Norimberská Airport Party aneb
vyhlídkový let s Air Berlin č. 3
22. března 2009

Letošní norimberská letištní party na sebe nechala opravdu dlouho čekat. Teprve během února se objevily první zprávy, ze kterých byl patrný alespoň termín jejího konání - 22. březen 2009. Březnový víkend okolo tohoto data nám vloni přinesl nemalé komplikace během cesty z Karlových Varů na toto letiště k odletu Boeingu 737 Air Berlinu do Vídně a posléze se Sky Europe Airlines do Innsbrucku. Husté sněžení, námraza na silnici a pár po příkopech se povalujících vozů nám daly zabrat. A tak jsme k letišti v Norimberku dorazili s vyplazeným jazykem necelou hodinu před plánovaným odletem našeho letadla do rakouské metropole.

Po letošní tuhé zimě byly obavy z podobného počasí na místě. Přesto jsme však 6. března, kdy Air Berlin zahájil prodej letenek na již tradiční vyhlídkový let neváhali a pořídili si je.

Karlovy Vary opustila naše tříčlenná sestava pár minut před 8. hodinou ranní dvaadvacátého březnového dne. Ráno to bylo mrazivé, obloha zatažená. Jak ale plynuly kilometry německé dálnice, nebe se čím dál tím více protrhávalo a nad Norimberkem už modrá barva jednoznačně převládala. Bohužel tomu tak nebylo nadlouho. Před polednem celou oblast zahalila slabá mlha.

Zájemci o vyhlídkový let nad Norimberkem a okolím byli tentokrát lákáni do Airbusu A320 (předchozí léta v rámci této akce poletovaly A319). A vskutku byl na obvyklé, od terminálu vzdálenější stojánce Airbus A320 připraven.

Na poslední chvíli jsme "ukořistili" pár okenních míst v letounu a vydali se na průzkum terminálu. Zástupci Lufthansy obdarovávali návštěvníky gumovými letadýlky, Swiss zas prezentoval nové linky a lákal příchozí k soutěži o dva lety do Švýcarska a k tomu všemu se letištěm linuly převážně jižanské rytmy v podání na party účinkujících interpretů.

K polétání nad Německem jsme tentokrát zvolili druhý (ve 12:45 hod.) ze tří nabízených letů. Čas do odletu patřil pozorování letového provozu včetně A320 D-ABDT Air Berlinu vyhrazeného pro vyhlídkové lety, prohlídce Duty Free Shopů a průzkumu modelů letadel, zda by některé z nich nemohlo uvíznout v našich sbírkách.

Boarding z gatu A9 započal v dostatečném předstihu. Ačkoli knihovací systém naznačoval vyprodaný let, pár míst v Airbusu přeci jen zbývalo.

Poměrně mladý kapitán předstoupil před cestující a podal stručné informace o průběhu letu. Pak se odebral do pilotní kabiny, aby za pár minut zahájil s letadlem pojíždění k místu vzletu z dráhy 28 a posléze z ní i odstartoval.

Nad Norimberkem a okolím se mezitím objevila nízká oblačnost. Po prvotním stoupání zhruba do 3 kilometrů pronesl kapitán první informaci o opětovném klesání do výšky 900 m. Jinak by nebylo vidět zhola nic.

Vyhlídkový cca 45 min. let mířil tentokrát opět na Ingolstadt, významnou část letu zabral i nízkohladinný okružní let nad samotným Norimberkem. Kapitán upozornil na divadlo, nádraží, obchodní centrum ... "přilepení" většiny cestujících na okénka a maximální užívání si. Tak to vypadalo vždy při sdělení některé terénní informace z kokpitu.

Zahájili jsme přiblížení na RWY 28 EDDN. K dráze jsme se skutečně přiblížili, ale po minutí dotykových pásem začalo být mnohem jasnější, že tihle pasažéři zažijí po dvou letech opět něco úžasného. Low pass nad ranvejí zakončila posádka až těsně před koncem opětovným vzletem a zhruba desetiminutovým leteckým bonusem ve směru na Erlangen a zpět na RWY 28.

Po druhém přiblížení už následovalo skutečně dosednutí na letištní plochu a pojíždění na již tradičně pro tuto akci vyhrazenou stojánku na ploše.

Ani letos nechyběla tradiční červená čokoládová srdíčka Air Berlin a bonbony. Finále našeho setkání s Airbusem A320 neměcké společnosti patřilo návštěvě pilotní kabiny. Kapitán a jeho velmi mladý kolega nás ve svém zabydleném (všude se povalující chipsy, cola, srdíčka) prostoru vřele přivítali. Prohodili jsme pár slov o letu i místě, odkud jsme za Air Berlinem opět přijeli, a pak se na palubě letištního autobusu vydali zpět do terminálu.

Za stále pokračujících převážně jižanských rytmů linoucích se napříč terminálem nás do svých útrob "nalákal" místní Airport Shop, ze kterého jsme si odnesli miniaturní modely Airbusu A320 Lufthansy.

Nastal čas na tradiční housku s Bratwurstem. Tradiční pokrm se na norimberském letišti prodával ve velkém. Během jeho konzumace jsme shlédli ukázku činnosti místní hasičské techniky, a pak byl již čas přesunout se k prahu dráhy 10 a pozorovat před několika minutami zevnitř zažitý nízký průlet za dráhou také zvenku.

Airbus A320 D-ABDT se k ranveji 28 přiblížil pár minut po 15. hodině a stejně jako na předchozích dvou vyhlídkových letech low pass zopakoval. Rovněž pohled ze země byl famózním zážitkem.

Opustili jsme norimberské letiště. Nedaleko vzdušného přístavu naší pozornosti neuniknul autosalón s vozy německých značek. A že jich tu v různých provedeních a velikostech bylo ...

Následovala cesta do Čech. Finále nedělní výpravy patřilo osvěžení a občerstvení v naší oblíbené karlovarské restauraci U Draka, kde jsme celou akci zhodnotili jako velmi úspěšnou.

Ani třetí ročník norimberské Airport Party nezklamal. Po předchozích ročnících, kdy vyhlídkové lety zajišťoval A319 ve starých a A319 v nových barvách, se tentokrát naskytla možnost otestovat airberlinský Airbus A320. Událost, která již tradičně láká mnoho návštěvníků z Norimberka i jeho širokého okolí, se i tento rok zařadila mezi bezvadné s letadly spojené zážitky. Tak tedy: Auf Wiedersehen, Flughafen Nürnberg.

Videa z Airport Party na youtube.com

Video 1, Video 2, Video 3, Video 4, Video 5, Video 6

Reportáže z předchozích ročníků norimberké Airport Party (2007) a (2008) i ostatních našich cest naleznete v sekci Letecké výpravy

Jirka N., LKKV.info, Kuba J., Ondra T.

Související odkazy:

Nürnberg Airport - stránky norimberského letiště

Air Berlin - webové stránky letecké společnosti