Skandinávský okruh - Kodaň, Stockholm 2008
(s Cimber Air, SAS a MAP Jet o/f Sterling)
9. - 10. srpna 2008

O skandinávském okruhu, který jsme nakonec uskutečnili druhý srpnový víkend, jsme začali uvažovat na samém počátku letošního roku, když s akcí cenově přijatelných letenek na nedělní linku Stockholm/Arlanda - Praha přišla letecká společnost Sterling. Do Stockholmu bylo navíc možné z nedaleké dánské Kodaně přelétnout strojem, který většina z nás doposud nepoznala a všechny jeho vyzkoušení nesmírně lákalo - McDonnelem MD-81 společnosti SAS. Zbývalo vyřešit "větev" mezi Prahou a Kodaní. Ze vskutku bohatého výběru společností - ČSA, Sky Europe Airlines, SAS, Sterling a Cimber Air zvítězila nakonec poslední jmenovaná, neboť i zde šlo o vcelku přiznivou cenu letenky a také nám neznámý letoun ATR nebo CRJ. Zbývalo objednat nocleh v příletištním stockholmském hotelu a těšit se na další polétání. Třešínku na celý severský okruh zasadil pár týdnů před jeho realizací Sterling, který si na část léta pronajal 22 let starý McDonnel Douglas MD-83 od rakouské společnosti MAP Jet, a který společnost mj využívala i na zmíněné nedělní linky z Arlandy do Prahy. Celým "kroužkem" pak ještě ve finále zahýbal Cimber Air, který se linku z Kodaně do Prahy a zpět rozhodl zrušit. Naštěstí až dva dny po našem plánovaném letu.

Na LKPR jsme tentokrát dorazili v dostatečném časovém předstihu. Po chvilce marného hledání odbavovací přepážky Cimberu se jako správný ukázal být check-in Českých aerolinií. Odbavili jsme se, požádali o "Fková" místa, a proto jsme obdrželi "Ačková". No jo, nemůže být každý den posvícení. Jednomu ze členů výpravy pak "check-inářky sdělily, že je na linku do Kodaně nasazen ATR, i když nakonec podle našeho plánu dorazil Canadair RegionalJet CRJ-100 (OY-RJF).

Letoun byl do posledního místa obsazen. Jen čtyři cestující byli české národnosti :-) Ihned po nástupu nás přivítal steward, který tvořil v počtu jedna kompletní cabin crew na tomto letu, a podal nám sýrový sendvič. Během letu pak roznášel studené a teplé nápoje. Let do Kodaně na palubě Canadairu trval přibližně hodinu a pět minut, vzhledem k neuvěřitelně špinavým, poškrábaným oknům a ještě opačné straně s ohledem na sluneční svit, moc snímků opravdu pořídit nešlo.Letoun dosedl na RWY 22L kodaňského letiště Kastrup ve 13:49 hod. místního času. Do odletu SASu směřujícího na Stockholm zbývalo téměř 5 hodin, ideální čas na krátkou prohlídku centra dánské metropole. Dorazili jsme k automatu na jízdenky a za součinnosti místní zaměstnankyně zakoupili nejlevnější zpáteční jízdenky na metro. Pro čtyřčlennou výpravu vyšly celkem na 550 Kč :-)

Opustili jsme letiště. Kodaňské metro má tu zvláštnost, že je "samohybné". Nevšední pohled se tak naskýtá cestujícím sedícím v první řadě soupravy. Cesta do centra trvá přibližně 20 minut.

Ze stanice Kongens Nytorv jsme zamířili pěší zónou v centru města k městské radnici, parku Tivoli a soše H.Ch.Andersena. Kolem budov univerzity pak naše cesta pokračovala na zastávku metra Norreport.

Byl čas vrátit se na letiště. Check-in na SAS je možné provést přes web již den předem (tak jsme také učinili), takže bylo možné zamířit po příjezdu rovnou k bezpečnostní kontrole a do tranzitního prostoru. Modely letadel, které jsme v těchto místech sháněli, jsou však na kodaňském letišti naprosto nedostatkovým zbožím.K nástupu cestujících do Stockholmu byl připraven McDonnel Douglas MD-81 (LN-RMR). I tento let do Švédska byl do posledního místa obsazen. Posádka s poměrně vysokým věkovým průměrem (odhadem 60 let :-) ) servírovala nápoje a lehké občerstvení, na rozdíl od Cimber Airu však za poplatek.

Let do Stockholmu - McDonnel s modrými pohodlnými sedačkami - odstartoval z dráhy 22R přibližně v 19. hodin a trval přibližně 1 hod. Okruh kolem letiště i samotné přistání na RWY 26 uprostřed zalesněné krajiny neměly za večerní oblohy chybu.

Po opuštění prvního našeho MDčka a po příchodu do příletové haly následoval telefonát do hotelu Park Inn, odkud byl bleskurychle vyslán free-shuttle. Do hotelu nás dopravil něco po deváté hodině večerní. Z nabídky místní restaurace jsme okusili např. lososa, kuřecí salát nebo švédské "letecké" pivo Falcon.Po výborné snídani - co by se také dalo jiného ve Švédsku čekat, než švédské stoly - jsme se s pomocí shuttlu opět přesunuli na stockholmské letiště. Naše první kroky po příjezdu vedly k check-in kioskům za účelem odbavení se na let do Prahy. Dobu do odletu jsme vyplnili prohlídkou rozsáhlé a sympatické nákupní zóny, kde si všichni nemohli nepořídit hrnek se sobem, a spottingem z restaurace nacházející se v nejvyšším patře Terminálu 5.

Jak jsme již psali v úvodu tohoto reportu, na nedělním letu Sterlingu do Prahy byl očekáván pronajatý McDonnel Douglas MD-83 (OE-IKB) společnosti MAP Jet. A opravdu pár minut před polednem dorazil z Prahy. Boarding byl zahájen během pár minut. Vskutku neuvěritelný okřídlený "doutník" se pak ve 12:36 hod. z dráhy 19 do české metropole s naší výpravou a dalšími cca 100 pax na palubě opět vydal.

Přestože letadlo působilo dojmem veskrze udržovaného stroje, 22 let bylo na interiéru a především oknech opravdu znát. Neuvěřitelně málo prostoru bylo i mezi sedadly. Téměř celou cestu byla obloha pokryta oblačností, lepší viditelnosti jsme se dočkali až pár minut před Prahou. Na RWY 24 dosedl letoun pár minut po 14. hodině.

Letecký okruh, na kterém jsme měli možnost poznat tři nám dosud neznámé letouny tří neznámých společností, nová evropská letiště a část alespoň jedné metropole, byl slovy členů této výpravy opravdu povedený. Jedinou skvrnkou bylo předsunutí času odletu Sterlingu ze Stockholmu do Prahy, díky kterému jsme již neměli čas nasát alespoň trochu atmosféry švédské metropole, tak snad příště.

LKKV.info

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Cimber Air - stránky letecké společnosti

SAS - Scandinavian Airlines - stránky letecké společnosti

Sterling Airlines - stránky letecké společnosti

MAP Jet - stránky letecké společnosti

Copenhagen Airport - stránky letiště v Kodani

Arlanda Airport - stránky letiště ve Stockholmu

Park Inn Arlanda - stránky hotelu, ve kterém jsme poblíž švédského letiště přenocovali

Kodaň - detailní info o městě i Dánsku