že jsme již předodbaveni nechápavě podívala. Po vysvětlení, že nám při online check-inu nefungovala tiskárna, nám však s úsměvem vytiskla palubenky a my jsme zamířili pozorovat nedělní dopolední provoz.

Byl čas odletu. Do Prahy toho dopoledne mířilo AVRO RJ100 společnosti Swiss International Airlines reg. HB-IYR. Posádka byla opět ve složení 2 + 2 a občerstvení stejné jako na letu do Basileje.

Let do Prahy trval opět cca. hodinu, letoun byl téměř plný. Po příletu na LKPR následovalo již jen vyzvednutí zavazadel, před odjezdem našich busů ještě krátká rekapitulace výpravy a rozhodnutí, že se do BSL někdy určitě vrátíme. Z pohledu spotterského je to opravdu ideální letiště.

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Honza Slezák , LKKV info

Související odkazy:

Swiss International Airlines - webové stránky společnosti

EuroAirport - stránky letiště v Basileji

Captain Hotel - stránky hotelu v Blotzheimu