Německo-italský trojúhelník

Condor, Hapag-Lloyd Express a Travel Service

Mnichov a Benátky - 20. srpna 2006

Kořeny německo-italské výpravy sahají do doby, kdy společnost Condor uvolnila do prodeje letenky v ceně 9 EUR vč. tax za one-way (mj. i na lety mezi Prahou a Mnichovem). Letenky v této ceně souvisely s 50. výročím od založení společnosti.
Původní plány zakoupit zpáteční letenku do Mnichova a mezičas využít ke spottingu a návštěvě města padly ve chvíli, kdy se za stejnou cenu ve výši 9 EUR bylo možné ve stejný den dostat z Mnichova do Benátek na letiště Marco Polo. Po bookingu tohoto leteckého "lupenu" jsme celý okruh doladili rezervací míst u Smart Wings na let z Benátek do Prahy.

Ve tříčlenném karlovarsko-pardubickém složení jsme se v neděli 20. srpna 2006 časně ráno sešli na Terminálu (tehdy ještě Sever) 2 a vyrazili k odbavení na let Condoru do Mnichova. Toho rána byl na tuto linku nasazen Airbus A320 (D-AICN).

Velmi řídce obsazený letoun vyrazil od gatu téměř přesně podle letového řádu a zamířil k prahu dráhu 24, ze které posléze odstartoval na svůj 34 min dlouhý let na letiště F. J. Strausse v Mnichově. Po přistání jsme si vzali pár leteckých pohledů, které byly k dispozici v přední části kabiny, rozloučili se s posádkou a nastoupili do autobusu mířícího k terminálu. Dopoledne jsme vyhradili návštěvě spotterské pyramidy nacházející se 1 stanici S-bahnem od letiště. Uprostřed letiště, mezi oběma paralelními drahami najdete restauraci, letecký krámek se vším všudy, vyhlídkovou terasu ve tvaru pyramidy a trojici odstavených veteránů JU-52, DC-3
a Constallationu. Jak pyramida, tak trojice letadel je přístupná po průchodu turniketem za 1euro. Na vrcholu terasy jsou lavičky, dalekohledy a taky spousta lidí. Tam započalo naše spottování a že toho bylo hodně.... Z obou paralelních drah neustále něco startovalo a stále byly vidět špalíry přistávajících letadel.Počasí nebylo nic moc, ale nepršelo. Když se dešťové kapky dostavily, byl již čas vyrazit zpět do haly na check-in letu Hapag-Lloydu do Benátek. Tehdejší HLX měl ještě free seating a tak odbavení proběhlo bleskurychle. Čas do odletu jsme vyplnili průzkumem obou terminálů a návštěvou meziterminální hudební show a volejbalových závodů té neděle na mnichovském letišti probíhající. Dost nevlídné počasí nás ale brzy zahnalo zpět do haly. Prošli jsme pasovou a bezpečnostní kontrolou, při které již tradičně v Mnichově předvádíme naše fotoaparáty a došli ke gatu A21, kde již postával náš B737-700 (D-AGEU). Téměř plně obsazený letoun odstartoval z Mnichova chvilku po 16. hodině odpolední. Čtyřicetiminutový let do Benátek byl tím nejneklidnějším, co jsme kdy zažili. Ve výšce 6,5 km nebyla o pořádné turbulence nouze. Ne příliš vlídné letušky se sice snažily roznést občerstvení, cestující však konzumaci především nápojů díky turbulencím raději neriskovali.

Situace se uklidnila až nad Itálií, kdy Boeing zahájil klesání na letiště Marco Polo - Tessera v Benátkách. Tam bylo oproti Mnichovu o 20°C více (Mnichov 12°C) a obloha naprosto vymetená, zkrátka ideální na podvečerní spotting.

Odlet do Prahy v 19:20 LT nám nedovoloval navštívit samotné město, později jsme však zjistili, že bychom částečnou prohlídku určitě stihli. Letadlo Travel Servisu, pro změnu B 737-800 OK-TVD (tehdy ještě v hybridních malajských barvách) dorazilo do Benátek až před 23. hodinou. Toho večera letoun spojil dvě Smart Wings linky (do Říma a do Benátek) a už pozdní odlet z Prahy byl zárukou výrazného zpoždění.
Téměř plné "osmikilo" opustilo Benátky zhruba 15 minut před půlnocí. Posádka kapitána Fleka vypadala znaveně. Steward radil cestujícím, jak postupovat při stížnosti na téměř 5 hod zpoždění, letušky roznášely občerstvení v podobě obložené housky a nealko nápoje. Po přistání v Praze jsme se ihned rozloučili a v nedělně-pondělní noci vyrazili k našim domovům.

Výprava to byla pěkná, skvrnkou bylo snad jen zpoždění v Benátkách. Jen byla trochu škoda, že jsme si více času nevyhradili na návštěvu samotných Benátek. Tak snad příště.

Jirka N., LKKV.info a Petr H., LKPD