Výprava na Afroditin ostrov - Kypr / Larnaca
4. - 8. července 2007Pár týdnů před koncem loňského roku přišly SmartWings s nabídkou, které nešlo odolat - zpáteční letenka na ostrov Kypr za 2500 Kč včetně všech poplatků. Protože letenek za tuto cenu bylo celkem deset a destinace více než lákává pro mnoho z nás, skončily všechny kousky elektronických letenek za pár minut v našich e-mailových schránkách. Začátkem roku letošního jsme si ještě zajistili ubytování v centru Larnaky a pár týdnů před odjezdem i transfer z/na letiště.V kompletní sestavě jsme se sešli ve středu 4. července před 10. hodinou dopolední na TS1 letiště Praha Ruzyně, kde měl být náš let odbavován. Předpoklad, že let do Larnaky bude operován Boeingem 737-800 Travel Service, se k naší radosti potvrdil. Společně s klienty cestovních kanceláří Firo Tour, Fischer, Čedok jsme prošli check-inem na přepážkách 117 a 118 a vyrazili do tranzitního prostoru. Nejnovější Boeing společnosti - letoun reg. OK-TVG byl již připraven u gatu A7. Před odletem byla ještě v programu návštěva vyhlídkové terasy. Viděli jsme např. Boeing 767 Delta Airlines ve starých barvách, jeden z nových A319 ČSA OK-MEL, obě letadla Smart Wings, která ten den mířila na řecký Samos a Mallorcu a další. Byl čas na boarding. Začal naprosto přesně - v 11:30. Letadlo bylo téměř plné. Ze 189 možných cestovalo 180 pax. Take-off proběhl 20 minut po 12. hodině. Let byl zpočátku hodně neklidný, v některých chvílích víc než dost. Moc příjemná posádka v čele s kapitánem Roušarem se omlouvala za zpoždění servisu způsobené turbulencemi. Kolem půl 2. se již situace uklidnila a v uličce se opět objevil palubní personál s teplým pokrmem a nabídkou studených a teplých nápojů. Vše bylo rovněž zahrnuto v ceně letenky. Oběd byl příjemným a navíc chutným zpestřením letu. Někteří z grupy catering na palubě zažili vůbec poprvé. V průběhu hodování jsme prolétávali nad Soluní, horou Athos a mířili na Samos, Kos, Rhodos, turecké pobřeží a Larnaku. Dorazili jsme ke Kypru, celý ostrov přelétli a po otočce nad mořem přistáli deset minut před plánovaným příletem na dráhu 22 letiště v Larnace.

Letiště bylo neuvěřitelně rozpálené. Přesunuli jsme se do haly a po vyzvednutí zavazadel vyrazili před terminál, kde nás již očekával řidič s mikrobusem, který nás odvezl do cca 5 km vzdáleného aparthotelu v centru Larnaky. Po zdlouhavé ubytovací proceduře se spícím recepčním následovala cesta do apartmánů. Následovalo ještě koupání v moři, krátká procházka po městě a večerní rozprava o plánech na další dny.

Čtvrteční dopoledne bylo ve znamení návštěvy larnackého hradu a shánění pronájmu nejlépe mikrobusu, do kterého by se celá naše desetičlenná sestava vešla. Ten však neexistoval. V jedné z postranních uliček centra Larnaky jsme našli půjčovnu, ve které nám za vskutku výbornou cenu nabídli dvoudenní pronájem dvou stříbrných vozů Nissan Almera. Nezbývalo než vyřídit potřebné formality a pětičlenné posádky v čele s Ondrou a Michalem mohly vyrazit na putování ostrovem. Jízda po levé straně byla opravdu zážitkem, pro řidiče zvlášť. Pro čtvrteční odpoledne bylo nejprve vybráno východní pobřeží, letovisko Agia Napa, Protaras, poblíž kterého jsme na pár desítek minut "odhodili" naše vozy a zaběhli se vykoupat na menší a vcelku poklidnou plážičku. Lehce jsme pojedli a poté se vypravili zpět po pobřeží. Pár kilometrů před Larnakou jsme vedle klidné pobřežní komunikace objevili prakticky liduprázdnou pláž, na které bylo možné autem přímo zastavit. Velké vlny ještě umocnily naše rozhodnutí tak učinit a musíme říct, že to bylo fakt úžasný. Cesta nás pak ještě zavedla do hlavního města Lefkósie a zpět do Larnaky.

Časně ráno - někteří ještě v lehkém opojení z předchozího večera - jsme vyjeli po jižním pobřeží směrem na západ. Podél letiště jsme dorazili na nejjižnější bod ostrova u osady Akrotiri. Celý mys Zevgari je však obydlen vojáky RAF a tak jsme celkem rychle tuto oblast opustili a zamířili na další - tentokrát oblázkovou pláž nacházející se pod archeologickou lokalitou Kourion, kterou jsme později také navštívili.

Páteční odpoledne bylo ve znamení návštěvy kyperského pohoří Troodos, jehož nejvyšší hora dosahuje téměř 2000 m nad hladinou moře. V návštěvnickém centru jsme vyzvedli množství map a propagačních materiálů a vydali se po jedné z nabízených tras na tříkilometrový úsek k vodopádům. Nikdo si příliš nepřipouštěl, že poměrně svažitou cestu za vodním cílem bude muset také šlapat zpět k autu. Stála opravdu za to.

Plánované večerní koupání nahradila návštěva hypermarketu v Limassolu. Mj. jsme pořídili demižon místního červeného vína, kyperské pivo KEO, které se v Limassolu vyrábí a nějaké pochutiny k tomu. Většina z pořízených zásob byla hned ten večer zkonzumována.

Po sobotním dopoledním slunění a koupání na oblíbené vyzkoušené pláži směrem na Agiu Napu jsme vrátili Nissany a po siestě se vydali na proslulou spotterskou Mackenzie Beach bezprostředně sousedící s letištěm. K večeru následovala na zpáteční cestě zastávka v jedné z místních taveren. Posezení na terase přímo nad mořem při západu slunce okořeněné dobrým jidlem a pohledem na letouny blížící se k larnackému letišti ... v pardubické spotterské mluvě často pro takovou situaci užívané slůvko - "epézní".

Neděle byla ve znamení balení, posledních nákupů, poslední mořské koupele a přesunu na larnacké letiště k odletu do Prahy. Let QS 1109 operoval toho dne opět Boeing 737-800 a k naší velké radosti jím byl letoun ve speciálním zbarvení Telefonica O2 OK-TVC. Na check-inu jsme obdrželi všechny čtyři exity, prošli naprosto benevolentní bezpečnostní kontrolou a dostavili se k odletu do gatu 01. Tří a půl hodinová cesta do Prahy, na kterou Boeing 737 s posádkou kapitána Magisztraka a 135 pax odstartoval z dráhy 22 opět přesně podle letového řádu, byla více než příjemná. Během letu bylo opět podáváno občerstvení s teplými a několikrát studenými nápoji. Shlédli jsme asi 30 min reklamní, ale pěkné video od O2, pak již následovala obvyklá airshow s údaji o letu. Dráhy 24 pražské Ruzyně se letoun dotkl téměř ve 3/4 na 9 večer.

Výprava na Kypr byla opět jednou z těch, na kterou určitě budeme rádi a dlouho vzpomínat. Oba lety byly moc pěkný, a to jak co se vstřícnosti a ochoty posádek, tak i servisu na palubě a včasnosti letů. Kypr sám o sobě je hodně zajímavým a různorodým místem. Od čistého moře přes hory, nádherné vyhlídky až po atmosféru trochu kazící vojenské základny a místa, kde se návštěvník může cítit nesvůj, např. v okolí demarkační čáry mezi řeckou a tureckou částí. Každopádně však lze návštěvu ostrova určitě doporučit.

Související odkazy:

Smart Wings - let. společnost nabízející letenky na Kypr

Travel Service - let. společnost operující lety na Kypr

Larnaca pro spottery - web. stránky pro spottery na larnackém letišti

Mapa kypru; detailní mapa Kypru vhodná i pro cestování po ostrově je k dispozici v informacích na letišti Larnaca

Cosmos - půjčovna aut v Larnace

LKKV info a spol.