Vyhlídkový let s A319 Air Berlin - Norimberk
25. března 2007

Na letišti v německém Norimberku se v neděli 25. března konala Airport Party, jejíž součástí byly mj. vyhlídkové lety s leteckou společností Air Berlin. Ty jsme si bez otálení zarezervovali v pátek 16. března a těšili se na další leteckou výpravu.

Z Karlových Varů jsme vyrazili v neděli po 7. hodině ranní. Cesta na letiště v NUE trvala s menší přestávkou na snídani 2 a půl hodiny. K odstavení auta posloužilo parkoviště P2 naproti terminálu - parkovné vyšlo na 6 Euro za 4 hodiny.

Vyrazili jsme do terminálu. Quick check-in s námi v případě tohoto speciálního letu nechtěl spolupracovat, nezbylo než se odbavit na check-in přepážce. Jak jsme si přáli, obdrželi jsme místa 18 A, B, E, F, aby bylo opravdu vidět vše z obou stran.

Další cesta, při které jsme posbírali pár propagačních materiálů letiště, vedla na vyhlídkovou terasu. Na apronu v té době postával Regional Jet SASu - Cimber Air (OY-MBT). Od hangáru Air Berlin byl právě vytlačován Airbus A319.

Následovala procházka podél terminálu až k věži řízení letového provozu. Kolem 11. hodiny jsme prošli bezpečnostní kontrolou a dostavili se do gatu A16, odkud byl náš let boardován. Před terminálem postávaly v té době mj. dva Boeingy 737-800w Air Berlin, ale podle nakladání kufrů jsme dospěli k závěru, že ani jeden z nich nebude náš.
Původně plánovaný Boeing 737-800w byl k naší velké radosti nahrazen jedním ze čtyř Airbusů 319 společnosti - letounem A319-132 (D-ABGB). Tři ze čtyř členů naší výpravy až do včerejška tímto typem neletěli. Délka vyhlídkových letů nad NUE byla stanovena na 45 minut.

Ze stojánky se na vyčkávací místo pro vzlet z dráhy 10 vydal A319 pár minut před 12. hodinou. Vzlet proběhl minutu po poledni. Vzhledem k silnějšímu větru byly zvlášť při startu a přistání turbulence, což však rozhodně nebylo na škodu :-). Let byl i díky počasí vskutku nádherný. Ve výšce cca 3 km jsme si během 15 minut prohlédli celý Norimberk, letoun se pak vydal do vzdálenějšího okolí k městu Erlangen. Cestou byl podáván catering - sýrová houska a nápoj. Ve 12.35 zahájil letoun klesání a přiblížení opět na rwy 10. Pak ale přišlo něco, co jsme již párkrát měli možnost vidět ze země, z letounu však nikdy.

Následoval go around, Airbus začal opět prudce stoupat a následovalo bonusových 20 minut vyhlídkového letu. Druhé přiblížení už bylo ve 13:05 hod. zakončeno úspěšným přistáním na rwy 10 norimberského letiště. Rozloučili jsme se s posádkou a vyrazili k prahu dráhy 10 za spottingem. Pak již následovala zpáteční cesta do Karlových Varů, kam jsme dorazili přesně v 5 odpoledne.

Let s Air Berlin byl dalším z nezapomenutelných zážitků. Po zkušenostech s Condorem, Hapag-Lloydem a Germanwings je nutné uznat, že německé charterové (z části low-cost) společnosti mají nasazenou laťku opravdu hodně vysoko. Bude nám potěšením se na palubě letadla některé z nich opět proletět i do vzdálenější destinace.

Jirka (LKKV info), Jirka, Ondra, Michal

Související odkazy:

Air Berlin - oficiální web společnosti - česká verze

NUE airport - web letiště v Norimberku - česká verze