lkkv air spotters web sitee
 

3. 11. 2007 - Nácvik součinnosti při letecké nehodě na LKKV

 

V noci 3.11.2007 proběhla  na LKKV praktická část největšího taktického  cvičení záchranných složek které by zasahovaly na leteckou nehodu na letišti. Na cvičení se podíleli; Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, jednotky požární ochrany podle požárního poplachového plánu, Policie ČR, Záchranná zdravotnická služba Karlovarského kraje, ČSA, 154. záchranný prapor Armády ČR, Ústav pro odborné zjišťování leteckých nehod, pracovníci Ministerstva zdravotnictví, zástupci Armády ČR z Karlovarského kraje, krizové štáby magistrátu Karlovy Vary a krajského úřadu, pracovníci Letiště Karlovy Vary a Řízení Letového Provozu ČR.

Cvičení se celkem zúčastnilo asi 350 lidí. Letoun byl A 320-214 reg. OK-LEE. Z důvodu bezpečnosti a finanční náročnosti nebyli použity záchranné skluzy ale pojízdné schody. Cvičila i posádka letounu která si vyzkoušela postupy při letecké nehodě. Do letadla vstupovali hasiči z jednotky HZS Karlovarského kraje stanice Karlovy Vary a jednotka letištních hasičů, kteří prováděli záchranu a první pomoc uvnitř letounu a prvotní třídění zraněných metodou START, další jednotky hasičů prováděli transport zraněných kteří nemohli samostatně odejít na stanoviště TRIAGE na nosítkách, zraněné osoby které byli schopny chůze doprovázeli příslušníci PČR. Cestující v letadle, kterých bylo 80, představovali členové jednotek sboru dobrovolných hasičů z Karlovarského kraje. Cvičení byli také přítomni pozvaní novináři, kteří v místním tisku někteří pravdivě a někteří s velkými chybami , informovali veřejnost.

Celkově cvičení "Letiště 2007" trvalo tři dny. První den cvičili jen krizové štáby dotčených institucí, druhý den proběhla praktická část na letišti a třetí den probíhala praktická část pro složky PČR při pátrání a identifikaci po letecké nehodě ve vojenském prostoru Doupov, kterého se mimo jednotlivých složek PČR z Karlovarského kraje zúčastnili také pracovníci Kriminalistického ústavu z Prahy.

Přinášíme několik fotografií přímo z prostoru cvičení na karlovarském letišti.

           

Hlavní role při simulování letecké nehody při přistání na karlovarském letišti byla svěřena linkovému Airbusu Českých aerolinií, Airbus A320-214 registrace OK-LEE.

 

 
© foto a text Jiří Kot, HZS KVK, 2007
© lkkv air spotters group