4. - 6. května 2006

13.ročník KARLOVARSKÉHO POHÁRU V LETECKÉ AKROBACII pořádaný Leteckým akrobatickým centrem Karlovy Vary proběhl letos z důvodu rekonstrukce karlovarského letiště ve velmi příjemném prostředí Aeroklubu Toužim na letišti Přílezy. Zejména počasí zůstalo věrno tradici minulých ročníků a i přes dřívější termín připravilo dokonalou, i když poněkud větrnou, kulisu pro akrobatickou soutěž. Drobnou vadou na cekovém dojmu bylo převrácení jednoho soutěžního letounu při příletech vlivem ne zcela vyschlé plochy letiště, přičemž pilot vyvázl pouze s drobnými šrámy. Vlastní akrobatické klání proběhlo již bez větších nedostatků za poměrně velké pozornosti obyvatel okolních farností. K vidění byly i některé létající aparáty Aeroklubu Toužim a příležitostných návštěvníků.

AREÁL LETIŠTĚ PŘÍLEZY

Akrobatické letouny soutěžících se příliš nezměnily,jedinou vyjímkou byl zcela nový speciál ruské provenience, který vyslalo do soutěže Letecké sportovní centrum Moravská Třebová, jenž soustřeďuje naší akrobatickou reprezentaci. Letoun Sukhoi SU-31M je pokračovatelem úspěšné řady speciálů této značky. Jedná se o celokompozitový jednosedadlový středoplošník s klasickým pevným podvozkem, jehož svižný pohyb ovzduším zajišťuje hvězdicový devítiválec, disponující úctyhodnými 360 koňskými silami. Naprostou novinkou tohoto letounu je ovšem záchranný systém Zvezda, jež je obdobou vystřelovacích sedaček proudových bojových letadel. Použití tohoto systému ve sportovním letadle je celosvětovým prvenstvím a nesporně velkým přínosem k bezpečnosti této letecké disciplíny.

Pohárové klání bylo zakončeno malou exhibicí pro nespočet diváků,které přilákalo krásné slunečné počasí. Závodníci tak měli možnost předvést volné kreace pohybu v třírozměrném prostoru v celé kráse. Závěrem nezbývá, nežli se těšit na příští - třináctý ročník opět v Karlových Varech.
Fotil a zpracoval: Jarda Blažek