Z Karlových Varů na Rhodos - Řecko 2007
28. srpna - 7. září 2007

Výprava na 4. největší řecký ostrov, kam bylo v letošní letní sezóně možné poprvé odletět z Karlových Varů, začala v úterý 28. srpna v odpoledních hodinách. Odletu z karlovarského letiště předcházel návrat z předchozí výpravy po Bulharsku, rychlý přesun z Prahy do Karlových Varů a prohození kufrů. Pak již následoval odjezd na karlovarské letiště a příprava k odletu. Tímto bych chtěl poděkovat celému toho dne činnému osazenstvu karlovarského handlingu za seating, byť jak později posádka Travel Servisu rozhodla - platný až z Pardubic.

Boeing 737-86N OK-TVD, se kterým jsem toho dne měl co do činění již počtvrté, dorazil na LKKV téměř přesně podle letového řádu - v 18.40. Po krátkém pobytu na stojánce 1 apronu LKKV, výměně pár desítek cestujících a bagáže byl letoun vzhledem k současnému pobytu B 737-300 Karthago Airlines vypushován až na dráhu. Následovalo rychlé pojíždění na místo vzletu z dráhy 11 a v 19:08 LT bleskurychlý start - bylo přeci jen potřeba stihnout slot. Vzlet z 2150 m dlouhé dráhy byl se 157 pax na palubě opravdu perfektní. Tady zkrátka žádné redukce na motorech nemají své místo a plný výkon motorů byl opravdu znát.

Po dvaceti minutách letu, během kterého nebylo vidět zhola nic, dosedlo TVDčko s posádkou kapitána Strnada na RWY 09 pardubického letiště a po backtracku dopojíždělo na tamní apron. Vedoucí kabiny požádala cestující končící v Pardubicích, aby si vystoupili z letadla, cestující z Karlových Varů je po pár minutách následovali. Byli jsme převezeni do tranzitní haly. Čas, během kterého probíhal úklid letadla, výměna cateringu a posádek, jsme strávili klábosením s pardubickým spotterským guru - Petrem H. alias Tryskáčkem, mj. o plánech rozvoje i ve spotterské oblasti. Nová sestava palubního personálu, v jejimž čele stál kapitán Gordon Foggo, dorazila pár minut před 21. hodinou. Boarding byl zahájen po čtvrt na deset večer. Z dráhy 09 LKPD vzlétlo TVDčko se 164 pax na palubě zhruba ve 21:40. Let byl klidný, letušky vypadaly dost unaveně, ale byly v pohodě, catering chutný a vůbec - takový normální poklidný večerně-noční let.

Chvilku před půlnocí (první hodinou ranní řeckého času) se objevil nádherně osvícený Rhodos. Klesání probíhalo podél severní špičky ostrova, kde se nachází i stejnojmenné hlavní město. Přistání proběhlo v 1:03 místního času na RWY 25 mezinárodního letiště Diagoras. Následovalo odbavení a transfer do hotelu.

Část pobytu na Rhodu jsme vyhradili detailní prohlídce historické části hlavního města, plavbě podél tureckého pobřeží na cca 2 hodiny vzdálený ostrov Symi, lehkému spottingu na Diagorasu a pár posledních dnů se zapůjčeným autem co nejdetailnější prohlídce celého ostrova. Myslím, že Rhodos už teď známe opravdu dobře, a to byl taky cíl.

Zpáteční let byl naplánován na pátek 7. září. Na letiště jsme dorazili téměř 2 a půl hodiny před plánovaným odletem. Přestože Diagoras není zrovna velké letiště, panoval tu neuvěřitelný chaos a absolutní nekoordinace čehokoliv s odbavením souvisejícím. Třešínkou na dortu pak bylo samotné odbavení, při kterém jsou kufry klasicky pokládány na váhu, ale po vydání palubenek se jich cestující nezbaví, nýbrž je musí odnést přes půl haly k rentgenu. Zdali se jednalo o mimořádnou situaci se nám už nepodařilo zjistit. Seating byl ale naprosto OK a tentokrát za něj patří dík kamarádovi Pavlovi.

Mé přání proletět se jiným letadlem než s OK-TVD se vyplnilo a k mé radosti dorazil na Rhodos v pátek odpoledne Boeing 737-86N OK-TVA. Jak se později ukázalo, byla to zřejmě na dlouho poslední šance se s tímto strojem v evropských končinách svézt, neboť hned nadcházející pondělí byl přeletěn na nový lak do Norwiche a následující týden pak dlouhodobě pronajat Oman Airu tak jako před časem OK-TVQ.

Boarding by bus začal jen o pár minut později. Cabin crew na letu QS 521 z Rhodosu do Karlových Varů byla jednou z nejnepříjemnějších, kterou jsem za poslední léta cestování zažil. Vedoucí kabiny i její kolegyně braly tento charterový let s českými "koupáky" hodně na lehkou váhu, chovaly se nepříjemně až arogantně, a to se mi hrubě nelíbilo. I klient cestovní kanceláře, který letí na/z dovolené, není nikdo méněcennější než pasažér cestující na klasické pravidelné lince. Navíc nechápu, proč někdo práci stewarda/letušky dělá, když ho to evidentně nebaví, ba dokonce až štve a ještě je to na první pohled tak znatelné.

Po většinu cesty z Řecka do Karlových Varů nás provázely menší turbulence. Airshow poskytovala info o průběhu letu, jen mě trochu mrzelo, že mezi zobrazovanými destinacemi jsou ještě stále opomíjeny Karlovy Vary. Catering byl rovněž chutný, k tomu letos opravdu nemám připomínek. Let pod vedením kapitána Jiřího Jirmuse trval 2 hodiny a 47 minut. Zatažená obloha a silný vítr panovaly sedmého záříjového podvečera na karlovarském letišti, na kterém TVAčko přistálo deset minut po půl sedmé večer. K vidění byl taxující Boeing 737-300 Karthago Airlines na pravidelném charteru do Monastiru. Po rutinní otočce na konci RWY přes TWY D a E jsme pojížděli zpět po dráze a po TWY B jsme dorolovali na stojánku 1 mezinárodního letiště Karlovy Vary, kde naše letošní řecká cesta skončila. Před odchodem jsem si ještě, a to mnoho leteckých "šilenců" jistě pochopí a zná, pohladil TVAčko po jeho nosu, poděkoval mu za pěknej let a popřál mnoho pěkných cest z jeho nadcházející základny v Ománu.

Pak už jen následovalo vyzvednutí bagáže a "dlouhá" desetikilometrová cesta domů.

Dovolená to byla jedním slovem úžasná. Rhodos je moc pěknej ostrov a můžu jej jen doporučit. Hodně záleží na tom, ve které části turisty dost zaplněného ostrova (především v severní třetině) se nacházíte. Letovisko Kolymbia jsme vybrali jako nejideálnější a mohu říct, že vcelku oprávněně. Je zde úplně všechno, co je potřeba a přitom opravdu skvěle posazené a nijak nebijící do očí. V tavernách a marketech příznivé ceny, pravý řecký život a přitom i dostatek klidu. Prostě ideální místo pro pěknou dovolenou. Rhodos je určitě místem, kam se v rámci možností nebudeme zdráhat ještě někdy vrátit.

Na řecký Rhodos bude možné cestovat z Karlových Varů i v roce 2008. Charterové lety společnosti Travel Service budou operovány od úterý 3. června do 26. září 2008. Pro více informací stačí kontaktovat některou z velkých českých cestovních kanceláří.

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Jirka Nedoma, LKKV info

Související odkazy:

Travel Service, a. s. - webové stránky společnosti

Rhodos Airport - stránky letiště Diagoras na Rhodu

Golden Oddysey - hotel, který lze na Rhodu rozhodně doporučit