S Germanwings na vánoční trhy do Kolína nad Rýnem
aneb předvánoční výprava
do Severního Porýní - Vestfálska
Německo
3. - 4. prosince 2011

Myšlenka zamířit někam na vánoční trhy letadlem se začala stávat realitou ve chvíli, kdy německé Germanwings nabídly na podzim roku 2011 vskutku nejen velmi přijatelné ceny letenek, ale rovněž příznivé časy letů pro realizaci předvánočního víkendového výletu.

První prosincovou sobotu jsme na palubě vozu našeho kamaráda Ondry vyrazili časně ráno z Karlových Varů na letiště v české metropoli. Letiště zelo o sobotním ránu prázdnotou a nezbytné předletové formality proběhly velmi rychle. K nástupu do letadla byl toho dne určen gate D6. Před příletem letounu z Německa se cestující čekající u odletového východu ještě podrobili celní kontrole prováděné s pomocí psa. Je nepochybné, že podrobit se této proceduře jsou cestující povinni, způsob jejího provádění byl však zejm. pro německé cestující mírně řečeno stresujícím zážitkem, zvláště když se psíkovi líbili natolik, že je před letem stihl ještě v rámci kontroly oslintat, v lepším případě jen jejich kabinové zavazadlo. Což o to, je to zvíře, ale pracovnice celní správy se při provádění kontroly chovala naprosto nevhodně a arogantně, nad čímž mnozí cestující nevěřícně kroutili hlavou. Reklamu ruzyňskému letišti tato pracovnice způsobila opravdu nedobrou. Pak už ovšem fungovalo vše bez nejmenší chybičky.


Plynulý nástup do stále ještě nejnovějšího Airbusu A319 (D-AGWR) Germanwings i atmosféra na palubě navodily už mnohem lepší náladu cestujících. Germanwings, nízkonákladová letecká společnost spadající pod německého vlajkového dopravce Lufthansu, prošla od našeho posledního "setkání" s nimi několika pozitivními změnami. Například uveďme obnovu letadlového parku, unifikaci flotily na typ A319, 3 varianty tarifů, z nichž tzv. Best tarif zahrnuje odbavené zavazadlo do 20 kg a drobné občerstvení na palubě v ceně letenky nebo provázanost věrnostního programu Miles-and-More právě s Lufthansou.

Boarding byl ukončen a sotva z poloviny zaplněný letoun opustil pražkou Ruzyni v 9:22 hod. místního času z dráhy 24. Stoupal do FL 300 (přibližně 9150 m) a rychlostí 700 km/h mířil přes Sokolov a Aš nad Německo. Na runway 24 kolínského letiště Konrada Adenauera Airbus dosedl za počasí připomínajícího spíše pozdní večer než dopoledne v 10:25 hod.

Přestože to na nebi vypadalo na pořádnou průtrž mračen, pravdou bylo jen občasné mrholení, které nám hned po příjezdu S-bahnem č. 13 na stanici Hansaring v centru Kolína, nezbytné ubytovací proceduře v hotelu Coelner Hof a krátké aklimatizaci umožnilo zahájit průzkum vánočních trhů tohoto města. Pokud zrovna neprobíhají rozsáhlé stavební práce, např. výstavba nové stanice metra, koná se jich v Kolíně nad Rýnem každý rok 7. Podrobnější přehled přinášíme v mapce v závěru reportu. Vánoční trhy v Kolíně mají úžasnou atmosféru a také dlouholetou tradici. A mají také "úžasný" počet návštěvníků, kteří se do některých ulic města vejdou jen stěží. Zvlášť v některých částech známé kolínské Hohe Strasse byl průchod téměř nadlidským úkonem. Klidnější postranní uličky lze jen doporučit. My jsme jimi zamířili k domu Kolínské vody 4711. Hned u vchodu si všichni příchozí umývali ruce právě Kolínskou. Přízemí je vyhrazeno obchodu s touto vodou a všemožnými s ní souvisejícími artikly. První patro je pak spíše muzeem.

Ale zpátky k vánočním trhům. Jednoznačně největším vánočním trhem čtvrtého největšího německého města je ten obklopující nejznámější kolínskou památku - 157 m vysokou katedrálu. Nemohli jsme ji ani tentokrát nenavštívit. Je opravdu velkolepá. Přilehlým vánočním trhem se linula vůně tradičního svařeného vína, horké čokolády, pražených mandlí, perníčků a mnoho dalších. Naše kroky pak pokračovaly ulicemi centra přes další z trhů na Neumarktu (údajně nejstarší z trhů) až na nábřeží, kde jsme "zakotvili" v jedné z místních restaurací s cílem mj. ochutnat místní pěnivý mok Kölsch. Díky ohřívačům vzduchu bylo prosincové posezení na restaurační zahrádce moc příjemné. S večerem jsme ještě prozkoumali další kolínská zákoutí v okolí Agneskirche a Eigelsteintorburgu nacházejících se nedaleko našeho hotelu.

Po jedné z nejlepších snídaní, které jsme kdy v hotelích v rámci našich výprav absolvovali, nastal čas vyrazit zpět k letišti Konrada Adenauera. Nedělní výluka S-bahnu rozšířila naši sestavu o jednu pěknou dívčinu mířící do Anglie, která netušíc, kde jinou stanici dopravního prostředku nalezne, využila našich "průvodcovských služeb" k hlavnímu nádraží.

Dorazili jsme na letiště. Do odletu zpět do Prahy zbýval dostatek času na jeho průzkum včetně krátkého pobytu na místní vyhlídkové terase. Provoz byl toho dopoledne nevelký, k vidění byly Fokker KLM, Airbus A320 Lufthansy, pár pohybů domácích Germanwings nebo odstavený Boeing Kubanu.


Kolínské letiště nabízí také široké spektrum obchodů s cenami, zvláště oproti pražské Ruzyni, "překvapivě" nízkými. Ty posloužily k vyplnění zbývajícího času do odletu. Jen krámek s leteckými artikly a modely, který v naší paměti utkvěl z poslední návštěvy v roce 2007, se kamsi vypařil či přesunul. Zkrátka jsme jej nenašli.

K letu 4U 772 byl připraven A 319 (D-AGWC) a oproti sobotnímu letu do Kolína se ten nedělní do Prahy zaplnil mnohem větším počtem pasažérů.

Přestože z dráhy 32R Airbus odstartoval později (ve 12:35 hod.), dosedl na dráhu 24 pražského letiště ještě o 4 minuty dříve. Silný vítr a rychlost téměř 1000 km/h byly toho příčinou. K Praze se "třistadevatenáctka" přesouvala přes Schweinfurt, Bayreuth, Planou a Rakovník ve FL 330.

Germanwings patří rozhodně mezi top evropských nízkonákladových společností a létání s nimi je naprosto bez komplikací. Jako jeden z mála low-costů nabízí cestujícím také garantované návazné lety, a tak s ním lze s přestupem v Kolíně cestovat pohodlně třeba na francouzskou Korsiku.

Předvánoční výlet do Kolína nad Rýnem stál za to a tuto kombinaci letadel a vánoční atmosféry lze jen doporučit. Město ale nestojí za to navštívit jen před Vánoci, nabízí toho ještě mnohem víc, např. projížďky po Rýně, lanovku, zoo, galerie nebo muzea Kolínské vody, hořčice či čokolády. O tom ale zas třeba někdy příště.

Jirka N., LKKV.info

 

Reporty z ostatních návštěv Kolína nad Rýnem v roce 2006 a 2007 i z dalšího cestování naleznete v sekci Letecké výpravy

 

Související odkazy:

Germanwings - stránky letecké společnosti

Cologne - Bonn Airport - stránky letiště v Kolíně nad Rýnem

Praha Airport - webové stránky letiště v Praze

Hotel Coelner Hof - stránky hotelu v Kolíně nad Rýnem

Vánoční trhy - mapka vánočních trhů v Kolíně nad Rýnem

Muzeum hořčice - webové stránky netradičního muzea v Kolíně