S Lufthansou do Frankfurtu nad Mohanem
aneb jednodenní výprava do evropského New Yorku
Německo - 6. června 2009

Za cíl posledního jarního poletování po evropské obloze jsme již koncem roku 2008 zvolili německý Frankfurt nad Mohanem nacházející se ve spolkové zemi Hessensko. Zdejší "hnízdo" okřídlených strojů jsme již v různých sestavách navštívili v minulosti několikrát, vůbec poprvé však byla cesta z Česka do Frankfurtu naplánována vzduchem.

Pro cestu do/z "evropského New Yorku" jsme zvolili lety s německým vlajkovým dopravcem - Lufthansou a jejími Airbusy A321 a A320.

Množství pracovních povinností během výpravě předcházejícího dne zapříčinilo poměrně hektické sobotní ráno a pozdní odjezd z naší západní základny na pražskou Ruzyni. K odletu linky LH 3267 do Frankfurtu jsme se však ke gatu C3 nakonec i díky online check-inu dostavili včas. Boarding byl zahájen pár minut po příchodu.

Snad ani ne z poloviny zaplněná "třistadvacetjednička" se k prahu RWY 06, která byla toho rána v užívání vydala prakticky přesně o 6. hodině ranní a jen o pár minut později pražskou Ruzyni z této dráhy opustila. Z důvodu většího počtu ranních příletů a jejich nutného přestoupání stoupal Airbus nejprve cca 5 minut v ose dráhy, poté teprve následovala ostrá levá zatáčka a let na západ. Před Karlovými Vary, resp. Ostrovem nad Ohří nás opustila jasně modrá ranní obloha a interiér letadla významně ztmavnul. Až do přiblížení na RWY 07R frankfurtského letiště nebylo již vidět zhola nic. Tak jsme si alespoň užívali "lufthansácké" snídaně.

Frankfurt/Main nás přivítal na červen velmi chladným počasím, které během dopoledne doplňoval i poměrně silný déšť. První hodinu našeho pobytu na německé půdě jsme vyplnili průzkumem samotného letiště a jeho novinek, poté již naše kroky mířili na stanici S-bahnu (do centra míří linka S8 a S9). Jednosměrná jízdenka do centra Frankfurtu stojí 3,70 EUR a lze ji bez problémů zakoupit v automatu na stanici. Samotná cesta do středu města (na stanici Hauptwache) pak trvá přibližně 15 minut.

Počasí bylo opravdu nevlídné. V ulicích nebyli kolem 9. hodiny ranní téměř žádní lidé. Učinili jsme rozhodnutí vyrazit nejprve podél obchodů a kaváren s mnoha lahůdkami do známé frankfurtské bankovní či finanční čtvrti. Jak by se dalo v sobotu očekávat, i tady zely ulice prázdnotou. Stanuli jsme před budovou zvanou Maintower. Na špici tohoto mrakodrapu se nachází nejvýše položená restaurace ve Frankfurtu. Sychravé počasí nás však odradilo od její návštěvy. Sice bychom vrchol stavby v danou dobu obývali pravděpodobně úplně sami, o tom, co se skrývá pod námi, bychom si však mohli nechat jenom zdát.

Podél největší úřední budovy v Evropě - mrakodrapu Commerzbank jsme během opravdu vydatného slejváku pokračovali podél rodiště J.W. von Goetheho - Goethova domu až do středu historického centra města ke staré radnici Romer a místní katedrále. Ta je vskutku v přímém kontrastu s mrakodrapy tyčícími se za ní - a nejen za ní.

Déšť pomalu ustával a nám v pravé části náměstí padlo do oka bistro s frankfurtskými párky. Majitel kolem pobíhal, před svůj podnik umisťoval sudy, otíral lavice, ale k otevření se příliš neměl. Inu, zeptali jsme se, zda hodlá mít v ten den otevřeno a obdrželi odpověď, že od půl dvanácté.

Do této doby zbývala ještě necelá půlhodinka na návštěvu nábřeží a pozorování několika málo plavidel pohybujících se toho dopoledne po Mohanu.

Shůry počaly padat další dešťové kapky. A protože se nachýlila doba otevření bistra, byl nejvyšší čas vyhledat toto suché místo a pojíst klasický frankfurtský párek, křupavou housku a vše zapít nefrankfurtskou coca-colou.

Oproti ranním hodinám bylo v ulicích centrálního Frankfurtu po poledni mnohem rušněji. Jeho obchodní částí jsme se pomalu blížili ke stanici S-bahnu a zamířili opět na mezinárodní letiště.

Čas zbývající do odletu byl dobou určenou pro pozorování místního leteckého provozu. A o tom, že je tu opravdu co pozorovat, ví své každý snad i neletecký nadšenec, který kdy frankfurtské letiště navštívil. Namátkou se tu objevily např. stroje společností Turkmenistan Airlines, Qantas, Etihad, Eritrean, TAM, United Airlines a mnoho dalších.

Postupem času se však oblačnost nasunula tak nízko nad frankfurtské letiště, že se i pouhé pozorování provozu, natož fotografování stalo prakticky nemožné.

Nastal čas zamířit k odletu linky LH 3264 společnosti Lufthansa zpět do Prahy. Boarding byl tentokrát z gatu do autobusu, tak jako tomu bylo i při naší poslední výpravě z Madridu přes Frankfurt do Drážďan v květnu loňského roku. Následovala opět poměrně dlouhá cesta po letišti až k letounu v ten den na tuto podvečerní linku nasazenému - Airbusu A320 reg. D-AIPL. Přestože se jednalo o 94. vyrobený letoun tohoto typu, který poprvé vzlétnul už 8. prosince 1989, nebylo to na něm ani pramálo znát. Náš přechod z autobusu do letadla doprovázel ohlušující rachot B777 United Airlines právě startujícího z nedaleké RWY 25R .

Prakticky plná "třistadvacítka" zahájila pojíždění k místu vzletu z dráhy 18 pár minut po plánovaném odletu. Ačkoli jsme se snažili sebe víc, jiné Čechy než naší skupinu jsme na palubě této Lufthansy nenalezli. Zato cestujících z Asie bylo velmi mnoho.

Kapitán se tentokrát omezil pouze na sdělení předpokládané délky letu, možnosti turbulencí a přání příjemné cesty. Ta nemůže být na palubě této letecké společnosti snad ani jiná, zvlášť když pří ní člověk něco malého zakousne a popije sklenku, resp. pohárek sektu.

Kola hlavního podvozku německé třistadvacítky se ruzyňské dráhy 24 dotkla po 45 minutách letu. Před opuštěním letiště jsme z terasy poblíž Terminálu 2 ještě jednou zkontrolovali imatrikulaci letounu a pak se již vydali zpět do Karlových Varů.

Výprava do Frankfurtu se po výrazném snížení cen letenek z Prahy stala mnohem dostupnější. Ne že by Frankfurt stál až tak za to - tedy kromě vskutku živého letiště, let s Lufthansou však za to rozhodně stál. Už se teď se těšíme ne další cestu na křídlech jestřába (toho má Lufthansa ve znaku) a ostatním můžeme cestu s ním / ní také jen doporučit.

LKKV.info

Reportáže z předchozích výprav i ostatních našich cest naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Lufthansa - stránky letecké společnosti

Frankfurt Airport - stránky letiště ve Frankfurtu

Main Tower - 4. nejvyšší frankfurtský mrakodrap

RMV - doprava nejen ve Frankfurtu