Předvánoční výprava do Dublinu a Bray

na křídlech Aer Lingus

Irsko

23. - 25. listopadu 2012

Shodou mnoha okolností, včetně příznivých tarifů letenek a pro víkendovou výpravu vynikajících letových časů, se cílem letošní letecké předvánoční výpravy stal irský Dublin.

Aer Lingus, národní irský dopravce, létá v posledních měsících z Prahy do irské metropole v odpoledních hodinách. Díky časovému posunu zaujímá pozici na své domovské základně v Dublinu každý den v podvečer. Do Česka naopak míří letouny společnosti před irským polednem. Air Lingus, jediná aerolinka toho času spojující přímo Českou republiku a široké okolí s Irskem, zajišťuje lety EI 644/645 téměř výhradně Airbusy A320. Ojediněle se objeví některý ze 3 zbývajících Airbusů A321.

Dnes již předposlední irskou výpravu jsme podnikli téměř na den přesně před třemi lety. Ta právě uplynuvší se stala v pořadí již 8.

Zahájili jsme ji s osmiletým Airbusem A320 reg. EI-DEF, který k téměř stabilně pro Air Lingus vyhrazenému gatu A5 na terminálu 1 letiště Václava Havla v Praze dorazil poslední listopadový pátek s téměř dvacetiminutovým předstihem. Vzhledem k velmi pomalu probíhající bezpečnostní kontrole, která je zde prováděna až před samotnými gaty, a následnému zdlouhavému nástupu cestujících a bloudění některých z nich po palubě, byl Airbus k odletu do Irska připraven o téměř 10 minut později oproti plánovanému odletu. Kapitán několikrát vyzýval k co nejrychlejšímu zaujetí míst.

Z dráhy 24 se nakonec zelenému stroji s trojlístkem na směrovce podařilo v 16:06 LT Prahu opustit a zamířit rychlostí sotva 700 km/h do FL 360 (přibližně 11 km) přes Jáchymov, Erfurt, Münster, Amsterdam, Manchester mezi Liverpool a Blackpool a přes Irské moře k Dublinu. Z nabídky Sky Deli jsme okusili výborný salát s lososem, brambory a dresingem, dobře chutnala i káva Kenco. Před přistáním na ranveji 28 se nám díky bezoblačnému nebi naskytl krásný večerní pohled na Malahide, kam jsme podnikli jeden z výletů v rámci předchozích irských návštěv.

Přistání na hlavní „osmadvacítku“ znamená v Dublinu následné dlouhé pojíždění po souběžné TWY na stojánku. Po pár minutách jsme poprvé stanuli u stále ještě zánovního terminálu 2 dublinského Collinstownu, který byl při našem odletu koncem roku 2009 těsně před dokončením. Nutno uznat, že se dílo opravdu povedlo. Vskutku pěkně řešený, prosvětlený a velmi čistý letištní komplex na největším irském letišti vyrostl. Téměř výhradně je využíván letadly domácích Aer Lingus, do světa odtud míří ale i stroje Etihadu, Emirates, United Airlines nebo Delty.

Opustili jsme okřídlený shamrock – trojlístek, přes pasovou kontrolu (Irsko není součastí Schengenu) a prostor pásů na zavazadla vstoupili do veřejné části terminálu 2 a následovali značení ke stanici letištního expresu, tzv. Airlinku. Od naší poslední návštěvy se vozy na této trase změnily a nyní jsou nasazovány nové zaoblenější „dvoupatráky“ zelené barvy. Jednosměrné jízdné do centra aktuálně činí 6 EUR, zpáteční vyjde na 10. Díky před pár lety dostavenému Port tunelu se cesta z letiště výrazně zrychlila a trvá přibližně 20 minut. Airlink zastavuje u nejznámějších dublinských hotelů, na zdejším autobusovém nádraží a teprvé poté poblíž hlavní dublinské třídy O´Connell street. Odtud zbývalo již jen pár kroků k hotelu St. George, který se stal po příští dvě noci naším irským domovem.

Ubytovali jsme se a vyrazili do ulic Dublinu. Krátký večerní okruh po městě již nádherně vánočně nazdobeném zahrnoval mj. od Trinity College k parku St Stephen´s Green vedoucí dublinskou Grafton Street, na jejímž kraji nelze přehlédnout sochu Molly Malone se stále stejným velkým výstřihem,  nebo večeři v jedné z nejtypičtějších hospod Temple Baru.

Sobotní dopoledne bylo vyhrazeno vánočním nákupům, popíjení irského čaje či prohlídce jednoho z největších dublinských parků, již zmíněného St Stephen´s Green s Fusiliers´Arch – menší verzí římského Titova oblouku, ve kterém rozkvetlé stromy a květinové záhony přibližující se Vánoce příliš nenaznačovaly. Uličkami Temple Baru, ve kterém místní právě připravovali rozličné voňavé pokrmy, jsme se přes řeku Liffey a podél dublinského soudu přesunuli až před bránu Jameson Distillery. Nastal čas na její prohlídku. Vstupenky za 11,70 EUR na přibližně hodinový okruh je možné rezervovat na čtyři časy denně (10, 12, 14 a 16 hodin) online přes webové stránky. Ostatním nezbývá než si vystát frontu na místě a věřit, že se jim podaří uzmout „lupeny“ za 13 EUR na nejbližší prohlídku. Ty se konají každých 25 minut a zahrnují mj. i ochutnávku irského moku. A ten, komu se po shlédnutí krátkého filmu, jímž prohlídka Jamesona začíná, podaří získat jakousi papírovou trubku, čeká na jejím konci ještě více lahodného nápoje a jedno překvapení k tomu. Poté, co všichni ochutnají pravou irskou whisky, mohou před odchodem ještě navštívit místní restauraci či zakoupit některý s Jamesonem spojených artiklů v místním shopu.

Opustili jsme destilérku a vydali se na dublinské nádraží Connolly, abychom ani tentokrát neporušili již téměř tradici zamířit během našeho pobytu v irské metropoli alespoň na pár hodin mimo ni. Z míst dosažitelných z Dublinu příměstskou dráhou (DART – Dublin Area Rapid Transport) padla volba tentokrát na město Bray. To jsme sice v letech předcházejících navštívili a v předchozích irských reportech popsali již několikrát, některým z cestovatelů této výpravy však Bray zůstávalo prozatím utajeno.

S naším příjezdem do města však dorazil i poměrně silný déšť, a tak místo večerní procházky po zdejší pěkné pláži
a přímořské promenádě se jako nejrozumnější v daný okamžik jevilo vstoupit do zdejšího prověřeného Porterhouse
a povečeřet. Vaří tu vskutku znamenitě. Možná ještě lépe než před třemi lety, kdy jsme tento podnik navštívili naposledy. Je libo rybí polévku, fisch and chips nebo vskutku výborný steak ? Pak je toto místo v Bray tím pravým.

Počasí se bohužel nelepšilo. Naopak, déšť zesílil a přidal se i vítr. Pravda, ten nedosahoval takové intenzity, jako při jedné z našich minulých návštěv, kdy nebylo téměř možné ani opustit vlak, jak to s ním cloumalo. Ale přesto se drsnost irského počasí nedala o sobotním večeru zapřít. Podél otevřené „překvapivě“ liduprázdné zmrzlinárny jsme za „skvělého“ počasí pospíchali na nádraží a odtud zpět do Dublinu. Pršelo i tady, dlouho do noci.

V neděli ráno se obloha vyjasnila  a Dublin zalilo slunce. Město v jeho záři vypadalo úplně jinak. Po tradiční irské snídani jsme zamířili na O´Connell Street a odtud se na palubě Airlinku přesunuli na letištní terminál 2. Web check-in se podařilo provést již den předem, a tak zbývalo jen vytisknout palubenky v některém ze zelených kiosků, odbavit zavazadla a vydat se prozkoumávat tranzitní část. I ta, jako celý terminál, působí veskrze moderně a čistě. Spektrum a počet obchodů hodnotíme rovněž pozitivně.

K nedělnímu letu do Prahy přistavil Aer Lingus též od roku 2004 u společnosti sloužící Airbus A320 reg. EI-DEG. Letoun postával u jednoho z nejvzdálenějších gatů terminálu s číslem 424.

Boarding byl zahájen pár desítek minut před plánovaným odletem od zadních řad k předním. Airbus s posádkou kapitána Barry O´Briana se postupně naplnil odhadem 160 cestujícími a krátce před polednem mohl opouštět Dublin. Jiné faktory však umožnily odlet až o půl hodiny později, přesně ve 12:16 LT. Vzlet proběhl opět z dráhy 28 a po pravé „stoosmdesátce“ pokračoval do FL 370 na Liverpool, Manchester, Norwich, zahlédli jsme Amsterdam, přeletěli rychlostí 900 km/h Düsseldorf, Bayreuth, Cheb, Mariánské Lázně, Křivoklát, Kladno a dosedli na runway 24 letiště Václava Havla přesně 15 minut po 15. hodině. Zavazadla se na pásu tentokrát objevila velmi rychle a my tak mohli po pár minutách opouštět letiště a mířit k domovu. Skončila tak osmá výprava do zelené země, kam se bezpochyby někdy opět vrátíme, abychom prozkoumali i další její místa, která rozhodně, zvláště na jejím západním pobřeží, stojí za to.

 

LKKV.info

Reporty z dalšího cestování včetně předchozích výprav do Irska naleznete v sekci Letecké výpravy

 

Související odkazy:

Aer Lingus - stránky letecké společnosti

Letiště Václava Havla Praha - webové stránky letiště v Praze

Dublin Airport - stránky letiště v Dublinu

Hotel St George - stránky hotelu v centru Dublinu

Jameson Distillery - stránky destilérky v Dublinu

Porterhouse - web restaurace v Brayonline rezervace vstupenek na šikmou věž

DART - webové stránky příměstské irské dráhy