Německo - italský víkend
Kolín nad Rýnem a Řím 10. - 11. listopadu 2007

V době kdy GermanWings zveřejnily letový řád pro zimní období 2007/2008 jsme se celkem 3 rozhodli vyrazit do Kolína nad Rýnem na podzimní průzkum a ochutnávku místních pěnivých moků. Sešli jsme se v sobotu 10. listopadu v 10:45 na obvyklém místě - u fialové krávy Milky na Terminálu 2 a vyrazili na právě otevřený check-in letu 4U 773 do Kolína nad Rýnem. Po odbavení následovala návštěva vyhlídkové terasy a prohlídka novinek v tranzitním prostoru - zkrátka zaběhnutý rituál. Vzhledem k drobnému zpoždění Boeingu 737-8FH OK-TVF Travel Servisu na kanársko-ostrovních rotacích, byl změněn náš gate z D1, kde probíhal boarding na Las Palmas, na gate D4. Sobotní pravidelnou linku Germanwings operoval jeden z novějších letounů společnosti - Airbus A319-132 D-AGWA.

Přestože společnost nabízí jakési kreditní karty mající klientům zaručit mj. přednostní nástup do letadla a u samotného check-inu jsou cestujícím přidělována čísla pro boarding, nastupuje se naprosto jinak, zkrátka jak kdo přijde. Ale to už bylo po loňské kolínské výpravě vyzkoušeno.

Hodinu po poledni jsme nastoupili do letadla a pohodlně se usadili. Airbusy 319 této společnosti mají docela dost místa mezi sedadly. Let to byl oproti loňskému neskutečně klidný, Airbus úžasně tichý, nic neobvyklého se za hodinu a pět minut letu nestalo. Vzlet z PRG proběhl z dráhy 24, přistání v CGN na dráhu 32R.

Vzhledem k tomu, že Airbus svou cestu neukončil u nástupního mostu, ale vystupovali jsme po schůdcích, měli jsme možnost ještě zaznamenat pár železných ptáků na letišti v Kolíně v sobotu stojících.

Pak jsme se již autobusem přesunuli do provizorního příletového stanu a po pasové kontrole navštívili místní vyhlídkovou terasu. Bylo vcelku teplo, tak jsme chvíli pozorovali místní ne příliš hustý podzimní provoz. Před odjezdem do hotelu byla ještě v plánu zkouška self check-inu na následující den, nicméně skončila neúspěšně. Web check-in GermanWings pro lety mj. z Kolína je sice k dispozici 24 hodin předem, samotný letištní self check-in však podle našich zkušeností funguje max. 5 hodin před odletem.

Zakoupili jsme tedy hromadný jednodenní lupen na S-Bahn a na palubě místní soupravy vyrazili k již osvědčenému hotelu, který se nachází asi 7 min od stanice Porz - Wahn vzdálené 1 stanici S-Bahnu č. 13 od letiště ve směru Troisdorf.

Následovalo ubytování, nákup večeře v sousedním Lidlu a její konzumace. Zamířili jsme opět na S-bahn č. 13 a opačným směrem (přes letiště) jsme dojeli až na kolínské hlavní nádraží. Všude vrcholily přípravy na jakýsi karneval, shlédli jsme pár uměleckých čísel a ochutnali taky pár druhů místního piva, některé dokonce na venkovní vyhřívané zahrádce - 10. listopadu naprosto úžasné. Následoval návrat do hotelu a nocleh.

Po výborné snídani a platbě za ubytování jsme pár minut po půl 8. ranní vyrazili opět na S-bahn ve směru letiště. Check-in pro let do Říma byl na self check-inech již otevřen a tak jsme si nechali vytisknout palubenky. Ondra S., který se od nás v této chvíli oddělil, neboť odlétal zpět přímo do Prahy, na otevření odbavení ještě čekal.

Zamířili jsme ke gatu B50. Toho rána směřovalo do Říma vskutku hodně cestujících vč. asi 40 italských dětí. Organizovaná skupina nastupovala jako první a usídlila se v posledních řadách letounu. Následovali jsme je. Airbus A320 (D-AKNX) GermanWings na letu 4U 886 byl oproti třistadevatenáctkám sedačkami opravdu našlapaný a místa tu bylo snad ještě míň než v pětistovkách SmartWings. Ale ve dvou to na trojsedačce bylo ok.

Po vzletu z dráhy 32R to s Airbusem pár minut pěkně cvičilo, což každý letecký nadšenec vždycky rád zažije. V 10 700 m, což byla letová hladina, byl už ale klid. Vzhledem k tomu, že jsme před odletem nezaznamenali registraci, učinili jsme dotaz na vedoucího kabiny. Ten nám ji ochotně sdělil a ještě dodal, že pokud nás zajímá cokoliv jiného, máme po přistání navštívit piloty. To nemusel říkat dvakrát. Po přistání v Římě proběhla krátká exkurze v kokpitu. Dozvěděli jsme se, že se dnes koná v Kolíně nad Rýnem karneval a že byl extrémně silný vítr, takže naše cestovní rychlost dosahovala téměř 1000 km/h. Posádka nám ochotně poskytla safety card, rozloučili jsme se a opustili palubu jedné ze tří třistadvacítek společnosti GermanWings. Busem jsme byli přepraveni do terminálu. Italové již zřejmě berou Schengen vážně, takže žádná pasová kontrola se nekonala. Prošli jsme terminál a zašli do vyhlídkové restaurace na latté. Zrovna se k odletu chystal spec. zbarvený Airbus A330 Qatar Airways. Dost špinavá skla ale nedovolovala pořídit zrovna kvalitní snímky.

Z varské základny přišla po pár minutách zpráva, že v rámci svého krátkého pobytu v ČR, kam se s posádkami údajně bez potřebných arabských víz vrátil Boeing 737-500 OK-SWU SmartWings (Nas Air), si tento odskočí i na pravidelnou linku QS 1010/1011 do Říma. Od posledního letu s ním v roce 2005 do/z Madridu dostal letoun nové sedačky a také nosí nápis flynas.com propagující zmíněného saúdsko-arabského dopravce.

Po kafíčku jsme zamířili na check-in, kde jsme požádali o místa ve 12. řadě a musím říct, že exit byl opravdu fajnovej. Natáhnout si nohy po chodeckém fiumicinském marathonu bylo rozhodně příjemný.

Boarding začal přesně podle plánu. Do Prahy směřovalo v neděli odpoledne 58 cestujících. Smart s posádkou kapitána Nečase odstartovala pár minut před 3/4 na 5 odpoledne. Let do Prahy trval téměř dvě hodiny, neboť jsme tentokrát mířili naopak proti větru. Podávána byla opět sýrová houska a nealko nápoj, za jejichž konzumace jsme pozorovali západ slunce.

Na RWY 31 dosedl SWU v 18.20 a zamířil k jednomu z "D" mostů. Opustili jsme aeroplán a po pár minutách i letiště na palubě různých autobusů. Ne však na dlouho, neboť nás již brzy čeká letošní ročník Keltského tygra v Irsku.

Další report z německo-italského okruhu naleznete na stránkách dalšího člena výpravy - Ondry S.

Jirka N., LKKV info

Související odkazy:

Germanwings - oficiální web letecké společnosti

Germanwings - info o společnosti

Hotel Sportzentrum - naše ubytování v Kolíně

Cologne Bonn Airport - oficiální stránky letiště (v sekci Timetable - Request Timetable lze zdarma objednat tištěný letový řád)

Kolín nad Rýnem - stránky města

Řím - Fiumicino - stránky hlavního letiště v Římě

SmartWings - oficiální web letecké společnosti