Se Sky Europe Airlines do Paříže 2
aneb "reparát" z návštěvy francouzské metropole
19. září 2008

První cestu do Paříže jsme v dosud nejpočetnější sestavě absolvovali 23. března 2007. Do Francie nás tehdy cestovalo 17. Počasí nám však tehdy nedopřálo vidět město na řece Seině ve slunečním svitu. Obloha se pár minut po přistání na pařížském Orly zatáhla a až do večera zůstalo chladno, šedo a deštivo.

Díky famózní akci Sky Europe Airlines (250 Kč za zpáteční letenku vč. poplatků), která probíhala začátkem července letošního roku, jsme se rozhodli pro pařížský reparát a zaknihovali, i když ve výrazně méně početné sestavě, letenky na jeden ze zářijových pátků.

Na Ruzyni jsme se 19. září sešli kolem 6. hodiny ranní. U gatu D4 postával v ten den na linku do Paříže nasazený Boeing 737-76N reg. OM-NGE. Uspokojivě zaplněný letoun se k cestě do Paříže vydal pár minut po plánovaném odletu, na Orly pak dorazil naprosto přesně v 8:30 hod. místního času. Dle anglického proslovu kapitána Saba a česky podaných informací prvním důstojníkem probíhal let ve výšce 12 200 m rychlostí kolem 880 km/h při venkovní teplotě -50°C přes Karlovy Vary, Norimberk, Stuttgart, Curych, Basilej a Dijon.

Po příletu do Paříže mířily naše kroky ke kiosku v příletové hale (přízemí, doprava a doleva za roh), kde se prodávají jízdenky na nejrychlejší spojení do centra města (Orlyval a RER) a další. Na pultu jsou zde zdarma k dispozici velmi dobré mapy, na nichž jsou kombinovány nejvýznamnější památky s trasami metra.

Pro cestu do centra bylo tentokrát rozhodnuto použít low-cost variantu. Nastoupili jsme tedy před terminálem Orly - Süd na nástupišti 3 do busu č. 183, zakoupili u řidiče lístek za 1,60 EUR a nechali se vézt cca 45 minut na stanici metra č. 7 - Porte de Choisy.

Automat v metru nám pak za 11,40 EUR vydal tzv. Carnet - 10 jednotlivých jízdenek, které lze použít prakticky na všechny městské dopravní prostředky uvnitř metropole. Deset lupenů jsme vždy rozdělili mezi dva cestovatele a za jeden kousek vyrazili na stanici Pont Marie poblíž Notre-Damu. Po vystoupení z metra nás přivítala modrá obloha a příjemné teplo.

Zakousli jsme se do jednoho v krámku nacházejícího se poblíž zakoupeného Crossantu a přitom obdivovali Notre-Dame.

Metro č. 10 nás následně zavezlo poblíž Invalidovny, odkud naše kroky po prohlídce zamířily k Eiffelově věži. I přes nádherné počasí se nám ani tentokrát nepodařilo vystoupat, resp. vyjet až na její samotný vrchol. Zkrátka nebyl čas.

Po cca 1 km chůze stanul před námi další významný bod Paříže - Vítězný oblouk. Byl poslední naší zastávkou v této části města.

Bylo na čase použít opět metro a dopravit se na Montmartre. Procházka zdejšími uličkami, Place du Tertre, Sacré-Coeur a posezení u pařížské kávy zakončily naši další expresní pařížskou návštěvu.

Zahájili jsme přesun na letiště - opět metrem č. 7 (pozor, ne všechny soupravy míří na Porte de Choisy, je potřeba sledovat display v nástupní stanici). Podobná situace se opakuje i při přestupu na bus 183. Snad jen každý desátý míří až na Orly, ostatní končí na dřívějších stanicích. I na bus 183 je možné použít případně zbylý lístek z Carnetu (viz výše).

Po příjezdu na Orly jsme zamířili přímo na check-in. Přestože do plánovaného odletu zbývalo něco málo pod hodinu, dostali jsme místa u okna v přední části kabiny, o která jsme požádali.

Mírně zpožděný přistál na Orly "starý známý" B 737 OM-NGE. Cesta zpět stála opět za to. Bylo navíc potřeba oslavit 120. let jednoho ze členů výpravy. "NGEčko" s posádkou kapitána Zamboje, které z Paříže v letové hladině 11800 m při teplotě -50°C letělo přes Lucemburk a Frankfurt. - dosedlo na RWY 06 LKPR ve 21:45 hod. místního času. Plni dalších zážitků z druhé pařížské výpravy jsme se rozloučili a vydali zpět k domovu.

Letošní jednodenní Paříž byla o mnoho lepší než ta loňská, především díky počasí, které v Paříži vládlo. Navštívili jsme také další nám dosud neznámá místa a vůbec samotná atmosféra tohoto města prostě nemá chybu. Tak zas někdy :-)

LKKV.info

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - stránky letecké společnosti

Paříž - informace o městě a jeho památkách

Orly Airport Guide - info o letišti Paříž / Orly a o možnostech přepravy z / do města

Turistická mapa centra Paříže - v kombinaci veřejné dopravy a významných památek