Se Sky Europe na kávu k Seině - Paříž 23. 3. 2007

Na podzim loňského roku se na webových stránkách Sky Europe Airlines objevila vskutku neodmítnutelná nabídka letenek na pařížské letiště Orly. V ceně 675 Kč jich bylo k dispozici jen několik - přesně 17 :-)

V pátek 23. března jsme se mezi 5. a půl 7. ranní sešli na TS2 letiště Praha-Ruzyně mezi check-iny Sky Europe a fialovou krávou Milkou. Poté vyrazila dosud největší skupina v historii našich výprav přes pasovou a bezpečnostní kontrolu do tranzitu. Na apronu toho rána postával jen jeden z letounů Sky Europe Airlines - Boeing 737-76N(WL) reg. OM-NGF, který byl do flotily společnosti zařazen 28. října 2006. Boarding by bus proběhl z gatu C19. Let do Paříže trval přesně hodinu a 15 minut (7:15 - 8:30), převážně ve výšce 12 200 m. Na letišti v Orly byla toho rána v užívání dráha 26. Původně krásné slunečné počasí se záhy změnilo v jednolitou šeď.Po zakoupení jednodenní jizdenky jsme se Orlyvalem (vláček spojující oba Orly terminály se stanicí RERu Anthony) přesunuli na stanici RERu a odtud zamířili do centra - k Notre-Damu.

Po jeho prohlídce se při cestě k Louveru dost silně rozpršelo, tak jsme "zapadli" do nejbližší kavárničky. Francouzská snídaně byla opravdu božská.

Justiční palác, Louvre, Vítězný oblouk nebo Eiffelova věž byly dalšimi zastávkami našeho pařížského putování. Odpoledne přestalo i na pár desítek minut pršet. To však byla pouze předzvěst ještě většího lijáku, před kterým jsme už všichni utekli do metra, kterým jsmes přestupem na RER a Orlyval dojeli opět na letiště.Dobu před odletem jsme využili k prohlídce druhého letištního terminálu, návštěvě vyhlídkové terasy, ze které byly vidět proudy deště častované letouny Royal Air Maroc, Air Senegal, Corsair, Turkish Airlines, Air France a dalších. Před 18. hodinou jsme zamířili na check-in letu NE 2307 do Prahy. Po krátké prohlídce místních duty free shopů jsme zamířili naopak velmi dlouhou cestou k bezpečnostní kontrole a do skleněného hromadného před-gatu "G". O východ vedle postával nejnovější stroj Sky Europe Airlines - letoun reg. OM-NGK letící toho dne do Bratislavy. Po chvíli byla k vidění další sedmistovka společnosti operující let z/do Budapešti, našemu Boeingu se do Paříže jaksi nechtělo. Hodinové zpoždění však vykompenzoval úžasný pohled na sklo nalepený B 747 Corsairu a v neposlední řadě nasazení druhého nejnovějšího B 737-76N(WL) reg. OM-NGJ (společnosti dodán 21. února 2007) na večerní lince Sky Europe Airlines do Prahy.

Zpáteční let trval hodinu a dvacet minut. Některé členy výpravy probudilo z tvrdého spánku za letu až tvrdé dosednutí na rwy 06 LKPR. Výprava to byla i přes nepřízeň počasí moc pěkná a jistě se dočká - snad za slunečnější oblohy - opakování.

ČLENOVÉ DOSUD NEJPOČETNĚJŠÍ VÝPRAVY

Jirka N. (LKKV info), Jirka K. (LKKV info), Honza S. (LKKV info), Ondra S. (OS-planes.info), Lucka P., Ondra B., Ondra T., Michal B. Aleš B., Maruška, Alena T., Petr H. (lkpd.site.cz), Jakub V., Jarča V., Jakub J. a Jana R.

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - oficiální web společnosti - česká verze

Paříž - report člena výpravy - Ondry S. z LKTB

Paříž/Orly - report člena výpravy - Petra Huňáčka z LKPD

Paříž/Orly - stránky o letišti