Keltský tygr 2009
aneb do Irska opět s Ryanairem
Dublin a Bray
17. - 18. ledna 2009

Zima je již tradičně obdobím "hladu" leteckých společností po cestujících. Vyjma období vánočních svátků jsou plné opravdu jen ty nejžádanější linky především s obchodem související. A tak se dají v nabídkách leteckých společností najít velmi příznivé tarify do mnoha evropských destinací. Třeba i do těch, kde v té době nevládnou třeskuté mrazy, povrch země je oproti našemu bílému zelený, a které i v tomto ročním období stojí za návštěvu.

Byl čas "rozehrát" letošní letecké výpravy a vyrazit na další ročník "Keltského tygra do Irska". Na podzim jsme objednali letenky a 17. ledna se o půl deváté ráno sešli v sedmičlenné sestavě na pražské Ruzyni. Ryanair, kterého jsme pro tuto cestu vybrali, byť i Aer Lingus tuto linku operující neměl ceny letenek nijak zvlášť vysoké, se díky svým letovým časům pro loňský víkendový výlet osvědčil, a tak i letos dostal přednost.

On-line check-in, který je vedle cestování pouze s příručním zavazadlem nezbytnou součástí pro zachování co nejlevnější ceny letenky, byl proveden 14 dní předem (nejdřívější termín, nejpozdější 4 hodiny před odletem), a tak jsme po malém občerstvení ve veřejné části letiště zamířili po pár minutách přímo do tranzitu ke gatu B16, odkud jsou již přes rok lety Ryanairu do Dublinu boardovány. Nástup již probíhal, stěží se alespoň některým z nás podařilo vejít do prvního ze dvou přistavených autobusů. Novinkou oproti poslední cestě je striktně dodržovaný předplacený priority boarding, který se při boardingu autobusem projevuje nástupem zadními dveřmi u gatu a výstupem předními u letadla. I tak jsme ale vybrali pěkná místa na pravé straně letounu s dostatečným výhledem na křídlo i pod letadlo. Dráhu 24 pražské Ruzyně jsme opustili prakticky přesně podle letového řádu, v 10:25 hod. českého času. Pár kilometrů před Karlovými Vary, nad které Boeing zamířil, se objevila nízká oblačnost, a tak bylo možné shlédnout pouze část Německa v okolí Frankfurtu, pobřeží Nizozemí, kanál La Manche a překvapivě celou Anglii, nad kterou vládlo jasné počasí. Celkem klidný let Boeingu 737-800 reg. EI-DPF narušilo brutální klesání, které některé česky mluvící cestující mimo naši skupinu dovedlo až k velmi hlasitému projevu jejich pocitů. Nutno podotknout, že dvanáctivteřinový propad s průměrem 20 m za vteřinu byl opravdu neobvyklý. Před Irskem se obloha zatáhla a vítr dával náležitě znát svou sílu, zejm. při přiblížení na dublinskou runway. I přesto bylo přistání celkem měkké. Hlavním podvozkem se Boeing ocitl na irské půdě 25 minut před plánovaným příletem, což je na palubách strojů společnosti Ryanair náležitě zdůrazněno fanfárou a informací o dalším včasném dosažení cílové destinace.Po opuštění "DPFka" zamířila sedmičlenná parta před terminál na stanici doubledeckeru mířícího do centra města. Od naší poslední návštěvy tu došlo k výrazné změně v uspořádání zastávek i nákupu lístků. První kolej přímo u terminálu je nyní vyhrazena modrým busům společnosti AirCoach zajišťující mj. i přepravu do centra (7 EUR), druhá kolej vlevo pomalejším a levnějším dvoupatrákům 16A a 746 (2,20 EUR) a druhá kolej vpravo dvoupatrovým Airlinkům (6 EUR, 2 EUR na IDkartu jakéhokoliv letiště). Jízdenky je nyní možné koupit přímo na zastávkách v automatu za mince i bankovky, u řidiče pouze za mince.

Bus 16A je sice tím nejlevnějším, kterým se lze do města dostat, také však zastávkovým a dosti pomalým. Cesta na jeho palubě trvá na hlavní O´Connell Street cca. 40 minut.

Po vzoru loňské výpravy se prvními body programu stalo doplnění zásob, především tekutin v místním Lidlu a cesta na cca 15 min. vzdálenou stanici DARTu (místní nadzemka) Connolly. Oproti loňské cestě do Howthu bylo tentokrát rozhodnuto pro osadu Greystones na jižním pobřeží. Začalo silně pršet a vítr nám dosti bránil v rychlé chůzi ke stanici. Vysvětlování výhodnějších tarifů na Connolly station a tisk jízdenek nakonec zapříčinil, že nám vlak do Greystones "upláchnul" asi o minutu. Protože do tohoto místa míří pouze každý třetí spoj, což při frekvenci vlaků do bližšího Bray znamená 3 x 20 minut, rozhodli jsme se nakonec pro Bray jako pro cílovou stanici. Efekt levnějších jízdenek byl tím ten tam, hodinu se nám však opravdu čekat nechtělo. Obloha se mírně projasnila, byla to však jen předzvěst ještě silnějších srážek a větru. S vlakem do Bray, který projíždí mj. kolem domu skupiny U2, a ve kterém má svou vilu například zpěvačka Enya, to pěkně lomcovalo. Zvlášť v úseku, kde souprava projíždí přímo nad mořem, i obrovské vlny dávaly najevo, že bezvětří opravdu není.

Asi po 40 ti minutách od nástupu v Dublinu ukončil vlak svou jízdu a my se v nepříjemné plískanici vydali úzkou uličkou vedle stanice na pobřeží. Hned na kraji pobřežní promenády nám do oka padla jedna z místních pěkných hospod, která se po příští dvě hodiny stala naším útočištěm a sušárnou. Po pár Guinessech, horkém čaji (byly i jiné nápoje) a shlédnutém fotbalovém zápasu jsme se za téměř modré oblohy a slabého vánku (jak typické pro Irsko) vydali ještě na pláž okusit slanost a teplotu místního moře a pořídit pár podvečerních záběrů. Byl čas návratu do irské metropole. Cestou se někteří posilňovali z vlastních zásob, někteří předčítali stěžejní články aktuálního vydání The Irish Times (například o produkci Cideru Bulmers nebo o věčném soupeření irských leteckých společností Ryanair a Aer Lingus).

Cesta do osvědčené české hospody Czech Inn vedla kolem typických irských Carrol´s shopů, kde si někteří pořídili svůj první nebo další suvenýr na památku z Irska. V mírně přestavěném českém podniku (nachází se na samém konci Temple Baru) jsme naši pouť Dublinem zakončili o osmé hodině večerní. Rezervačka tu skutečně byla na požadované místo, za které ještě jednou celému osazenstvu Czech Innu moc děkuju. Jídelní lístek doznal od poslední návštěvy značných změn, nutno říct, že rozhodně k lepšímu. Večer, noc a brzké ráno vyplnila sestava pojídáním, pitím (včetně pozornosti na účet podniku) a klábosením. Někteří vyzkoušeli místní taneční parket nebo nahlídli do okolních irských podniků.

K přepravě na letiště nám pár minut po třetí hodině ranní posloužil starý známý modrý AirCoach. Cesta tímto spojem trvá z O´connell street rovných deset minut. Stejně jako v roce 2008 patřila doba do odletu a částečně i letu odpočinku a spánku.

Z nejvzdálenějšího gatu dublinského letiště (D80) byl boardován náš let FR 1021 do Prahy, kterým na palubě Boeingu 737-800 reg. EI-DCR cestovalo toho rána odhadem pouhých 60 cestujících. Překvapivá a silná ranní námraza, díky které i letadla Ryanairu prošla kompletní odmrazovací procedurou, zapříčinila poměrně pomalou a nebezpečnou cestu z gatu k letadlu. Komunikace byly naprosto neošetřené a jednoduše zledovatělé. Celkem by nás zajímalo, jak by se asi řešila záležitost, při které by si na tomto místě někdo způsobil úraz, k němuž rozhodně nebylo daleko.

Boeing se dal do pohybu minutu po plánovaném odletu. Doba letu do Prahy, kterou většina z nás alespoň částečně prospala, trvala tentokrát přesně dvě hodiny. Z úst kapitána sice pár slov o letu vyšlo, vzhledem k jejich podání prakticky šeptem jsme ale nepochytili zhola nic.

Runway 24 pražské Ruzyně se letoun nejprve levým, pak pravým kolem hlavního podvozku a nakonec i předním kolem dotknul dvě minuty před 10. hodinou ranní. Opět fanfára a jedna z obvyklých venkovních stojánek pro lety Ryanairu určených. Následoval bleskurychlý přesun busem k terminálu, pasová kontrola (na všech letech mimo Schengen bez ohledu na Evropskou Unii) a o půl jedenácté opuštění letiště na palubě autobusu mířícího do Karlových Varů. Alespoň těmi, kteří v Praze nezůstávali.

Letošní výlet do Irska byl okořeněn vskutku nepříjemným počasím, hlavně v odpoledních hodinách při příjezdu do Bray. I tak se ale jistě všichni shodnou na tom, že Keltský tygr 2009 byl úspěšný, plný nevšedních zážitků a zaslouží si opakovaní třeba zase za rok. Uvidíme ...

Irsko je v současnosti nalétáváno z České republiky pouze dvěma společnostmi z Prahy, letadly Ryanairu a Aer Lingus do Dublinu. Pravidelné spoje ČSA do Dublinu byly nedávno zrušeny. Spoje do Irského Corku operované přímo z Prahy společností Aer Lingus byly ukončeny na podzim loňského roku.

LKKV.info

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Ryanair - webové stránky společnosti

Dublin Airport - stránky letiště

Doprava v Dublinu - Dublin Bus a DART a AirCoach

Czech Inn - stránka české restaurace v centru Dublinu