Dubrovník - Cavtat - Chorvatsko 26. - 30. 8. 2006

Začátkem letošního jara oznámila letecká společnost Sky Europe airlines otevření své nové báze na pražské Ruzyni a začala prodávat letenky do evropských destinací (Paříž, Amsterdam, Nice, Bergamo, Barcelona, Neapol a Řím). Neváhali jsme ani den a objednali letenky na azurové pobřeží do Nice, kam jsme začátkem července v 8-členné partě vyrazili. Desátého dubna, kdy Sky Europe zahájil své lety, otevřel booking ještě pro dvě přímořské destinace v Chorvatsku - Split a Dubrovník. I do těchto míst se ceny letenek pohybovaly od 290 Kč bez tax a poplatky činily necelých 900 Kč. Celková cena za zpáteční letenku do Dubrovníku, které však byly v požadovaném termínu pouze dvě, činila 1400 Kč - jasná volba - okamžitý booking oněch dvou kusů za celkem 2800 Kč na termín od 26. do 30. srpna 2006.

V sobotu 26. srpna jsme se na letiště dostavili krátce po 15. hodině. Na Ruzyni byl poměrně klid. O půl 4. jsme se odbavili a dostali požadovaná místa v přední části kabiny. V té době se místo jednoho B737NG Sky Europe prostřídávaly na linkách z/do Prahy Boeingy 737-300 Sky Europe Hungary a naše přání si tento letoun vyzkoušet se nakonec vyplnilo. Krátce po 17. hodině dosedl na dráhu 24 LKPR z Říma Boeing 737-33V HA-LKU. Zhruba v 17.20 začal boarding. Letadlo bylo téměř plné - jak individuálními pax tak i klienty cestovních kanceláří, které měly pro své zájezdy po celou sezónu skoupeny bloky sedaček jak do DBV tak do SPU.

V 17.40 se letoun po pushbacku a nahození motorů rozjel k prahu rwy 24, ze které v 17.45 vzlétnul. Let do Dubrovníku trval necelých 90 minut - B737 dosedl na dráhu 12 LDDU v 19.12. Vůbec poprvé se nám stalo, že jsme ani chvilku nečekali na kufry, při příchodu k pásu si tam již vesele jezdily dokola. V hale na nás s cedulí čekala pravděpodobně majitelka jednoho s penzionů v 3 km vzdáleném Cavtatu a 150 m od jeho centra, nastoupili jsme do vozu a odjeli z letiště. V 8 večer jsme již měli vybaleno a vyrazili do městečka.


Charakter pobytu v Chorvatsku byl čistě relaxační, tzn. návštěva hospůdek, kavárniček, historického centra Dubrovníku, pláží, moře atd. Nechyběl ani lehčí spotting. Městečko Cavtat bylo vskutku moc pěkné. Je zde opravdu všechno, co lze jen potřebovat, od banky přes poštu, markety, až po spoustu restaurací, pláže, přístav atd. Teploty se koncem srpna pohybovaly kolem 27 st., v destinaci bylo vcelku málo lidí a moc příjemná atmosféra.Zpáteční let byl naplánován na středu 30. srpna v 9.30 z Dubrovníku. V 8.35 přistál na dráhu Boeing 737-76N
OM-NGA. Byl to již třetí letošní let s tímto aeroplánem. V té době to vypadalo, že již poslední, nakonec však byla letošní letecká sezóna zakončena se společností, se kterou začala - s Aer Lingus do Dublinu o zhruba dva měsíce později.

V 8.55 začal boarding, let byl tentokrát obsazen cca ze dvou třetin, mezinárodní maďarsko-slovensko-česká posádka byla opět moc příjemná a všech pět letošních letů se Sky Europe, vč. zpátečního z Dubrovníku ve mně zanechalo dobrý dojem. Snad i proto máme již v této chvíli naplánovány další lety se zmíněnou společností na příští rok.

Přesně podle letového řádu v 9.30 odstartoval letoun z rwy 12 letiště v Dubrovníku do v ten den zatažené oblohy nad chorvatským pobřežím. Let do Prahy trval hodinu a 25 minut.

Výprava do Dubrovníku - Cavtatu byla rovněž moc pěkná. V případě zájmu o tuto destinaci lze rozhodně doporučit sledovat průběžně stránky Sky Europe airlines, neboť již brzy by měl být otevřen booking chorvatských destinací na léto 2007. Do Dubrovníku by letouny měly opět mířit ve středu a v sobotu, do Splitu pak v úterý a sobotu. Rovněž ubytování zde lze pořídit poměrně levně a mnoho penzionů si pro své klienty, jak tomu bylo i v našem případě, jezdí v ceně pobytu na letiště.

Jirka Nedoma, LKKV info