Víkendová výprava do metropole Bavorska
Mnichov s Augsburg Airways z týmu Lufthansy
2. května 2009

Letenky na letošní lety Lufthansy, resp. Augsburg Airways doplnily seznam plánovaných letů poté, co vlajkový dopravce Německa vloni výrazně snížil jejich ceny. Jako první byla objednána cesta na 2. květen do německého Mnichova. Původně plánovaný zpáteční let s další leteckou společností - Air Dolomiti byl několik měsíců po rezervaci zrušen a přesunut na pozdější večerní odlet opět společnosti Augsburg Airways.

Druhý květnový den časně ráno vyrazila naše čtyřčlenná sestava z Karlových Varů a zamířila na Prahu. Po komplikované cestě jsme stanuli na největším českém letišti krátce před 6. hodinou. Check-in byl proveden v předstihu online přes portál Lufthansy, a tak naše kroky směřovaly místo k odbavovací přepážce na vyhlídkovou terasu za účelem shlédnutí ještě "spícího" Dashe 8-402Q, který obsluhuje většinu linek zmíněné společnosti do Mnichova, a poté přímo do tranzitního prostoru ke gatu C12, odkud byl let LH 3277 boardován.

Do Mnichova toho rána cestovalo přibližně 35 cestujících. Stojánku letoun reg. D-ADHS opustil prakticky přesně podle plánovaného odletu a po TWYs H, L, R zamířil k RWY 31, ze které v 7:18 hod. vzlétnul. Příjemný a ničím nerušený let s posádkou kapitána Kastmanna doplnila malá snídaně, která je u LH podávána samozřejmě v ceně letenky.
Na dráhu 26R mnichovského letiště dosedl letoun v 7:55 hod. místního času. Po opuštění Dashe následovala poměrně dlouhá projížďka k příletové části terminálu.

Před samotným opuštěním letiště jsme ještě otestovali Quick check-in Lufthansy a zakoupili celodenní skupinovou jízdenku (18 EUR - platí až pro pět osob) na S-Bahn. Nejprve padla volba na obvyklý mnichovský spotterský bod - Besucherpark - nacházející se jednu stanici S-Bahnu od letiště. Pod tímto spotterským a vyhlídkovým místem se nachází rovněž restaurace, obchod s modely letadel a dalšími leteckými artikly a také expozice tří historických letadel, jejichž prohlídku jsme do doby této mnichovské návštěvy tak trochu opomíjeli.

Provoz byl o sobotním ránu na mnichovské letiště nezvykle řídký a nepestrý. Ani světlo fotografování příliš nepřálo. A tak po pár desítkách minut pobytu na spotterském místě padlo rozhodnutí zamířit spíše na prohlídku oněch historických letounů, leteckého shopu a přilehlých prostor. Návštěvnickou oblast opouštíme kolem půl dvanácté a přesunujeme se na stanici S-Bahnu (v našem případě S8) do centra Mnichova, přesně na stanici Marienplatz.

U místní kašny se naše skupina o první hodině odpolední rozrostla o dvě milé průvodkyně, které nás na pouti bavorským městem doprovázely po příštích několik hodin a zahrnuli nás vskutku množstvím informací o tomto městě. Naše zraky nejprve stanuly na Nové radnici a sloupci Marian. Prohlídka města pokračovala návštěvou hlavního městského kostela Panny Marie (Frauen-Kirche), navštívili jsme mimo jiné i Theatinerkirsche a Odeonsplatz, poblíž kterého jsme strávili přijemné chvíle v téměř plně obsazené zahradní restauraci. On vůbec celý Mnichov byl během sobotního odpoledne návštěvníky jaksi přeplněný. Předtím než nad město dorazila odpolední bouřka, stačila ještě naše výprava shlédnout Hofgarten nebo Operu. Na trhu poblíž Marienplatz jsme se později s našimi odpoledními společnicemi rozloučili a opustili mnoha návštěvníky zaplněné centrum.

Zbývající čas do odletu byl vyplněn návštěvou obchodů, pozorováním místního provozu a malým občerstvením u gatu Lufthansy určeného pro boarding večerního letu do Prahy. Neomezené množství kávy a čaje tu nabízí německý vlajkový dopravce téměř u každé nástupní brány. Inu, není vlajkový dopravce jako vlajkový dopravce.

Dash 8-400 reg. D-ADHE, jemuž byl svěřen večerní let LH 3276 Augsburg Airways z týmu Lufthansy do Prahy, zaplnili cestující prakticky na maximum. I ke vzletu použil letoun RWY 26R a zamířil na českou metropoli. Než jsme stačili zkonzumovat malý snack, zahájila posádka poměrně prudké klesání a přiblížení na dráhu 31 pražské Ruzyně. Dash své putování poté ukončil na stejné stojánce, ze které jsme ráno s jeho "kolegou" do Mnichova odcestovali.

Po výstupu z letadla jsme si před odjezdem autobusu k terminálu prohlédli ještě pár detailů tohoto stroje, a poté již opustili provozní plochu, po pár minutách i terminál a samotné ruzyňské letiště.

LKKV.info

Reportáže z předchozích výprav do Mnichova (2004), (2006) a (2007) i ostatních našich cest naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Lufthansa - stránky letecké společnosti

Augsburg Airways - stránky letecké společnosti

Munich Airport - stránky letiště v Mnichově

Visitors park - stránka o návštěvnickém parku na mnichovském letišti

S-bahn - mapa mnichovského S-bahnu