S EasyJetem do metropole Lombardie;
Velikonoční víkend - Miláno - Itálie
2. - 5. dubna 2010

Za cíl letošní velikonoční výpravy byla po poměrně krátké úvaze zvolena italská Lombardie - přesněji její metropole Miláno. Již na podzim jsme pořídili za vskutku příznivé ceny letenky na cca. 40 km od Milána vzdálené letiště Malpensa.

Odlet z pražské Ruzyně byl plánován na pátek 2. dubna ve 12:45 hod. Jak už se však stalo v době letu předcházející zvykem, i v tento den měl letoun společnosti EasyJet z Milána do Prahy mířící zpoždění. K cestě zpět do Itálie se Airbus A319 reg. G-EZAB téměř zcela zaplněn vydal zhruba o hodinu později.

Něco málo přes hodinu trvající let nepřinesl až do samotného závěru nic výjimečného, a tak jsme si za příznivého počasí užívali stále neobyčejné pohledy na vrcholky Alp a Dolomit. Když už se nám putování evropskou oblohou zdálo neobyčejně dlouhé, ohlásil kapitán pouhých 5 minut do přistání a záhajil do té doby nepoznané prudké klesání. Nutno podotknout, že toho Airbusy zvládají opravdu hodně. Však nedávno se např. na leteckém serveru planes.cz objevila tuto skutečnost dokladující fotka přistávajícího letounu v rakouském Innsbrucku.

Inu, dosedli jsme na RWY 35L sluncem zalitého italského letiště a zamířili k terminálu vyhrazenému pouze pro lety společnosti EasyJet, která zde má jedno ze svých nemalých "hnízd". Z této báze, kam lze právě s EasyJetem pořídit letenky z Prahy za opravdu velmi dobré ceny, je pak možné se stejnou společností pokračovat do takových míst, jako je např. Santorini, Mallorca, Sardinie, Rhodos, Porto, Lisabon, Korfu, Dubrovník, Catánie a mnoho dalších.

Poměrně dlouhá cesta od letadla k vyzvednutí zavazadel byla záhy zkrácena zavazadly již na pásu přítomnými. Před terminálem jsme se po pár okamžicích rozhodli svěřit se jedné z autobusových společností zajišťujících přepravu mezi letištěm a centrem Milána. Při zakoupení více jak 3 lístků poskytuje jeden z dopravců (Malpensa Bus) slevu a ten tak v jednom směru vychází na 5 EUR /os. (jinak 7,50 EUR / os. / cesta).

Delší část cesty z letiště vede po dálnici a tato komunikace se pro svou kvalitu dá na rozdíl od dálnic v jiných státech za dálnici skutečně považovat. Na stanici Milano Centrale dorazil spoj přibližně po 40 minutách jízdy.

Následovala cesta milánským metrem a opravdu úžasnou tramvají. Bez nadsázky jsou místní tramvaje jedním ze symbolů lombardské metropole. Jejich historické vzezření a čistota působí opravdu pěkně. Za dobu našeho pobytu jsme navíc díky frekvenci spojů nepoznali, jak vypadá tramvaj plně obsazená.

Dosáhli jsme cíle - náš hotel Nasco se nacházel na Corso Sempione, pár stanic tramvají od samotného centra. Zbývající část dne byla vyhrazena průzkumu nejbližšího okolí.

Meteorologové předpovídali na víkend poměrně vydatné srážky. O sobotním ránu se však obloha ještě jevila příznivě, a tak jsme ihned po snídani zamířili "ve spolupráci" s tramvají a metrem na stanici S. Agostino, poblíž které se každou sobotu koná jeden z milánských trhů. A že je na takovém trhu, zvláště italském, velmi živo, je naprosto jasná věc.

Po malém občerstvení a za postupně se zatahující oblohy následovala prohlídka cihlové pevnosti Castello Sforzesco. Uvnitř zdejší galerie naší pozornosti neunikly sbírky keramiky a hudebních nástrojů. Že by však byly nějak uchvacující se povědět nedá. Snad jen sál vyhrazený poslednímu dílu Michelangela stojí ještě za zmínku a návštěvu.

Přímo za pevností se nachází poměrně rozlehlý park, ve kterém se odehrávají i takové události, jakými je např. svatba. Jedna taková se tu odehrávala i první dubnovou sobotu.

Během našeho pobytu v Miláně nemohla chybět detailní prohlídka nejznámější milánské pamětihodnosti a zároveň nejvelkolepější italské katedrály - Duomu, jejíž stavba započala již roku 1386, přičemž dokončeno bylo dílo až v roce 1813.

Obloha se během naší návštěvy zatáhla, a tak jsme návštěvu střechy katedrály, ze které je údajně úžasný výhled na celé město, oželeli. Místo toho jsme se však ke katedrále vydali ještě jednou o den později, krátce před půlnocí, když déšť ustal. Za tmy je tato katedrála snad ještě velkolepější.

Velmi podobná té neapolské, byť s naprosto jinými obchody a kavárnami, je místní Galleria Vittorio Emanuele, která spojuje náměstí u Duomu s divadlem a zároveň jednou z nejznámějších světových oper - La Scalou.

Z centra Milána ještě nesmíme zapomenout uvést Via Monte Napoleone, což je hlavní třída, na níž se nachází novoklasicistní paláce a mnoho luxusních obchodů. Návštěvníkům jsou zde k dispozici také trattorie a nechybí ani množství cukráren s jedinečnou italskou zmrzlinou.

Naši dočasnou milánskou základnu jsme o velikonočním pondělí opustili krátce po snídani a zamířili opět na Miláno Centrale a odtud na Terminál 2 milánského letiště Malpensa, odkud jsou lety EasyJetu odbavovány. Check-in procedura trvala vcelku dlouho, posuzování rozměrů a hmotnosti zavazadel cestujících byly pracovníky odbavení posuzovány velmi individuálně. Zbývala ještě chvilka na prohlídku shopů a pozorování místního provozu, a pak již dorazil Airbus A319 reg. G-EZAD, jemuž byla toho dne svěřena i pravidelná linka do Prahy. Na zhruba hodinovou cestu z Itálie se letoun vydal přibližně 30 minut po plánovaném čase odletu a z dráhy 35L milánské letiště opustil. Po vzletu byla pěkně vidět zejména nedaleká oblast jezer, např. Lago di Comabbio, Lago di Varese i Lago di Como. Prakticky plně obsazený Airbus s ještě plnějšími schránkami na zavazadla (jak by také ne, když se cestující povětšinou snaží vměstnat vše do svých kabinových kufříků) pokračoval v hladině přibližně 10 km na Lugano, Innsbruck, Mnichov a ruzyňskou dráhu 24, na kterou dosedl po půl 1. odpoledne.

Návštěvu lombardské metropole lze po našem průzkumu rozhodně doporučit. Na prohlídku města však bohatě stačí den až dva, a tak je-li pobyt plánován na dobu delší, není od věci uskutečnít výlet např. do Bergama či k nedalekým jezerům. Službám EasyJetu nemůžeme ani tentokrát (snad kromě zpoždění) nic vytknout, působí i nadále jako low-cost vyšší střední třídy. Jeho služeb v budoucnu jistě opět rádi využijeme.

 

LKKV.info

Reportáže z předchozích výprav naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

EasyJet - stránky letecké společnosti

Hotel Nasco - stránky našeho hotelu

Malpensa Airport - stránky jednoho z letišť v Miláně

Metro v Miláně - plánek milánského metra