Druhý vyhlídkový let s A319 Air Berlin - Norimberk
6. dubna 2008

I letos se na letišti v německém Norimberku konala Airport Party. Její součástí je již tradičně představení nově nalétávaných destinací, průzkum mezi potenciálními cestujícími a především propagace samotného letiště mnoha způsoby. I první dubnovou neděli byly v rámci této akce k dispozici 3 vyhlídkové lety s nejnovějším Airbusem A319 letecké společnosti Air Berlin. První z nich mající plánovaný odlet v 11 hodin jsme si zhruba tři týdny předem zarezervovali. Letenky na tyto lety byly již 14 dnů před dnem konání všechny beznadějně vyprodány.

Z Karlových Varů jsme vyrazili v neděli přesně v 6 hodin ráno. Bylo zataženo a deštivo, jen občas se na pár vteřin ukázaly sluneční paprsky. Cesta na norimberské letiště trvala téměř 150 minut. K odstavení auta opět posloužilo parkoviště P2 naproti terminálu - parkovné vychází na 6 EUR, není-li stání delší než 4 hodiny, za 4 - 8 hodin je pak účtováno 9 EUR.

Po krátké snídani jsme zamířili do letištního terminálu k odbavení. Na prostranství před halou se již připravovaly další doprovodné akce pro všechny věkové kategorie.

Na check-inu jsme požádali opět o místa v 18. řadě, jak tomu bylo i v roce předchozím. Procházka po letišti, pozorování nepříliš hustého nedělního ranního provou a návštěva Duty Free shopů vyplnily dobu do odletu.

Na letišti v Norimberku byla toho rána k vidění letadla společností Lufthansa, Air Berlin, KLM, SAS - Cimber Air nebo Swiss. Na stejné stojánce jako v roce předchozím postával do nového "kabátku" oděný Airbus A319 určený k vyhlídkovým letům.

Prošli jsme bezpečnostní kontrolou, při které byl opět zájem o předvedení fotoaparátu, a dostavili se do gatu A16. O půl 11. byl zahájen boarding. Délka vyhlídkových letů nad NUE byla stanovena na 45 minut.

Letoun vypadal opravdu moc pěkně, bylo znát, že je dle zveřejněných propozic opravdu nový. Jak jsme se později dozvěděli, byl to vůbec první start tohoto letounu s cestujícími na palubě. Airbus A319 reg. (D-ABGK) byl společnosti dodán teprve 1. dubna letošního roku.

Po krátkém proslovu kapitána, nahození motorů a pojíždění k prahu dráhy následoval vzlet z RWY 28. Přesně 45 minut trvající let, který byl oproti loňskému roku bez občerstvení a go aroundu, směřoval na Ingolstadt, Mnichov a přes Regensburg zpět do Norimberku. Na RWY 28 EDDN se letoun vrátil dvě minuty po nedělním poledni.

Po příletu jsme ještě stěží prošli díky akci velmi plný letištní terminál a s pár suvenýry z norimberského letiště pak za přikusování housky s Bratwurstem zamířili na parkoviště. Cestou zpět jsme si ještě hodinku postáli v dálniční koloně a před pátou hodinou odpolední dorazili do Karlových Varů.

I přes mnohem jednodušší provedení oproti loňskému roku byl i druhý vyhlídkový let s Air Berlinem moc pěkný, zvlášť když se jednalo o úplně nový aeroplán (5 dní po dodání společnosti). Zajímavá byla i obměněná trasa vyhlídkového letu. I přes aprílové rozmary počasí bylo pár míst pěkně vidět.

Akce, při které se letiště otevře široké veřejnosti a zároveň provede cenné průzkumy - stačí nabídnout nějakou drobnost a hned všichni ochotně vyplňují dotazníky - stála opět za to. Ve srovnání s loňským rokem došlo k rozšíření destinací a služeb pro cestující, které jsou stále nabízeny v příjemném prostředí kapacitně vyhovujícího terminálu, který zvenčí rozhodně není architektonickým skvostem, ale uvnitř ideálně řešenou stavbou.

 

Jirka N. (LKKV info)

Související odkazy:

Air Berlin - oficiální web společnosti - česká verze

NUE airport - web letiště v Norimberku - česká verze

Vyhlídkový let s A319 Air Berlin 2007 - report z předchozího ročníku