Zpráva o tom, že bude z Karlových Varů možné odletět k moři, se poprvé objevila v listopadu 2003. Po zkušenostech z roku 2002, kdy přes LKKV plánoval operovat Fischer Mallorcu a po 2 červnových návštěvách tento záměr pro nevytíženost opustil, vyskytly se z předpokládaných charterových letů společnosti Travel Service na rok 2004 smíšené pocity.
Průzkum však údajně prokázal zvýšený zájem klientů ze západních Čech o Tunisko a řeckou Krétu. V okolí pardubického letiště už zájem o 2. zmíněnou destinaci prošel úspěšnou zkouškou v loňském roce.

Rozhodla se tedy zejm. CK Firo Tour (letadlo je naplňováno též klienty CK Exim Tours) ve spolupráci s TVS spojit tato dvě letiště a nabídnout tak svým klientům pohodlnější a rychlejší dopravu do zmíněných přímořských destinací.

Letouny typu Boeing 737-800 a 737-400 měly operovat lety:
MIR - KLV - PED - MIR (Monastir - Karlovy Vary - Pardubice - Monastir)

a HER - KLV - PED - HER (Heraklion - Karlovy Vary - Pardubice - Heraklion)

od 1. 6. 2004, a toho dne se taky výše zmíněná úvaha stala skutečností.

Bylo by neomluvitelné, kdybychom si nechali ujít tak výjimečnou událost, přílet historicky prvního Boeingu 737, verze 800 Travel Servisu na karlovarské letiště, a tak jsme samozřejmě nemohli chybět v plném složení.

V 9.25 dosedl na dráhu 29 prázdný B 737-86Q OK-TVC. Potvrdila se tak zpráva, že to bude právě tento letoun, kterou se nám v předstihu podařilo získat a za sdělení této informaci patří letecké společnosti poděkování. Čím je tento letoun výjimečný?

Jako jediný ve flotile je zbarven do červena a i některé další prvky jej odlišují od ostatních "kolegů". Jedná se zejména o sedadla v interiéru, zbarvení wingletů i na vnitřní straně, protažením barvy na směrovce až do trupu a jiná verze (resp. barva) loga na směrovce i wingletech.

Posádka provedla s letounem na apronu karlovarského letiště krátkou "předváděčku"
a nabídla přítomným pohled na aeroplán ze všech stran. Boeing byl umístěn na stojánku 3. Do nádrží mu bylo načerpáno 11 tun paliva a do zavazadlových prostorů naložena první zavazadla více jak 80 pax.

Po přistání linkového B 737-55S ČSA (stojánka 1) vyrazila osmistovka po Bravu vlevo backtrackem přes pojížděcí D a A na místo vzletu dráhy 11, odkud s ní posádka cpt. Čecha v 11.02 odstartovala.

Cesta do Pardubic, při které však díky oblačnosti nebylo mnoho vidět trvala 30 minut. V 11.32 přistál na ranveji 27 tohoto východočeského letiště. Po přistoupení dalších cestujících, přivezených dvěma autobusy na plochu, následovala "projížďka" po dráze od prahu 09 po místo vzletu 27. Z této dráhy letoun odstartoval ve 12.15 a pokračoval na Řím, Sicílii, přes Středozemní moře k severnímu pobřeží Afriky a poté podél pobřeží k Monastiru, kde dosedl v 13.40 (14.40 SELČ) na dráhu 07.

Let probíhal převážně v letové hladině 10000 - 10800 m, venkovní teplota se pohybovala kolem - 51°C a vnitřní + 21°C, rychlost cca 855 km/h.

Po přistání v Monastiru byla k vidění letadla společností Lauda air, Karthago airlines, Tunis air, Nouvell air a k odletu připravený B 738 Travel Servisu OK-TVE. Na obrazovce v příletové hale bylo poprvé v historii možné spatřit nápis - arrival from Karlovy Vary. Jestlipak Tunisani vůbec tuší, kde se toto město nachází ?

Pár slov k destinaci:

Hammamet - místo mého pobytu, se nachází asi 100 km od letiště v Monastiru. Přijatelnější by proto rozhodně bylo přistání v cca 60 km vzdáleném hlavním městě Tuniska - Tunisu. Přílet do Monastiru však vysvětluje skutečnost, že toto letiště slouží převážně charterovým letům, zatímco Tunis letům pravidelným.

I přesto se však transfer z monastirského letiště dá přežít a je možné jej charakterizovat i poznávací jízdou Tuniskem.

Hammamet a 15 km od něj vzdálený Nabeul jsou označovány za převážně turistické oblasti, ale ani ten, kdo touží poznat život a zvyky domorodců nebude ochuzen.

Každopádně lze ve srovnání se severem i jihem země mluvit o jedné z nejlepších, nejčistějších a nejudržovanějších oblastí, kde si každý najde to své a dny volna tak plně využije.

Není ještě od věci poznamenat, že Vás ono užívání si nepřijde nikterak draho. Kurz této nekonvertibilní (ne volně směnitelné) měny (dinár) v posledních letech výrazně poklesl a pořídit se tak dá téměř vše za ceny jako u nás, mnohdy i za méně.

Kdo tedy hledá ideální dovolenou s příznivým poměrem cena/výkon v příjemném prostředí a navíc i s dopravou přímo z KLV, je Tunisko ideální volba. I přesto, že je tato země nejcivilizovanější oblastí severní Afriky, je velmi vhodné zvolit jako ubytovací zařízení hotel kategorie 3+ a vyšší.

První zpáteční let s turisty na palubě se uskutečnil dne 11. 6. 2004 a i tento byl operován letounem B 738 OK-TVC (zároveň to byl taky poslední let tohoto Boeingu na trase Monastir - Karlovy Vary). Na letišti v Monastiru přistál toho dne krátce před půl šestou ranní tamního času a z dráhy 25 vzlétnul v 6.35 (7.35 SELČ). Cesta do KLV měla trvat cca 120 minut a směřovala z Monastiru na Sicílii, Řím, přes Itálii na Rakousko - Innsbruck, na německý Mnichov a na LKKV, kde měl B737 dosednout v 9.35. V Karlových Varech panovalo v tu dobu vskutku nevlídné počasí. Boeing byl vektorován na "paprsek" dráhy 29, na kterou s ním kapitán vskutku výborně a snad i hrdinsky v 9.50 dosedl a dokázal tak, že zde lze přistát i za velmi nepříznivých podmínek. Na stojánce 1 postál do 10.55, kdy s ním vyměněná posádka, v čele s mistrem světa v letecké akrobacii, cpt. Jirmusem, vzlétla zpět - přes Pardubice - do Monastiru.

Let s touto společností byl až na podávané občerstvení, které bylo údajně způsobené nemožností doplnění zásob během dne (letoun se totiž bez možnosti doplnění catteringu pohybuje mimo Prahu od 4.00 do pozdních odpoledních hodin) velmi dobrý a letouny této společnosti a cestovní kanceláře dokazují, že i z karlovarského letiště lze létat k moři a že lety jsou vytížené a je o ně zájem.

Na závěr lze snad dodat nejen přání, aby tato skutečnost vydržela celé léto roku 2004, ale aby letouny TVS přistávaly na letišti v Karlových Varech i v příštích letech a třeba i častěji a odlétaly do dalších destinací.

Fotogalerie

Letadla, která byla k vidění v Monastiru:

A 320-212 (TS-INE) - Nouvelair Tunisie
Boeing 737-33A (TS-IEC) - Karthago Airlines
Boeing 737-8Z9 (OE-LNK) - Lauda Air
Boeing 737-8CX (OK-TVE) - Travel Service
Boeing 737-3Q8 (TS-IEF) - Karthago Airlines
Airbus A 320-211 (TS-IMH) - Tunis Air
Airbus A 319-114 (TS-IMK) - Tunis Air

a další.

Jiří Nedoma, LKKV info