Se Sky Europe Airlines do Bratislavy (2)
30. listopadu - 3. prosince 2007

Na konci listopadu jsem podnikl s rodinou výlet na víkend do Bratislavy. Využili jsme nabídky společnosti Sky Europe Airlines k zakoupení levnějších letenek a v pátek 30. listopadu ráno se dostavili k odbavení pravidelné linky do Bratislavy (let číslo NE 41). Před odbavovací přepážkou nikdo nestál a odbavení tedy proběhlo rychle a bez problémů. Jelikož do odletu zbývalo dost času, prošli jsme se po hale a prozkoumali, co je zde od naší poslední návštěvy nového. Někam zmizela kráva Milka. Asi si budeme muset pro příští cesty stanovit jiný check point. Začalo se rozednívat. Několik letadel stálo odstaveno směrem ke staré Ruzyni. Po zhodnocení, že stejně nepůjde nic fotografovat, jsme se vydali k pasové a bezpečnostní kontrole. Pak už zbývalo jen nastoupit na palubu letounu. Ale při příchodu ke gatu D6 nikde žádný Boeing nestál. Jediné co vypadalo jako Boeing byl u tohoto posledního gatu nacházející se skákací hrad pro děti ve tvaru letounu s logem společnosti ČSA. Začalo vycházet slunce a vytlačovat mraky nad Prahou. Vypadalo to na slunečný den. Pár minut po 8. hodině dorazil na stojánku 56 náš B737-700 reg. OM-NGB. Do lehce slunečné oblohy jsme s 20minutovým zpožděním vzlétli z RWY 24 LKPR. Po dosažení letové hladiny 8000 metrů jsme se rychlostí přes 700 km/h přes Brno přesunovali k letišti v Bratislavě. Po necelých 40 minutách zahájila posádka klesání. Byly mírné turbulence. Při sestupu oblačností začalo být jasné, že asi přistaneme do špatného počasí. Z mraků letoun vypadl asi ve 200 metrech. V okolí letiště M. R. Štefánika sněžilo. Dráha nebyla ještě zcela dočištěna a na odbavovací stojánku nebylo téměř vůbec vidět. Jen oranžové majáčky na okraji odbavovací plochy dávaly tušit, kde jsou připraveny technické prostředky pro úklid dráhového systému letiště. Po rychlém odbavení a vyčkání na batožinu jsme se přepravili k našemu hotelu umístěnému nedaleko středu města v těsném sousedství velkého obchodního a oddechového centra. Vydali jsme se na obhlídku města, mj. historických budov lékařské fakulty univerzity Komenského. Nastoupili jsme do električky (tramvaje) č.4 a pokračovali na Staré Město ve středu Bratislavy. Prošli jsem okolo státních budov směrem k hradu. Při příchodu pod hrad se téměř vyjasnilo, nicméně začal foukat dost studený vítr. Po prohlídce hradu jsme se vrátili zpět do Starého Města na prohlídku vánočních trhů s nádhernou atmosférou. Během víkendu jsme ještě navštívili okolí prezidentského paláce, oba břehy Dunaje, novou budovu Slovenského národního divadla, oddechovou zónu Zlaté Piesky. Skvělá byla večeře v restauraci televizní věže Kamzík s výhledem na celou Bratislavu. Nádherný byl také západ slunce pod hradem Děvín na soutoku Dunaje a Moravy. Krásný víkend byl zakončen u našich vzácných přátel na okraji Bratislavy.

Návrat byl stanoven na pondělní, třetí prosincové ráno. Rychlé odbavení na check-inu společnosti Sky Europe vystřídala o mnoho delší fronta k pasové kontrole. Toho rána byly současně odbaveny 3 pravidelné lety společnosti (Praha, Paříž, Londýn). Náš let byl boardován z gatu B1. Boeing 737-700 reg.OM-NGM na lince NE 40 do Prahy byl plně obsazen. Let byl až téměř k Praze klidný. Při zahájení klesání však začaly dost velké turbulence. Takové jsem ještě nezažil. Pokračovaly až do přistání na dráhu 24 ruzyňského letiště. Po zastavení opět na stojánce 56 a vyzvednutí batožiny jsme se vydali na zastávku busu směřujícího do Karlových Varů.

Na závěr bych chtěl moc poděkovat Martině, Braňovi, Dance a Jožkovi za nádherné chvíle strávené na konci roku 2007.

Jirka K. (LKKV info)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Se Sky Europe Airlines do Bratislavy (3)
14. - 15. prosince 2007

Se Sky Europe jsme se letos do Bratislavy vydali ještě jednou - tentokrát na noc. Na páteční večerní již obvykle zpožděnou linku NE 47 byl nasazen Boeing 737-700 (OM-NGJ). Krátce před 22. hodinou vzlétnul vcelku uspokojivě obsazený letoun z RWY 06 LKPR. Předtím jsme ještě poprvé zažili proces odmrazování. Let do Bratislavy, který jsme si tradičně na palubě letadla Sky Europe Airlines zpříjemnili popíjením Red Bullu, trval 45 min.

Po příletu do Bratislavy jsme se ihned přesunuli na zastávku busu 61 do centra. Tentokrát přijel překvapivě Ikarus. Automat na jízdenky nacházející se poblíž byl mimo provoz. Jeli jsme tedy bez ticketu. Po pěti stanicích se autobus uprostřed křižovatky rozsypal a dál již neujel ani metr. Opustili jsme tedy nedobrovolně palubu a se dvěma dalšími návštěvníky z Česka stopli taxíka. Řidič vypadající dost mafiánsky měl vůz vybaven dvěma LCDčky, na kterých byly promítány klipy slovenské hiphopové partičky Kontrafakt - pěkně nahlas.

Asi za 20 min. jsme dorazili do centra. Taxikář si řekl o 250 SKK, což děleno šesti nebyla vůbec špatná cena za vcelku luxusní svezení. Navštívili jsme Mc Donnald a lehce povečeřeli. Byla téměř půlnoc. Prošli jsme historické centrum, náměstí a zjistili, že až na výjimky zavírají všechny bratislavské hospody o půlnoci. Navštívili jsme tedy onu výjimku a popili pár slovenských drinků. Nutno podotknout, že ty naše jsou o mnoho lepší a rovněž lacinější. Takové bratislavské Mojito opravdu nic moc.

O třetí ranní jsme vyrazili na noční procházku podél hradu, hrajících dlaždic a mnoha vládních budov až na Hlavnú stanicu a prvním ranním busem 61 - tentokrát již na tuto linku nasazovanou klasickou kloubovou Karosou jsme se přesunuli zpět na letiště M. R. Štefánika. Po check-inu jsme trochu pospávali a před půl 7. nastoupili na palubu Boeingu 737-700 (OM-NGB) zpět do Prahy. Odhadem bylo na palubě opět kolem 80 - 100 lidí. Let do Prahy trval 40 minut. Let byl klidný a dosednutí na RWY 06 poměrně tvrdé. U zřejmě stabilního gatu na Bratislavu - D6 jsme opustili poslední letadlo, které nás provázelo na cestách roku 2007.

Jirka N. (LKKV info)

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - webové stránky společnosti

Letisko Bratislava - stránky letiště

MHD v Bratislavě - webové stránky