Podzimní víkend na španělské Ibize
se společnostmi Travel Service a Clickair
(přes Barcelonu)
9. - 12. října 2008

Jednou z nejlepších výprav spojených s letadly, kterou jsme kdy v minulosti podnikli, byla bezpochyby jarní "víkendovka" v metropoli Katalánska - Barceloně. Tu jsme v šestičlenné sestavě navštívili v termínu 9. - 11. března 2007. Přestože jsme toho během 1,5 čistého dne stráveného v Barceloně poznali opravdu hodně, nabízí jedno z nejkrásnějších měst Španělska možností, které se nedají stihnout ani za týden, a tak je vždy důvod se do tohoto místa vracet.

Během letošního roku nabízely přímé spojení z Prahy do Barcelony tři letecké společnosti: České aerolinie (+Click4sky), Smart Wings a Clickair, se kterým jsme absolvovali loňskou výpravu.

S ohledem na letouny i cenu letenky byly tentokrát zvoleny Smart Wings. Barcelona a Madrid se v "čistokrevných" Smart Wings linkách zařadily mezi jedny z mála, které se již několik let operují pravidelně tak, jak je pro ně vypsán letový řád a nedochází k  masivnímu rušení linek, jako tomu bylo letos například u Paříže. A nejen letos.

Linky do Barcelony se staly letos zároveň jedinými pravidelkami s vysokou pravděpodobností setkání se s letouny mateřské společnosti Travel Service.

Pár týdnů před plánovaným odletem jsme učinili ještě jedno rozhodnutí, které nakonec změnilo naše původní plány barcelonského víkendového pobytu. S ohledem na cenu ubytování v Barceloně a touhu poznat za přijatelnou cenu prakticky celý další středomořský ostrov našly v našich složkách letenek místo ještě letenky z Barcelony na Ibizu a zpět. Původní plány se na Ibizu proletět MDčkem Spanairu a zpět Airbusem A320 Clickairu vzaly za své po tragické nehodě Spanairu v Madridu v létě letošního roku a následné změně času námi původně zvoleného večerního letu. Padlo rozhodnutí, že pro obě trasy použijeme low-cost Iberie, společnost Clickair. Zbývalo vyřešit refundaci letenky od Spanairu, který se rozhodl čas původně objednaného letu nejen změnit, ale pro jistotu o tom ani neinformovat. Žádost o refundaci, která byla naštěstí poukázána zpět v plné výši, bylo navíc nutné provést jediným možným způsobem, a to telefonicky a málem ještě ve španělštině. Tak tedy tato společnost na nás opravdu nezapůsobila kladně a nebude-li to nezbytně nutné, její služby v budoucnu těžko vyhledáme. Na člena Star Alliance opravdu bída. Ale zpět k naší španělské cestě.

Tu jsme zahájili ve čtvrtek 9. října po poledni na pražské Ruzyni letem na hlavní barcelonské letiště El Prat. Dlouhodobě předpokládaný letoun se stal skutečností a u gatu D5 na své pasažéry vyčkával od Latcharter Airlines pronajatý Airbus A320-214 reg. YL-LCF nosící plné barvy společnosti Travel Service a mající vcelku pohodlné sedačky Recaro. Posádka byla smíšená, piloti z Lotyšska, palubní personál domácí. Více než sto cestujících prošlo nástupní bránou v dostatečném předstihu před plánovaným odletem. Airbus A320 s posádkou kapitána Ralpha Mausse opustil LKPR z dráhy 24 ve 12.37 hod. a zamířil nad Karlovy Vary, Sokolov, Cheb a jih Evropy. Dráhy 25L barcelonského letiště se kola hlavního podvozku dotkla ve 14:40 hod. Následovalo dlouhé pojíždění na jednu ze stojánek poblíž terminálu A.

Jako jedni z posledních jsme opustili tento v Česku s nevšední registrací létající stroj a vstoupili na španělské území. Vzhledem k tomu, že do odletu Clickairu na Ibizu zbývalo dost času, byl další plán - do centra Barcelony. Dražší z možných variant přepravy do města, nicméně bezesporu nejrychlejší, je Aerobus. Hlavní odjezdovou stanici lze nalézt před východem z terminálu B, jednosměrná jízdenka stála v době našeho pobytu 4,05 EUR, zpáteční 7 EUR. Cesta do centra trvá přibližně 20 minut, opačným směrem je o cca 10 minut delší. Autobusy jsou modré se žlutými nápisy, dlouhé, klimatizované, vybavené několika boxy na zavazadla a pohodlné.

Čtvrteční teplotně vcelku příjemné i když zatažené odpoledne jsme vyplnili procházkou po nejznámějším barcelonském bulváru - La Ramblas. V  Carrefouru nacházejícím se po pravé straně horní třetiny Rambly ve směru k moři jsme doplnili zásoby a pomalou chůzí mířili k cca 1 km vzdálenému přístavu. Tam byl čas na svačinku, o kterou nás málem připravilo početné hejno racků, a pozorování místního španělského reje. Se soumrakem jsme dopili kávu ze Starbucksu a vydali se metrem a Aerobusem zpět na letiště. Před odletem se rozrostla sbírka modelů letadel jednoho z cestovatelů, tentokrát o Airbus A320 Clickairu, který v loňském roce ještě nebyl na palubách nabízen. Nyní je k dostání i ve speciálním stánku Clickairu nacházejícím se v terminálu B barcelonského letiště El Prat.

Odlet byl na čas, resp. zahájení pojíždění. Vzlet se uskutečnil asi o dvacet minut později. Pojíždění k místu vzletu z Barcelony se řadí mezi nejdelší v Evropě. Je potřeba nejprve objet jednu ze dvou rovnoběžných drah, poté nově se mezi drahami rodící terminál jih a vrátit se zpět k prahu dráhy druhé, v našem případě 25R. Večerní linku XG 1108 na Ibizu operoval Airbus A320-216 reg. EC-KFI. Bylo znát, že Clickair za rok a půl od naší návštěvy na palubě vyspěl. Uniformy palubního personálu jsou propracovanější, servis na palubě mnohem rozmanitější, informace podávané kapitánem bohaté a vyčerpávající (tedy hlavně ve španělštině). Pro úplnost nedávno oslavil Clickair dvouleté výročí od svého založení.

Let byl krátký a pohodový. Na RWY 06 letiště na Ibize dosedl letoun dvě minuty po plánovaném příletu - ve 22:47 hod. místního času. Letiště zelo prázdnotou. Přestože výstup z letadla netrval nijak dlouho, pás na zavazadla v příletové hale nebyl již po našem příchodu v provozu a všechna zavazadla na něm čekala na své majitele. Tak neuvěřitelně rychlé vyložení bagáže jsme ještě neviděli.

U okénka AVISu vyhlížel zaměstnanec půjčovny poslední klienty mající na daný den rezervaci na některé z vozidel jejich autoparku, přesněji řečeno nás. Všechny dokumenty měl již připraveny, bleskově nám je předal, stáhnul roletu a než jsme se nadáli, odjížděl ve svém voze kamsi do útrob ostrova. Černý Seat Leon ve dvoulitru, který jsme tentokrát vyfasovali pro nedostatek méně obsahových vozidel, stál za to. Jízda více než příjemná trvala do našeho letoviska Es Canar na východě ostrova zhruba 20 minut. Potkat na silnicích Ibizy v tuto pozdní dobu nějaký dopravní prostředek bylo téměř nereálné a vcelku překvapivé. Ubytování v hotelu proběhlo rovněž bleskově, prakticky celá procedura od přistání na Ibize po otevření dveří hotelového pokoje trvala 40 minut :-) Po krátkém průzkumu letoviska následoval spánek.

Páteční ráno bylo oblačné a teplé se snídaní vyloženě luxusní. Jak bývá na výpravách tohoto typu zvykem, odjezd od hotelu je vždy stanoven na 9. hodinu. Ani na Ibize tomu nebylo jinak. Páteční plán sestával s co nejzevrubnějšího průzkumu ostrova, zejm. severního pobřeží. Pár kilometrů od Es Canar proběhlo doplnění zásob, zejm. několika vzorků ibizského vína, pak nás cesta vedla přes Sant Carles de Peralta, Sant Vicent de sa Cala a Sant Joan až do Portinatx, jednoho z mála letovisek na Ibize, kde nejsou k nalezení megalomanské hotelové komplexy. Pár malých pláží a rozeklané útesy dokreslují atmosféru tohoto vcelku pěkného severoostrovního místa. Severním pobřežím ubíhaly na palubě Seatu další kilometry přes Sant Miguel de Balansat až do Port de Sant Miguel. Ze strmých skal je možné pozorovat jimi obklopené město, uvnitř jedné z nich absolvovat i prohlídku jeskyně. Vzhledem k množství zájemců jsme však tento záměr opustili a zamířili do klidné zátoky na opačné straně cestou spíše pro terénní vozidla. Na vlastní kůži jsme okusili chuť moře, pořídili pár snímků našeho dočasného auta, a pak se vydali dále na západ. Přímo na náměstí v Santa Agnes se nachází moc pěkná hospůdka. U té nešlo nezastavit alespoň na kávu, na ibize vskutku výbornou. Po pár desítkách minut jsme opustili poklidnou vísku, ve které v té době bylo jen pár turistů a pokračovali do poslední dnešní plánované zastávky - turistické fabriky s pár pěknými místy - města Sant Antonio de Portmany. Cestou ještě nechyběla nezbytná zastávka na další pláži - Cala Salada a pak již vzhůru do města.

Zaparkovali jsme v jedné z bočních uliček a pobřežní promenádou se podél mnoha plakátů informujících o poslední letošní taneční party vydali do úzkými obchůdky s "lidovými" cenami naplněného centra, prošli podél Kolumbova vejce a shlédli přístavní cvrkot. Byl podzimní podvečer s úžasnou teplotou okolo 27 °C , což dokládá i jeden z našich snímků.

Cestou zpět do Es Canar se zatáhlo a začal foukat dost silný vítr. Tak tomu bylo i po celý večer strávený průzkumem letoviska a jeho zákoutí.

Opuštění naší dočasné základny na Ibize proběhlo v sobotu ráno opět kolem 9. hodiny. Cílem cesty bylo tentokrát hlavní město Ibiza (též Eivissa). Oblaka se z oblohy tvářila mnohem černěji než předchozí den a rtuť teploměru se ke konečným 23°C zvedala jen velmi pomalu, čerstvý vítr z předchozího večera přetrvával.

Na začátku přístaviště se po pravé straně nachází plocha, na které je možné bezplatně zaparkovat, jen je potřeba mít trochu štěstí na počasí. Za deště se jakési parkoviště rychle změní v bažinu :-) Vyjet se dá bez problémů, dostání se k samotnému autu je o poznání složitější.

Pouť po metropoli ostrova jsme zahájili prohlídkou přístaviště, následovalo stoupání úzkými uličkami až k pevnosti Dalt Vila. Vstup do pevnosti se nachází poblíž místní tržnice a je zdarma. Prohlídka opravdu stojí za to. Jen do dvou částí v pevnosti se platí vstupné 2 EURa a i v tomto případě by bylo chybou drobný obolos nezaplatit a nevstoupit. Průvodci Ibizy radí se nejprve proplétat uličkami v podhradí a pak vyrazit na pevnost, my radíme zvolit opačné pořadí. Než k pevnosti dorazí autobusy s převážně anglickými a německými turisty, je možné si její atmosféru vychutnat v naprostém klidu a prohlídku pak v některé ze zmíněných podhradních uliček zakončit ve vybrané restauraci, kterých Ibiza nabízí vskutku mnoho.

Cestou k "parkovišti" jsme se ještě jednou zastavili u památníku korzárů a podél mnoha fast foodů a jednoho z největších marketů s nejnižšími cenami na Ibize po poledni hlavní město opustili. Průzkum Ibizy pak pokračoval krátkou zastávkou v San Jose a lehkým obědem nad pláží Cala d´Hort s výhledem na Es Vedra. Gaspacho (původem z Andalusie) tu mají opravdu skvělé. Přes Cala Vedellu (pláž se projíždí opravdu pískem) jsme pokračovali k jedné ze dvou údajně nejkrásnějších pláží - Cala Conta a Cala Bassa - na západě Ibizy. Cestou do Es Canar jsme se ještě zastavili v městečku Santa Gertrudis na kávu na náměstí a pak se přes Sant Llorenc a Santu Eulalii odebrali zpět do Es Canar.

V neděli jsme hotel opustili již o šesté hodině ranní a zamířili na místní mezinárodní letiště. Na tuto dobu byl na ostrově překvapivě hustý provoz. Po příjezdu na letiště (poblíž terminálu je možné 30 min bezplatně parkovat) následovalo odbavení zavazadla na let do Barcelony a odevzdání našeho víkendového čtyřkolého společníka do půjčovny. Pět minut po půl osmé dorazil z Barcelony Airbus A320 Clickairu reg. EC-ICT, aby se po necelých 25 minutách pobytu na Ibize vydal do posledního místa zaplněný zpět do Barcelony - na nedělní ráno dosti neuvěřitelný jev. A to cestující vskutku nevypadali, že by cestovali z nějaké místní víkendové akce.

Start proběhl z  RWY 06 v 8:07 hod. místního času, následovaly mírné turbulence a pak již hustá oblačnost až do Barcelony. Doba letu činila 30 minut.

Do odletu Travel Servisu do Prahy zbýval dostatek času na to, vypravit se alespoň na chvíli opět do centra a navštívit kopec Montjuic. Počasí nám moc nepřálo, a tak jsme se kolem poledne přesunuli opět na terminál A barcelonského letiště El Prat, kde jsou lety Travel Servisu (Smart Wings) odbavovány. Neuvěřitelně dlouhá a velmi zvolna se pohybující fronta u check-inu dávala tušit, že ani tentokrát se na letu QS 1059 neobjeví letoun v originálních barvách Smart Wings, což byla zpráva rozhodně potěšující. Za luxusní místa v druhé řadě (u sedadel D, E, F znamenají řadu první) lze tentokrát poděkovat jen energické ženě na check-inu. Následovala bezpečnostní kontrola a prohlídka free-shopů. Ve 14.35 místního času přistál na RWY 25L Boeing 737-800 (OK-TVI), tedy letoun, který si své od roku 2005 odlétal u Travel Servisu jako OK-TVE a posléze u maďarské pobočky jako HA-LKB. Boarding byl sice započat v dostatečném předstihu před odletem, koordinace autobusů a celková doba jeho průběhu se však rovnala předpisovému "maňana" - zkrátka Španělé. Nástup byl ukončen pět minut po plánovaném odletu. Konečně jsme tedy poznali, kde vězí častá zpoždění barcelonských letů i přesto, že letoun dorazí na El Prat včas a má dostatečně dlouhou průletovou dobu. - K tomu všemu se pak, jak jsme již napsali, přidává ještě jedno ze snad nejdelších pojíždění v Evropě trvající dobrých 15 minut. Vzlet z dráhy 25R se tak uskutečnil v 16:05 hod. (plánovaný odlet 15:40).

Dle slov kapitána Zemánka probíhal let přibližně v 11 km nad střední hladinou moře, díky příznivému větru trval necelé dvě hodiny. Proslovu jsme v pseudobusinessu naslouchali za konzumace sendviče na Smart linkách podávaného, k tomu popíjeli ze Sky Shopu zakoupené pro Smart Wings vyrobené červené. Celkově byl let pohodový, vedoucí kabiny naštěstí uměla číst, takže všechny důležité informace pěkně přečetla :-) a pak již přistání na RWY 24 LKPR, díky větru nakonec o 10 minut dříve - v 17:55 hod.

Rozloučili jsme se s jedinou letošní prozkoumanou osmistovkou Travelu, zamířili k pásu na zavazadla a vydali se, jak je obvyklé, na západ k domovu.

A resumé: Volba nezůstat tentokrát v Barceloně, přesunout se na Ibizu a poznat tento pro nás dosud neznámý ostrov Baleárského souostroví, se ukázala býti rozumnou. Posezónní doba byla i při proměnlivém počasí tím správným časem na průzkum celého ostrova a krás, které nabízí. Popravdě řečeno, moc jich není a pokud není člověk zrovna posedlý taneční hudbou a válením se na plážích, pak Ibiza není to, co dělá z dovolené ten pravý zážitek, myšleno zejména v sezóně. Opačně založení si snad nemůžou vybrat lepší místo pro svou relaxaci. Za návštěvu však Ibiza stojí rozhodně pro všechny, alespoň na prodloužený víkend.

 

Jirka N., LKKV.info

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Smart Wings - stránky letecké společnosti; Travel Service - stránky letecké společnosti

Clickair - stránky letecké společnosti

Barcelona Airport - webové stránky letiště v Barceloně

Hotel Caribe - naše dočasná základna na Ibize