Do Norska s Norwegianem - Trondheim a okolí
11. - 15. srpna 2007

Druhá výprava do norského království, tentokrát alespoň na pár dní, byla naplánována na polovinu srpna. Skupina rybářů, za kterou má cesta směřovala, opustila Prahu na palubě Boeingu 737-300 Norwegianu v sobotu 4. srpna. Můj odlet byl stanoven na 11. srpna ve stejný čas, tedy v 10 hodin dopoledne.

Do Prahy jsem dorazil již o den dřív, abych se svými kamarády vyrazil na posezení do Wings Clubu - stylově.

Sobotní ráno bylo ve znamení přesunu ze Zličína na Terminál 2 LKPR k odletu do Trondheimu. Vzhledem k cestování pouze s kabinovým zavazadlem a zařízeným seatingem byl check-in bleskový a tak zbýval dostatek času na pozorování sobotního dopoledního provozu.

Boeingy s červenými nosy patřící norské nízkonákladovce se na Ruzyni v sobotu ráno setkávají hned tři - ze Stavangeru, Bergenu a Trondheimu. Po poledni sem ještě zavítá jeden stroj na pravidelné lince z Osla.

Před boardingem jsem ještě navštívil některé duty free shopy a pořídil rybáři požadované zboží - Jamesony, doutníky ... Pak už byl čas dostavit se do gatu. Právě byl vypushován Nor směřující do Stavangeru. Ihned poté byl vystřídán na stojánku čekajícím mírně zpožděným Boeingem 737-36N (LN-KKL) operujícím toho dne trodheimskou linku. Téměř plně obsazený letoun zahájil pojíždění 10 minut po 10. hodině dopolední. Cestující na linkách Norwegianu vítá vždy nejprve kapitán, teprve poté se ke slovu dostává vedoucí kabiny.

V den odletu byla v užívání dráha 31. Let byl poklidný. Vzhledem k tomu, že po celé trase byla vcelku hustá oblačnost a po pátečním posezení na mě rovněž padla únava, větší část letu jsem prospal. Na RWY 27 mezinárodního letiště v Trondheimu dosedl Boeing ve 12:20. Po rychlém průchodu terminálem jsem nasedl do rybáři přistaveného transferu a vyrazili jsme společně do Trondheimu, správního města kraje Sor-Trondelag a centra Trondheimského regionu. Trondheim je třetím největším městem Norska se 154 000 obyvateli. Naše další cesta pak směřovala na trajekt spojující osady Rorvik a Flakk a po převozu na druhou stranu fjordu opět po čtyřech kolech přes městečko Afjord až do Harbaku - rybářské základny zvolené pro letošní rok.

Krátký, ale proti loňskému roku, kdy jsem v norském Bergenu strávil pouhých pár hodin, rozhodně delší výlet jsem vyplnili turistikou, rybařením, koupáním v moři 14°C "teplém", návštěvou norských pivních slavností a spoustou dalších bezvadných aktivit.

Zpáteční let z Trondheimu do Prahy byl naplánován již pro všechny společně na středu 15. srpna v 10:20 hod. Vzhledem k velké vzdálenosti Harbaku od letiště (cca 3 hodiny včetně trajektu) jsme vyrazili již za rozbřesku.

Ranní jízda norskou přírodou, kdy dvě hodiny člověk nepotká vůbec nikoho a nic, dokonce ani žádného soba :-) měla taky své kouzlo. K letišti Trondheim - Vaernes jsme dorazili před 8. hodinou ranní. Odevzdali jsme zapůjčené vozidlo a vydali se na check-in k odbavení. I na tento let byl seating předem zajištěn - Norwegian umožňuje mj. i rezervaci konkrétního sedadla v letadle, a to za 3 Eura v jednom směru. Rezervaci je možné provést již při objednávce letenky, ale také kdykoliv později. Stejně tak až do doby odletu je možné sedadlo změnit za kterékoliv jiné volné, a to bez poplatku.

Vstoupili jsme do tranzitního prostoru a prozkoumali místní Duty Free shopy. Většina člena z rybářské skupiny měla za úkol dovézt do Česka nějakého soba a těch byl v celé oblasti vč. letiště oproti Bergenu obrovský nedostatek.

Posunuli jsme se až ke gatům, kde se nachází ještě jeden velký shop, ve kterém je možné nakupovat při příletu i při odletu.

Pár minut před 10. hodinou dopolední dorazil na trondheimské letiště z Osla plně obsazený Boeing 737-300 LN-KKZ ve speciálním zbarvení Silver - fripolisen. Přesně v 10:20 se opět téměř plně obsazený letoun vydal s cestujícími směřujícími do hlavního města Česka ke vzletu z dráhy 09 letiště Trondheim Vaernes. Zvlášť kapitán si ve svém projevu na slovu "Praha" dával zvlášť záležet.

 

Toho dopoledne v Norsku docela silně pršelo. Po vzletu tak byla vidět již jen malá část norské krajiny. Pak už následovala hustá oblačnost téměř až k Praze. Let jsme si zpříjemnili výbornou svačinou. Na dráhu 31 LKPR přistál Boeing podle letového řádu a zamířil k jednomu z gatů prstu C.

Letošní norský výlet se opravdu povedl. Krajina této země je vskutku nádherná a tak pevně doufáme, že se do ní ještě někdy podíváme.

Přímé a nejlevnější lety do Norska zajišťuje norská nízkonákladová společnost Norwegian Air Shuttle. Nejnižší ceny letenek se při včasné rezervaci pohybují kolem 100 EUR za zpáteční letenku včetně poplatků.

Další reporty naleznete v sekci Letecké výpravy:

Jirka N. (LKKV info)

Související odkazy:

Norwegian Air Shuttle - webové stránky společnosti

Letiště Trondheim - stránky letiště