S Air Berlin a TUIfly.com
z Düsseldorfu přes Mnichov do Lipska

19. července 2007


V rámci letošního výročí letiště v Lipsku se letecká společnost TUIfly.com rozhodla nabídnout letenky převážně na vnitrostátních letech za cenu 8 EUR / let vč. letištních poplatků. Následovalo zakoupení letenek na trasy Lipsko - Düsseldorf (ráno) a Mnichov - Lipsko (večer). Úsek mezi Düsseldorfem a Mnichovem (odpoledne) jsme se rozhodli absolvovat námi dosud nevyzkoušeným letounem typu Fokker 100 Air Berlinu - za celkovou cenu 29 EUR.

Několik týdnů před začátkem německé výpravy jsme v e-mailové schránce objevili písmo od TUIfly.com, že ranní let mezi Lipskem a Düsseldorfem je zrušen a chceme-li, můžeme letět ve stejný den večer, což pro nás bylo jaksi nepoužitelné. Nechtělo se nám však přijít o let s Fokkerem ani o let s pro nás novou společností TUIfly. Rozhodli jsme se tedy pro náhradní řešení.

Ve čtvrtek 19. července 2007 jsme časně ráno vyrazili do německého Lipska. Na parkovišti P5, které společně s P2 patří mezi nejlevnější odstavné plochy pro osobní vozy na letišti, jsme zanechali auto a vyrazili na stanici vlaků nacházející se na samém konci odletové haly - za check-iny, kde jsme zakoupili jízdenky.

Po pár minutách čekání na nástupišti 2 dorazil vlak IC 2046 směřující do Halle, Köthenu, Magdeburgu, Braunschweigu, Hannoveru, Bielefeldu, Hammu a Dortmundu. Návazný Regional Express RE 10122 nás pak přepravil mezi Dortmundem a letištěm v Düsseldorfu. Dorazili jsme cca 75 min před odletem Fokkeru do Mnichova. Vzhledem k tomu, že jsme měli již z předchozího dne provedené web check-iny, byla cesta k letadlu o tuto proceduru kratší.

Se Sky Trainem (visutý vlak) jsme se ze stanice vlaku přesunuli do Terminálu B, prošli bezpečnostní kontrolou a dostavili se do východu B72, odkud byl pár minut po našem příchodu započat boarding "by bus" do Fokkeru 100
(D-AGPL) Air Berlinu. Cestou k letadlu jsme ještě shlédli a pokusili se vyfotit např. A 330 a A 320 LTU, B 738 TUIfly, pár Boeingů Lufthansy atd.

Letoun byl do posledního místa obsazen. Během pojíždění probíhala demonstrace záchranných prostředků, která skončila cca po minutě stání na prahu dráhy.

Let trvající zhruba 50 minut byl celkově klidný, jen při klesání na letiště v Mnichově se Fokker párkrát drobně otřásl. Obě letušky byly rovněž velmi příjemné. Nechybělo ani malé občerstvení v podobě chipsů (nebo popcornu) a studených nápojů. Přistání na rwy 26 R proběhlo krátce před 17. hodinou čtvrtečního odpoledne. Kromě spousty letadel Lufthansy u Terminálu 2 jsme zahlédli pár Boeingů i Fokkerů Air Berlinu nebo A320 LTU v jednom ze spec. zbarvení.

Co nejkratší cestou jsme z letadla zamířili na S-Bahn (S8) a přesunuli se poblíž návštěvnického kopce, odkud lze pozorovat vzlety hlavně z drah 26 a také pohyby na Terminálu 1, který slouží všem ostatním společnostem kromě Lufthansy a kooperačních partnerů. Pravdou je, že i plochu před tímto terminálem Lufthansa občas využívá k dočasnému odstavení svých letounů.

Před 19. hodinou jsme kopec opustili a zamířili opět S-bahnem na letiště - do Terminálu 1 k odletu Boeingu 737-300 společnosti TUIfly.com do Lipska. V rámci bezpečnostní kontroly nám byly důkladně prohlédnuty fotoaparáty, Ondrovi i celý batoh (nicméně nůžky které v něm zapomněl, zjevně nikomu nevadily). Nástup z gatu D15 proběhl pár minut před plánovaným odletem. Na linku X3 255 byl toho dne nasazen žlutý - červeným nápisem TUIfly.com opatřený Boeing 737-3L9 (D-AGEJ) s černou směrovkou propagující Lipsko a J. S. Bacha.

Letadlo bylo obsazené ze zhruba 60 %. Ze stojánky jsme vyrazili přesně podle letového řádu a z dráhy 26R odstartovali 10 minut po 20. hodině. Let do Lipska trval 40 minut čistého "vzdušného" času. Velmi tvrdé přistání na v Lipsku proběhlo 10 minut před 9. hodinou večerní. Vyzvedli jsme naše vozidlo, uhradili denní parkovné v hodnotě 7,50 EUR (díky poruše automatu vlastně 6,50 EUR) a vydali se na zpáteční cestu do Karlových Varů, kam jsme dorazili pár minut po půlnoci.

I přes menší komplikace, které tuto výpravu provázely, můžeme říct, že stála za to. Let s Fokkerem 100 byl moc pěkný a bylo fajn, že jsme jej mohli vyzkoušet. Let s TUIfly.com naopak potvrdil, že v porovnání s Condorem, GermanWings nebo Air Berlinem se jedná o nejslabší námi dosud vyzkoušenou německou společnost s nejméně příjemným personálem. Pozitivní byla každopádně vynikající cena, za kterou jsme tento let pořídili.

Související odkazy:

Německý okruh - report člena výpravy - Ondry S. z LKTB

Air Berlin - stránky letecké společnosti

TUIfly.com - stránky letecké společnosti

MUC Airport - web letiště v Mnichově

DUS Airport - web letiště v Düsseldorfu

LEJ Airport - web letiště v Lipsku

Jirka Nedoma, LKKV info