Se Sky Europe Airlines do Říma
(prodloužený víkend v metropoli Itálie)
27. - 30. září 2008

Letenky do další z evropských metropolí byly zaknihovány již na sklonku minulého roku. Termín byl zvolen s ohledem na počasí a volné vstupy do mnoha římských památek. Uvádí se, že poslední neděli v měsíci je volné vstupné. Co se týče Vatikánu, jedná se prý pouze o poslední neděli v září.

Po standardní check-in proceduře a tradičním předodletovým "šmejdění" po letišti jsme pár minut před polednem stanuli před gatem D1, u kterého byl již přistaven z předchozí pařížské linky navrátivší se služebně nejstarší Boeing 737-76N OM-NGA Sky Europe Airlines.

Boarding začal v dostatečném předstihu před odletem, letoun byl solidně obsazen, odhadem kolem 120 pax. Z RWY 06 LKPR odstartoval něco málo po půl jedné odpoledne. Po startu následoval severní okruh kolem Ruzyně a pak již "NGAčko" dle slov kapitána Svrčiny zamířilo na Domažlice, Šumavu, Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Vicenzu a Ferraru na Řím. Letová hladina byla tentokrát 11900 m, venkovní teplota vzduchu -54°C a cestovní rychlost 830 km/h. Na RWY 16R dosedl Boeing deset minut po 14. hodině. Přemístili jsme se do příletové haly, kde jsou nad pásy na zavazadla obrazovky informující o předpokládaném času jejich vyložení. V našem případě se tak mělo stát za 25 minut. Naše kroky pak směřovaly na stanici vlaků mířících do města. Nachází se naproti terminálu a cesta na ni vede krytým mostem spojujícím nad parkovišti právě terminály a zmíněnou vlakovou stanici. K lepší orientaci slouží také barevné pruhy s piktogramy na zemi.Na stanici vlaků jsme zakoupili lístky za 5,50 EUR /ks. Vzhledem k tomu, že automaty přebytky nevrací a vydávají pouze lístek s uvedením zbývající částky a označením "credit", je nutné s tímto lístkem navštívit jednu z pokladen nacházejících se v blízkosti a lístek si nechat proplatit. Pak nám již nic nebránilo v označení jízdenek a nástupu do nepříliš čistého regio-vlaku.

Jinou alternativou, jak se dostat z letiště do centra je tzv. Leonardo da Vinci express končící přímo na vlakovém nádraží Termini, kde se současně potkávají obě dvě trasy metra (A a B). Víc jich Řím nemá. Cena za jednosměrnou jízdenku však činí 11 EUR a kvalitou je s regionálním FR1 de facto srovnatelná.

Zhruba po půl hodině jízdy FR1 jsme vystoupili na stanici Ostiense , kde lze přestoupit na trasu metra B. FR1 totiž na hlavní vlakové nádraží Termini nejezdí. V prodejně tabáku v prvním patře jsme u prodavače momentálně hltajícího právě vysílaný fotbalový zápas zakoupili třídenní jízdenky na římskou MHD (více informací o tarifech v souvisejících odkazech) a vydali se na nástupiště. Soupravy obsluhující tuto trasu jsou vskutku v dezolátním stavu. Jak v exteriéru, tak v interiéru snad nelze najít centimetr, který by nebyl postižen malbami rádoby umělců - sprejerů. Soupravou jsme se přesunuli na již zmíněné nádraží Termini a zde přestoupili na metro A, které nás zavezlo prakticky až k hotelu. Na této trase už jezdí o poznání lepší a čistější soupravy.

Ubytovali jsme se a vyrazili na prohlídku jednoho z nejvýznamnějších a nejstarších kostelů katolické církve - San Giovanni in Laterano.

Nedělní dopoledne pak bylo ve znamení návštěvy Vatikánu a chrámu sv. Petra. Měli jsme štěstí, fronta nebyla dlouhá, a tak jsme během několika málo minut po příchodu mohli začít s prohlídkou. Výhled z "věže" chrámu je opravdu famózní, výstup na ni díky uzoučkým chodbám také. Poté, co jsme se nabažili pohledů shora, následovala návštěva hrobky pod bazilikou sv. Petra a samotné baziliky. Při opouštění Vatikánu byla již fronta na náměstí odhadem na dvě až tři hodiny.Následovala prohlídka Andělského hradu, z jehož cimbuří je pěkný výhled na řeku Tiberu. Přímo vedle Andělského hradu (v Římě i na jiných místech) se právě pekly kaštany, které někteří z členů výpravy ochutnali.

Dalším místem nedělní prohlídky Říma byla hned po italském obědě Fontana di Trevi nacházející se poblíž stanice metra A Barberini. Stavba je to opravdu úžasná, jen zájemců o její spatření bylo neskutečně mnoho. Možná si její kouzlo člověk vychutná spíše ve tři ráno :-)) Ale její návštěva rozhodně stojí za to a je při návštěvě tohoto města tak trochu i povinností.

Finále denní prohlídky patřilo Španělským schodům a francouzskému kostelu Trinita dei Monti. I tady je snad povinností každého návštěvníka alespoň chvíli posedět. Třeba při konzumaci pořádného kopce italské zmrzliny, která se prodává poblíž. Atmosféru okolí Fontany della Barcaccia umístěné pod schody narušují jen davy lidí. Ale ty jsou koneckonců v Římě prakticky všude.Cestou k hotelu jsme ještě na náměstí Piazza della Rebubblica prozkoumali Fontanu delle Naiadi a Michelangelův kostel.

Po podvečerní siestě byl čas navštívit oblast Colossea a Forum Romanum. Později večer pak ještě "slupnout" pizzu, dát si číši červeného vína a neděle byla u konce.

Pondělní ráno bylo opět slunečné, stejně jako všechny ostatní dny našeho pobytu v Římě. V plánu jsme tentokrát měli podrobnější prohlídku Colossea, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází stanice metra B. Nechyběla zběžná návštěva Fora Romana, památníku Viktora Emanuela II., který je se svými více než 130 m šířky největším památníkem v Itálii nebo Trajánovo sloupu a Piazzy Venezia. Ani v tento den nechyběla pravá italská zmrzlina a menší nákupy.Zpáteční let z Říma do Prahy byl naplánován na úterní, poslední záříjové odpoledne. Na římské letiště Fiumicino jsme se tentokrát přesunuli metrem A s přestupem na regionální FR1 na stanici Ponte Lungo. Přestože mapy metra naznačují přímý přestup v rámci jedné stanice, je nutné metro opustit a podle dvou nepříliš výrazných nadzemních ukazatelů se přemístit asi 200 m na stanici Tuscolana. V pokladně úplně vpravo z pohledu vstupu do budovy se prodávají jízdenky na letiště - opět za 5,50 EUR. Jízdenka se pak označuje ještě před vstupem do podchodu vedoucího k nástupištím, nikoli jako na Fiumicinu přímo na nástupišti.

Cesta na letiště trvala opět něco málo přes půl hodiny. Do odbavení letu NE 2387 společnosti Sky Europe, které na rozdíl od minulého roku probíhá "ve sklepě" terminálu AA, zbývalo ještě dostatek času na malé občerstvení a pozorování místního provozu. V rámci check-inu probíhajícího současně i na let společnosti do Bratislavy jsme zjistili, že letadlo do slovenské metropole bude přes 4 hodiny opožděno, zřejmě důsledek nehody OM-NGE na LKPR v předchozích dnech. My jsme měli štěstí. Byť s menším zpožděním dorazil do Itálie Boeing 737-76N (OM-NGC). Ten byl, jak jsme později zjistili, přeletěn prázdný z Bratislavy do Prahy a odtud vypraven na linku do Říma.Téměř plný letoun, do kterého probíhal boarding až z nejvzdálenějšího gatu "B" východů (B10) zahájil pojíždění k místu vzletu z dráhy 25 v 15:20 hod. místního času. Let s posádkou kapitána Velebného trval do Prahy opět zhruba hodinu a třicet pět minut. Cesta probíhala cestovní rychlostí 760 km/h v klasické letové hladině 12 200 m nad střední hladinou moře při venkovní teplotě - 56°C napříč Itálií nad rakouský Innsbruck, Mnichov až na pražskou Ruzyni - přistání 10 minut po 5. hodině odpolední.

Všechny cesty vedoucí do Říma tam snad každého dřív nebo později zavedou. Že by to byla ale nějaká perla Evropy, to se opravdu říct nedá. Z pohledu památek a vskutku monstrózních staveb a historie netřeba komentáře. To opravdu stojí za to. Jinak je ale potřeba brát Řím jako město italské s příslušným množstvím nepořádku, kam se člověk podívá a ve většině případů i davy lidí, zejm. v okruhu významných míst. I tak by ale nenavštívit Řím byla chyba.

Přímé lety do Říma nabízí z Prahy ČSA, Alitalia a Sky Europe Airlines. Těžko říci, jak tomu bude v budoucnu, kolik společností na této lince vydrží, či se bude jmenovat stejně :-)

Jirka Nedoma, LKKV.info

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - stránky letecké společnosti

Fiumicino Airport - stránky letiště v Římě, na které přistávají linky z Česka

Metro a vlaky - mapka metra a regionálních vlaků v Římě

Řím - detailní info o městě včetně památek

ATAC - informace o veřejné dopravě v Římě, tarifech ...