S Lufthansou Cityline a Singapore Airlines
na víkend do Manchesteru (přes Mnichov);
Velká Británie
6. - 8. srpna 2010

Manchester - pestrý letecký provoz, spottersky velmi vstřícné letiště a v neposlední řadě i Concorde British Airways v místním Aviation Viewing Parku (dnes též Runway Viewing Parku). Místní letiště je zkrátka místem, které by žádný letecký fanda neměl do svých cestovatelských plánů opomenout zahrnout. A tak se zrodil cíl další z našich leteckých výprav.

O návštěvě Manchesteru jsme přemýšleli dlouho. V různých dobách zajišťovaly přímé spojení mezi Českem a tímto anglickým městem České aerolinie, bmibaby nebo Jet2, nyní již jen poslední jmenovaná společnost. My se však rozhodli pro zcela jiné směrování naší cesty, a to v okamžiku, kdy pro běžného Evropana exotické Singapore Airlines rozhodly o zavedení letu Singapore - Mnichov - Manchester se svým pro mnoho z nás dosud neznámým Boeingem 777-300ER. Bylo naprosto jasné, že tuto možnost proletět se widebody jedné z předních světových aerolinií na evropské lince si nemůžeme nechat ujít. A tak jsme krátce po zveřejnění letového řádu zabookovali let na první srpnovou sobotu roku 2010 z Mnichova do Manchesteru a na první srpnovou neděli na let zpět.


Původně plánovanou pozemní cestu do Mnichova jsme se rozhodli nahradit cestou vzdušnou - s Lufthansou, přesněji Lufthansou Cityline. Vzhledem k velmi nevlídnému počasí, které v odletový den nad Německem panovalo, se toto rozhodnutí ukázalo býti velmi prozíravým.

Část naší výpravy opustila Prahu již v pátek ráno, zbývající část pak zvolila odpolední spoj LH 3273 o půl 6. odpoledne, na který byl oproti původně plánovanému Avru nasazen Canadair CL-600-2C10 RegionalJet CRJ-701ER reg. D-ACPM společnosti Lufthansa Cityline. Letoun opustil pražské letiště z dráhy 06 téměř přesně podle letového řádu a zamířil podél Plzně nad Klatovy, německý Straubing a letiště v Mnichově. Většina cestujících strávila krátký let vstřebáváním informací z novin, pokřupávali k tomu crackery a popíjeli různé nápoje. Jako obvykle u Lufthansy jsme zvolili sekt a vodu. Ve vyšších letových hladinách za mírnějších turbulencí opravdu výborná kombinace.

Za hustého deště jsme dosedli na jednu z ranvejí mnichovského letiště F. J. Strausse. Po opuštění letadla a vyzvednutí zavazadel mířily naše kroky před terminál, na zastávku č. 11, kam nám byl po krátkém telefonátu do hotelu přistaven mikrobus. Statná a rázná německá řidička s nakulmovanými plavými vlasy nás poté přepravila do přibližně 4 km od letiště vzdáleného hotelu Regentpark, v jehož restauraci jsme se po nezbytném check-inu sešli s druhou částí naší výpravy. Pojedli jsme rozličné mnichovské pokrmy včetně tradičních bavorských klobásek, upřesnili plány následujícího dne a za stále silného deště se odebrali do našich pokojů hotelu, který můžeme jednoznačně doporučit. Bude-li některá z našich dalších cest s potřebou noclehu směřovat přes Mnichov, pravděpodobně jeho služeb opět využijeme.

U přepážek bylo téměř prázdno, procedura odbavení však pro některé znamenala celou věčnost. Singapore Airlines totiž při odbavení, i když jak kde, vyžadují mj. předložení platební karty cestujícího, ze které byla letenka hrazena. A právě to byl kámen úrazu pro naše spolucestovatele Honzu a Michala. Téměř hodinovou proceduru, během které proběhlo ze strany check-in agentů množství telefonátů a prověřování, ukončily podpisy jakýchsi místopřísežných prohlášení, že jsou opravdu těmi správnými cestujícími a mohou tak letět s námi. Do tranzitního prostoru ke gatu H32 dorazili naši přátelé jen pár minut před zahájením boardingu, velmi plynulého a skvěle organizovaného boardingu.

A pak to přišlo, první vstup na palubu Boeingu 777-300ER společnosti Singapore Airlines. Začaly dvě hodiny asijského světa nad Evropou.

Nástup cestujících byl ukončen pár minut před plánovaným odletem. Obsazenost letounu byla z našeho pohledu relativně malá. Jak se ale později ukázalo, letoun, alespoň v době našeho letu, byl až po strop prostoru k tomu určenému, napěchován asijským cargem mířícím právě do Británie.

Pokud bychom měli letadlu typu Boeing 777 vůbec něco vytknout, přidáme se k mnohým, kteří na B777 obecně spatřují neduhy v opačně se otevírajících binech, centrální klimatizaci a hlučnosti motorů. Taková "trojsedma" opravdu je. Jinak je to ale skvělé letadlo, alespoň v podání Singapore Airlines. Jejich luxusní konfigurace sedadel 3 - 3 - 3, barevně laděný interiér, rozestupy mezi sedadly, dokonalé IFE, letušky . hmm, radost se svézt. Pro případné další zájemce zmíníme aktuální zpáteční tarify na trasu Mnichov - Manchester - Mnichov, jež jsou k dispozici za 155 EUR.

Za hustého ranního deště, který stále neustával, opustila "trojsedma" reg. 9V-SWB stojánku a mířila k prahu jedné ze dvou paralelních mnichovských drah. Letušky v opravdu krásných hábitech rozdávaly cestujícím v kleštičkách horké froté ručníky, demonstrace záchranných prostředků proběhla na individuálních obrazovkách cestujících.

Opustili jsme Mnichov a zamířili nad Frankfurt. Dorazila k nám snědá letuška, podle rysů jsme ji odhadli na Indku, popřála pěkné ráno a pojednala o palubním servisu na našem letu. Poté naservírovala vybranou snídani, popřála dobrou chuť a postoupila k dalším cestujícím.

Boeing mířil dál na Koblenz, Bruges, Londýn, East Midlands a kontakt se zemí proběhl na dráze 23R letiště v Manchesteru. Přistání bylo dosti tvrdé. Celkem překvapivě skončila naše cesta kdesi "v polích" a k letadlu byly místo nástupního mostu přistaveny schody. A ta doba, než po nich všichni cestující aeroplán opustili, byla celá věčnost. Zas jsme si tak alespoň z plochy mohli prohlédnout pár jejích detailů.

Stanuli jsme v příletové hale, doplnili zásoby potravin a zamířili do vedlejšího terminálu vyzvednout předem objednané jízdenky na vlak do centra města. Ukázalo se, že i tady je bez platební karty těžké pořízení. Mírně chaotická procedura přesunů zpátky na terminál našeho příletu pro další část naší výpravy, doklady apod. a zas opačně nám zabraly asi hodinu a další téměř hodinu pak čekání na bus č. 200. Právě tato linka spojuje letiště a Runway Visitor park - jeden z dílčích cílů naší výpravy, který správný letecký nadšenec, a nejen ten, nemůže při návštěvě Manchesteru rozhodně vynechat.

Jen tak tak jsme stihli dorazit včas před objednanou prohlídkou Concordu, jež byl prvním strojem svého typu dodaným British Airways. Concorde reg. G-BOAC, který tu donedávna postával pod širým nebem, dostal vcelku nedávno svůj "příbytek", halu, která mu jistě prospěje, méně tak už fotografům, neboť je Concordu opravdu natěsno, a tak se nějaké pěkné záběry vytvářejí jen velmi těžko. Ale i tak stojí prohlídka rozhodně za to.

Samotná akce byla zahájena nejprve malou videoprezentací Concordu a krátkým povídáním jedné z nezasvěcenějších, letušky kdysi na tomto stroji létající. Pak se všichni návštěvníci přesunuli k samotnému letounu, kde si jej zvenku i zevnitř mohli důkladně prohlédnout, vyzkoušet si např. velmi pohodlné sedačky, prozkoumat pilotní kabinu a počastovat přítomné všetečnými dotazy. Přibližně hodinu trvající prohlídka byla završena předáním certifikátu o jejím absolvování všem zúčastněným.

Část sobotního odpoledne, kdy nad Británií vládlo povážlivě lepší počasí než nad kontinentální částí, jsme pak strávili prohlídkou dalších odstavených letounů (např. Bae 146 reg. G-IRJX nebo Tridentu) či jejich částí, návštěvou poměrně velké prodejny leteckých modelů a dalších suvenýrů a samozřejmě spottingem ze zdejších úžasných "kopečků" zaručujících velmi dobrý výhled na provozní plochu.

Po návratu busem zpět na terminál jsme po kolejích pokračovali do centra města, na nádraží Piccadilly a odtud do hotelu Ibis. Po nezbytné ubytovací proceduře pak následovala prohlídka Manchesteru, resp. jeho centra. Pokud tedy nějaké opravdové centrum Manchester vůbec má. Na prohlídku toho nejzajímavějšího stačí bohatě jedno odpoledne.

Prošli jsme Canal street a přes Portland street zamířili do Chinatownu, největšího v Británii. Někteří poté nahlédli do manchesterské Art gallery, v níž je vystaveno pozdní viktoriánské umění, alespoň letmému průzkumu neunikla ani Town hall - manchesterská radnice a přilehlé náměstí Albert Square, které je někdy označováno za onen samotný střed města. Přes nám. sv. Anny s místními trhy jsme došli až k samotnému "oku" města - Manchester Eye, od kterého je jen kousek vzdálená zdejší katedrála a přilehlé zahrady. Překvapilo nás, že informační letáky tu měly k dispozici i v češtině.

Čím dál tím více se dostavovala únava, a tak jsme podél místních umělců prozpěvujících si za vyluzování různých tónů z nevšedních nástrojů Hare Křišna mířili zpět k hotelu. Snad ještě tradiční a opravdu výborné Fish and Chips zbývalo zkonzumovat, a pak zalehnout.

O nedělním ránu se naše výprava vydala zpět na nádraží Piccadilly a manchesterské letiště. Odbavení k letu SQ 327 do Mnichova proběhlo bez nejmenších komplikací a předkládání všemožných karet, a tak zbyla ještě chvilka času na pozorování ranního provozu. Nejvíce byl však pozorován k letu do Německa a Singapuru tentokráte k nástupnímu mostu přistavený Boeing 777-300/ER reg. 9V-SWO. Byl zahájen boarding. Zaujali jsme opět místa v zadním sektoru ekonomické třídy, obdrželi opět horké ručníky a po pár minutách vyrazili poměrně svižně k prahu dráhy 23R. Následoval rychlý vzlet a stoupání do letové hladiny. Rychlostí 960 km/h se pak ve FL 390 přesouval Boeing přes Birmingham, Londýn a Brusel k Mnichovu. Část výpravy sledovala nejnovější díl Shreka, jiní rozprávěli s opět vynikající posádkou, od které obdrželi i malé prezenty související se Singapore Airlines. Na mnichovském letišti dosedl Boeing krátce po nedělním poledni.

Čas zbývající k odletu do Prahy jsme vyplnili prohlídkou letiště, a pak již nadešel čas boardingu na let LH 3272. I tento let Luthansy Cityline byl operován CRJ-701ER reg. D-ACPM. Poté, co dorazili poslední transferující cestující odkudsi z Itálie se náš aeroplán vydal k prahu dráhy 08R, odkud opustil německé letiště a zamířil do české metropole. Vydařenou výpravu jsme pak na palubě stvrdili tradičním přípitkem sklenkou, tedy spíš pohárkem sektu.

Letiště v Manchesteru je letištěm spotterům vskutku velmi nakloněným. Vnímá tuto skupinu leteckých fandů, kterým zde k pozorování i fotografování letadel vytvořilo prakticky ideální podmínky. Kéž by bylo více takových letišť. A i když samotné město toho nemá moc co nabídnout, výprava za letadly a navíc se společností Singapore Airlines byla dobrým počinem a lze ji jen doporučit. Za ten zážitek to opravdu stojí.

 

LKKV.info

Reporty z dalšího cestování naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Lufthansa - stránky letecké společnosti

Singapore Airlines - stránky letecké společnosti

Munich Airport - stránky letiště v Mnichově

Praha Airport - webové stránky letiště v Praze

Manchester Airport - stránky letiště v Manchesteru

Hotel Regentpark - stránky hotelu u mnichovského letiště

The Runway Visitor Park Manchester

Mapa Manchesteru