Se Sky Europe Airlines do Itálie
Rimini a San Marino

7. - 10. června 2007

 

Volný víkend, příznivá cena letenky a cíl navštívit RSM (Republika San Marino) byly hlavními důvody červnové výpravy do Itálie. Během dopoledne 7. června jsme dorazili na Terminál Sever 2 a u prázdnotou zejícího check-inu se odbavili na let NE 2412 do Rimini. V tento den byl na linku nasazen nejstarší, nicméně pouze rok a dva měsíce u Sky Europe Airlines sloužící Boeing 737-700 OM-NGA. Tento letoun se nám "připletl" do cesty již počtvrté. Vůbec poprvé jsme s ním však absolvovali let ve zbarvení s Adrianou Sklenaříkovou na jeho levém boku.

Boeing dorazil z předchozí linky z Amsterdamu přesně podle letového řádu a rovněž včas (v 10:50) byl připraven k odletu do Itálie. Slot byl však přidělen až na 11:35. Kapitán Vacko se za zpoždění touto událostí způsobené omlouval a detailně popsal důvody, díky kterým k tomuto došlo. Cestující (na palubě jich bylo cca 80) tak dostali odborný výklad o tom, co v letecké terminologii znamená "slot" nebo co je to "ready message". Laicky řečeno: Ve chvíli, kdy má let přidělen slot, může být na žádost kapitána proveden v předstihu boarding a poté podána ready message. Může se totiž stát, že i před "slotovým časem" je ve vzduchu uvolněn prostor pro další letoun. Ten však musí být od okamžiku potvrzení ready message připraven ve velmi krátké době odstartovat. Na boarding, který by případně následoval, by již pak nebyl čas.

Po vzletu z rwy 06 letiště Praha - Ruzyně podal kapitán další informace týkající se našeho letu, který jsme si zpříjemnili malým občerstvením. Na dráhu 31 letiště v Rimini jsme dosedli krátce po 3 na jednu odpoledne . Na letišti byly toho času k vidění pouze dva vrtulníky, pár minut po nás dorazil další letoun Sky Europe Airlines. Po vyzvednutí bagáže následovala cesta před terminál na stanici autobusu č. 9, který nás dovezl do blízkosti pobřeží a hotelu našeho pobytu. Během čtvrtečního odpoledne jsme podnikli pěší túru do centra Rimini, zpět jsme se vrátili autobusem č. 11 (jízdenky na MHD jsou zde k dispozici za 1 EUR one-way).

V příštích dnech jsme navštívili další z ministátů Evropy - Republiku di San Marino, pár chvil pobyli na pláži v Rimini a ochutnali tradiční italské pokrmy.

Neděle byla ve znamení zpáteční cesty. Na letiště jsme se po 7. hodině ranní přesunuli opět busem č. 9. Ihned po příjezdu jsme navštívili check-in a po průchodu bezpečnostní a pasovou kontrolou, která byla díky současně odlétajícímu Boeingu 737 S7 Airlines s ruskými turisty opravdu záživná, i místní vyhlídkovou terasu nacházející se v tranzitním prostoru. To ráno odlétal ještě do Osla Boeing 737 SAS Braathens a do Krakowa také Boeing 737-700 Sky Europe Airlines. Byl jím letoun reg. OM-NGH. Pro nás dorazil jeden z posledních společnosti dodaných OM-NGL. Interiér vypadal nově, oproti NGJčku, se kterým jsme měli tu čest v březnu z Paříže, však trochu omšeleji. Posádka v čele s kapitánem Kraličem, který nás shodou okolností přepravoval také z Paříže, byla ok, nepůsobila až tak friendly dojmem, ale ve srovnání s posádkami některých jiných společností naprosto profesionálně. Jako obvykle nebyly ve sky shopu k dispozici modely letadel, ani pravá káva Illy, kterou společnost tak vehementně ve svých materiálech propaguje (propagovala) - trošku skvrnky na tak vysoké laťce jednoho z nejlepších středoevropských low-costů.

Let NE 2413 z Rimini do Prahy trval včetně pojíždění hodinu a dvacet minut. Po klasickém "kraličském" přistání na letišti Praha Ruzyně minul kapitán náš gate a tak jsme si dali ještě jedno cvičné kolečko po letištní ploše.

Do Prahy toho dne cestovalo pouhých 50 cestujících, až se člověk ve 149 místném aeroplánu skoro bál.

Rimini a přilehlé okolí nás nijak nenadchlo a plán této výpravy na prakticky 3 dny se ukázal jako naprosto dostačující. Opravdu nevíme, co bychom tu déle dělali. Masová plážová turistika ve stylu 80. let tu vládne v plném proudu. Na široké a přelidněné pláži naleznete nespočet "koupáckých cirkusů", na hlavní třídě s hustým provozem ještě větší množství obchodů s naprosto nesmyslným zbožím. A to je tak asi vše, co Rimini může nabídnout. Jsou rozhodně hezčí místa, kde lze pár dní volna pobýt a mezi ta Rimini, kam už se opravdu stěží někdy vrátíme, nepatří.

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy

Jiří Nedoma, LKKV info

Související odkazy:

Sky Europe Airlines - webové stránky společnosti

Rimini Airport - stránky letiště v Rimini

Webové stránky autobusové dopravy v Rimini a okolí